Euroopa riikide lipud Euroopa Parlamendi hoone ees

Sõjaõhutaja võib ohvriks muutuda: miks Euroopa Parlamendi uus resolutsioon ohtlik on

64
(Uuendatud 13:25 24.09.2019)
Euroopa Parlamendi uus resolutsioon võib viia Saksamaa puhtakspesemiseni ja 20. sajandi raskeimate kuritegude eest vastutuse ülekandmiseni Ida-Euroopa riikide õlgadele, ütles Venemaa politoloog Aleksandr Nosovitš.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Euroopa Parlament võttis 19. septembril 2019 vastu resolutsiooni Euroopa mälu tähtsusest Euroopa tulevikule (Resolution on the importance of European remembrance for the future of Europe). Selle poolt hääletasid 535 saadikut, 66 oli vastu ja 52 liiget jäid erapooletuks. 

"Saatan saab olla ainult üks! Natside ideoloogia on absoluutne kurjus!" vahendab Sputnik Latvia Ždanoki sõnu.

Eesti eurosaadik Yana Toom kirjutas oma Facebooki-lehel, et ei osalenud hääletusel haiguse tõttu, kuid oleks hääletanud vastu ja oli ühe "lõigu" üle siiralt üllatunud.

 Nii levitavad resolutsiooni koostajate sõnul Venemaa võimud väidetavalt seisukohta, et Teise maailmasõja tõelised algatajad on Poola, Balti- ja lääneriigid. "Poola, Eesti, Läti ja Leedu on sõjaõhutajad – kohe näha, millised Kremli intriigid mul märkamata on jäänud..." märkis Toom irooniliselt.

Nossovitš: Saksamaa puhtakspesemine, Ida-Euroopa riigid viskuvad laskeavale

Venemaa politoloog Aleksander Nossovitš, kellelt Sputnik Eesti kommentaari küsis, loetles resolutsioonist tulenevaid ohte.

Александр Носович
© Фото : из личного архива Александра Носовича
Aleksandr Nosovitš
Seega ei pea resolutsiooni poolt vabatahtlikult või tahtmatult hääletanud Ida-Euroopa poliitikud Saksamaad mitte Teise maailmasõja vallandamise peasüüdlaseks, vaid "süütuks lambukeseks", ohvriks, mitte kurjategijaks. Süüdistus langeb kindlasti nn "puhtakspesijatele".

Kuidas Balti riigid on EL teistmoodi mõtlema õpetanud

Nossovitš selgitas, et resolutsiooni peamine tähtsus on Euroopa ajaloolise poliitika muutmine. Eelmistel aastakümnetel vastutasid ajaloo mitmes suunas taktikalise ümberkirjutamise eest Ida-Euroopa riigid, sealhulgas Baltimaad.

Eesmärk oli vähendada inimkonna võidu väärtust natsismi üle Teises maailmasõjas, loodi sõjaeelsete, sõjaaegsete ja sõjajärgsete sündmuste tõlgendamise alternatiivne mütoloogiline versioon.

Esiteks on see NSV Liidu ja Saksamaa vahelise mittekallaletungipakti (nn Molotovi-Ribbentropi pakt) esiletõstmine, jättes samaaegselt tähelepanu alt välja Euroopa riikide poolt Hitleriga sõlmitud lepingud, näiteks kurikuulsa Müncheni lepingu.

Teiseks tähendab see stalinismi ja natsismi võrdsustamist, kusjuures Baltimaades oli levinud seisukoht, et need nähtused on küll "võrdselt kuritegelikud", kuid stalinism on siiski kuritegelikum. Kolmandaks toimus Kolmanda Reichi poolel võidelnud inimeste rehabiliteerimine.

Nossovitš jätkas, et varem pidas Moskva ajaloo võltsimist EL üksikute Ida-Euroopa liikmesriikide, mitte Lääne-Euroopa juhtivate jõudude poliitikaks. 

Süüdlane muutub ohvriks, kuid on vaja uusi süüdlasi

Politoloog jätkas, et see resolutsioon võib viia Saksamaa puhtakspesemiseni Teise maailmasõja vallapäästmisel, temalt süü mahavõtmiseni. Uus ajalookäsitlus muudab Saksamaa massilises eneseteadvuses süütuks ohvriks. Selline seisukoht mõjutab negatiivselt Ida-Euroopa riike, kelle kaela riputatakse kõik natside patud, kasvõi seesama holokaust. 

"Neid fakte tõstatatakse siis, kui on vaja võtta sakslastelt vastutus holokausti eest. Need Euroopa Parlamendi esindajad, kes hääletasid resolutsiooni poolt, kaevavad pikas perspektiivis endale auku," lisas Nosovitš.

Venemaa välisministeeriumi reaktsioon

Euroopa Parlamendi resolutsiooni "Ajaloolise mälu säilitamise olulisusest Euroopa tulevikule" vastuvõtmine on järjekordne ajaloo ulatusliku võltsimise voor ning mineviku moonutamine on vastuvõetamatu, ütles Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova RIA Novostile. 

© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja M. Zahharova briifing
"Venemaa välisministeerium üritab hoiduda Euroopa Parlamendi tegevuse kommenteerimisest. Kuid antud juhul on nad sunnitud tegema erandi, kuna tegemist on ajaloo jõhkra võltsimise järgmise vooruga...

See resolutsioon pole midagi muud kui revisjonistlike avalduste kogum. Euroopa Parlament sai hakkama veel ühte ennekuulmatu katsega võrdsustada agressorriik - natsi-Saksamaa ja NSV Liit, kelle rahvad tohutute ohvrite hinnaga Euroopa fašismist vabastasid," ütles Zahharova.

Lugege lisaks:

64
Tagid:
ajalooline, võrdsus, natsism, stalinism, resolutsioon, Euroopa Parlament
Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Samal teemal
Vene politoloog hajutas müüte küüditamisest Eestis
Ukraina "kangelaste" nimeline veresaun - on, mida meenutada
Lapsed surevad endiselt: NATO pommitamine oli serblaste vastu suunatud genotsiid
Aegumistähtajata: Venemaa Juurdluskomitee otsib lätlastest sõjakurjategijaid
Franciscus tuletab baltimaalastele meelde nende patte ja ohvreid
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde