Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves

Ilma Venemaa sekkumiseta ei tõuse enam päikegi: Ilves peab ka Brexitit Moskva süüks

75
(Uuendatud 09:55 06.09.2019)
Vastuseks Brüsselile tehtud Soome ettepanekule parandada Euroopa julgeoleku tagamiseks suhteid Venemaaga esitas Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves loetelu põhjustest, miks seda teha ei tohiks. Ilvese avaldused on Venemaal varemgi hämmingut põhjustanud.

TALLINN, 6. september — Sputnik. Eesti endise presidendi Toomas Hendrik Ilvese vihase vastulause põhjustas Soome ettepanek parandada Euroopa julgeoleku tagamiseks ELi ja Venemaa vahelisi suhteid. Oma "Vene pattude" nimekirja lisas Ilves nüüd ka Brexiti. Venemaal pole sellised "etteheited" lisaks õlakehitusele juba ammu mingit tähelepanu pälvinud.

Soome välisminister: ilma Venemaata on keeruline Euroopa probleeme lahendada

Soome välisminister Pekka Haavisto on kindel, et EL peab tegema pingutusi Venemaaga suhete parandamiseks, tugevdamaks Euroopa julgeolekut rahvusvaheliste konfliktide, Brexiti ja Atlandi-üleste pingete taustal.

Soome välisminister leiab, et Ukraina äsjane võimuvahetus võis luua tingimused suhete taastamiseks Kremli ja Brüsseli vahel, mis on olnud väga halvad alates sellest ajast, mil Krimm 2014. aastal Venemaale naasis ja EL Venemaa-vastased sanktsioonid kehtestas.

Министр иностранных дел Финляндии Пекка Хаависто
© Sputnik / Виталий Белоусов
Soome välisminister Pekka Haavisto

Haavisto sõnul peavad ELi riigid silmas pidama eelseisvat Suurbritannia EList lahkumist ja USA presidendi Donald Trumpi kavatsust Euroopa probleemidest distantseeruda ning tegema iseseisvaid jõupingutusi stabiilsuse säilitamiseks Euroopas.

Ilves: Venemaa on alati kõiges süüdi

Soome välisministri algatusele reageeris kohe Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves, kes elab praegu USA-s. Trumpilikult suhtlusvõrgustikku kasutades küsis ta Pekka Haavisto käest, mis põhjustel too Venemaad partneriks peab.

Toomas Hendrik Ilvesele ei ole see pärast pensionile jäämist esimene kord Venemaa vastu teravalt sõna võtta. Ameerika propagandaraadiojaama "Vabadus" endist töötajat, kes asus 2006. aastal oma kaasmaalaste jaoks väikese ja eksootilise riigi juhi kohale, vaevab alati kiusatus välismeediale antavaisse intervjuudesse harjumuspäraselt propagandaloosungeid lisada.

Архивное фото Тоомаса Хендрика Ильвеса на хуторе Эрма
© AFP 2019 / ILMARS ZNOTINS
Toomas Hendrik Ilves Ärma talus

Nii ütles ta näiteks 2018. aastal, et Eesti vastu suunatud rünnaku korral karistatakse Venemaad NATO poolse võimsa vastulöögiga, mille tagajärjel kaotab ta mitte ainult Peterburi, vaid ka Tomski ja Omski.

Putin: Moskval pole Brexitist sooja ega külma

Sputnik Eesti juba kommenteeris Venemaa presidendi Vladimir Putini selgitust, et Venemaa ei ole kunagi Brexiti protsessi sekkunud, ehkki jälgib toimuvat tähelepanelikult.

"Enne Ühendkuningriigi hääletust ja ka pärast seda ütlesin juba, et me ei sekkunud millessegi, ei võtnud toimuva osas seisukohtagi, käitudes minu arvates igati korrektselt ja vaid jälgisime toimuvat hoolikalt, avaldamata protsessile mingit mõju ja isegi püüdmata seda teha," sõnas Putin.

Venemaa presidendi sõnul on referendumil langetatud otsus Ühendkuningriigi kodanike vaba tahte avaldus. "Me ei sekkunud sellesse, ei sekku nüüd ega kavatse ka tulevikus sekkuda," rõhutas ta.

Loe lisaks: 

75
Tagid:
poliitika, Venemaa, Soome, USA, Eesti, Toomas Hendrik Ilves
Samal teemal
Ilves: NATO peakorter tuleks nimetada John McCaini järgi
Ilves: ei maksa muretseda Trumpi avalduste pärast NATO teemal
Kallis president Toomas Hendrik Ilves
Rahandusministeerium: Ilves peaks tagastama 90 protsenti toetusest
Tänavune pressi vaenlane on Ilves
Ilves: Euroopal puudub visioon, kuidas edasi minna
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde