Venemaa väsliminister Sergei Lavrov

Ebaaus konkurents: Lavrov juhtis tähelepanu Sputnikule ja RT-le avaldatavale survele

74
(Uuendatud 18:24 15.08.2019)
Venemaa välisminister Sergei Lavrov juhtis taas tähelepanu ebaausatele trikkidele, mida lääs võitluses Venemaa RT ja Sputniku vastu kasutab.

TALLINN, 15. august — Sputnik. Lääne suhtumises Venemaa meediasse – Sputnikusse ja RT-sse – leiduvad kõik kõlvatu konkurentsi tunnusmärgid. Seda teatas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Esinedes neljapäeval, 15. augustil ülevenemaalisel noorte haridusfoorumil "Mõtete territoorium", tuletas välisminister meelde, et Sputnikut ja RT-d survestavad jätkuvalt mitmete lääneriikide võimud. Näitena tõi Lavrov hiljutise juhtumi Suurbritannias.

"RT ja Sputnik lõid koos olukorra, kus neid nimetatakse läänes "peamiseks ohuks avalikule arvamusele". Muide, hiljuti toimus Londonis meediavabaduse ülemaailmne konverents. RT-d ja Sputnikut sinna lihtsalt ei kutsutud, öeldes: "Te pole mitte massimeedia väljaanne, vaid propagandavahend," tsiteerib RT välisministrit.

"Kuidas see teile meeldib?" küsis Sergei Lavrov.

Tema hinnangul, kui Venemaa meedia suhtes rakendatakse "pehme jõu" ruumis niisuguseid põhimõtteid ja kriteeriume, näeb see välja nagu katse "tagada endale ebaausa konkurentsi abil ühepoolne eelis."

Sputnik Eesti andmeil keeldusid Londonis toimunud ülemaailmse meediavabaduse konverentsi korraldajad selle aasta juulis RT ja Sputniku akrediteerimisest. On teada, et üritus toimus Briti välisministeeriumi eestvedamisel.

Selgitades niisuguse otsuse põhjuseid, esitas Briti välispoliitikaamet alusetud süüdistusi, öeldes, et Sputnik ja RT "levitavad desinformatsiooni".

Venemaa saatkond Londonis nimetas omakorda Suurbritannia välisministeeriumi otsust diskrimineerivaks.

"Ei ole võimalik leida paremat illustratsiooni meediavabaduse tegelikule olukorrale Ühendkuningriigis. Konverentsil plaaniti aga, niipalju kui mina sellest aru saan, arutada ajakirjanike olukorda kõikjal maailmas, mitte ainult selles riigis," rääkis ajakirjanikele Londonis asuva Venemaa diplomaatkorpuse pressiesindaja.

Ärge laske neid kuhugi, võtke neilt kõik õigused, vältige nendega suhtlemist – demokraatia hetkeseis Eestis

Vene meedia tööle tehakse takistusi ka Eestis. Näiteks on Eesti ametnikele tungivalt soovitatud Sputniku esindajatega Eestis mitte vestelda ja Tallinn peab täiesti normaalseks keeldumist Sputniku ajakirjanike akrediteerimisest valitsuse ja teiste ametivõimude pressikonverentsidele.

Hiljuti liitus võitlusega "vaenuliku" meedia vastu Eesti Kaitseliit, kelle liikmed algatasid allkirjade kogumise petitsioonile seaduse vastuvõtmiseks, mis keelaks Sputnik Eesti ja Baltnewsi portaalidel Eesti riiklikku .ee domeeni kasutada.

Kaitseliitlaste algatust kommenteerides märkis Tallinna Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov Sputnik Eestile antud intervjuus, et sellised rünnakud on vastuolus väärtustega, millest Eesti riik ise teistele valjuhäälselt kuulutab.

"Sõnavabadus pole isegi mitte demokraatia, vaid iga normaalse riigi põhimõte, mis soovib oma probleemidest aru saada ja neid lahendada. Kui me probleemidest ei räägi, siis ei saa me neid ka lahendada," sõnas Semjonov.

Директор эстонского центра по правам человека Алексей Семенов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eesti Inimõiguste Keskuse direktor Aleksei Semjonov

"Kui aga räägime, tähendab see, et me ei pea suud kinni toppima ka neil, kes kõnelevad asjadest teistmoodi, kui meie seda tahaksime," lisas inimõiguslane.

Loe lisaks: 

74
Tagid:
Sputnik, RT, meedialahingud, sõnavabadus, Sergei Lavrov
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
Meedialahingud
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde