Euroopa komisjoni hoone Brüsselis

Euroopa soomeugrilaste vahel puhkes infokonflikt

149
(Uuendatud 12:09 13.08.2019)
Soome kui Euroopa Liidu ajutine eesistujariik teeb ettepaneku tegelda Ungariga, keda süüdistatakse ajakirjanduse ja kohtute sõltumatuse põhimõtete rikkumises. Budapest süüdistab vastuseks soomlasi laimus ja tagaseljajuttudes.

TALLINN, 13. august — Sputnik, Aleksei Toom. Kaks kolmest euroliidu riigist, mille elanikkond koosneb valdavalt soomeugrilastest, on sattunud omavahel infosõtta.

Kolmas, Eesti, on jäänud neutraalseks. Ungari süüdistab Soomet vaba meedia ning "sõltumatu põhiseadusliku õiguskorra" puudumises ja süütuse presumptsiooni põhimõtte jalge alla tallamises.

Ungari valitsusmeelne uudisteportaal Origo on avaldanud mitu teravalt kriitilist artiklit, mis kajastavad riigi peaministri Viktor Orbáni vaateid Soome ajutisele eesistumisele Euroopa Liidus.

Helsingi on välja kuulutanud oma programmid pooleaastaseks eesistumisperioodiks EL-i nõukogus, kus ta kavatseb muuhulgas edasi viia protseduuri Budapesti karistamiseks "seaduse ülimuslikkuse põhimõtte rikkumise eest".

Selle all mõeldakse vastavalt Lissaboni lepingu artiklile 7 (asendab EL-i põhiseadust, mille eelnõu kukkus läbi Hollandi rahvahääletusel 2005. aastal — toim) riigi ilmajätmist hääleõigusest nõukogus ja liidu fondidest eraldatavatest toetustest. Euroopa Liidus on juba arutatud selle karistava artikli kohaldamist Poola suhtes.

Soros on paanikas: Euroliitu ootab NSV Liidu saatus >>

Varem ei ole liidu ajaloos seda artiklit kunagi kohaldatud. Rida bloki liikmeid, sealhulgas Eesti, on teatanud, et hääletavad selle kasutamise vastu võitluses "oportunistliku" Poolaga.

"Ise te, soomlased, ei armasta demokraatiat ja tallate selle jalge alla"

Soome levitatud programme peeti Ungaris rünnakuteks ja kritiseeriti karmilt. Riigi peaminister Viktor Orbán ja tema pressiesindaja Zoltán Kovács tegid hulga avaldusi seoses Soome eesistumisega EL-is ja Helsingi õigusega õpetada ungarlasi seadusi austama.

"/.../ see on ka imelik süüdistus Soome poolt, kus enamik meediast on nelja konglomeraadi käes," kinnitab Kovács oma artiklis. "Üks neist, Sanoma, jõuab iga nädal 97 protsendini soomlastest ja hoiab oma kontrolli all enamikku riigi suurimatest ajalehtedest ja ajakirjadest. Peaaegu kogu meediaturg on üheainsa valdavalt vasakliberaalse firma kontrolli all."

Ungari ametnik heidab Soomele ette ka "Konstitutsioonikohtu ekvivalendi" ja tõeliselt "sõltumatu kohtuvõimu" puudumist, sest kohtunikud nimetab Soomes ametisse president justiitsministri soovitusel.

Orbán räägib tugevate närvide tähtsusest diskussioonis soomlastega

Helsingi on oma vastustes Budapesti rünnakutele üsna vaoshoitud. Soome valitsuse ametlikud esindajad annavad mõista, et Ungari võimud püüavad oma rünnakutega lihtsalt tähelepanu kõrvale juhtida omaenda "patustamistelt" ajakirjandusvabaduse ja seaduse ülimuslikkuse põhimõtte vastu.

Soomlased märgivad veel, et süüdistusprotsess Orbáni valitsuse vastu ei ole nende endi algatus.

Ungari pani Pompeo paika >>

"Vaat milleks on meil vaja närvisüsteemi, tugevat närvisüsteemi, mis annab meile piisava vastupidavuse, et saaksime üles näidata väärikat austust ja vastata küsimustele viisakalt — mitte naeratuse või naeruga —, kui meie Soome sõbrad esitavad meile küsimusi ja sorivad Ungari seaduse ülimuslikkuse asjades," ütles peaminister Viktor Orbán ühes hiljutises esinemises.

149
Tagid:
suveräänsus, Ungari, Soome, Eesti, soome-ugri
Samal teemal
Ungari välisminister nimetas lääneriikide Venemaa kriitikuid silmakirjalikeks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde