Eesti välisministeerium

Ekspert: oma memorandmiga tunnistas Eesti välisministeerium riigi suveräänsuse kaotust

120
(Uuendatud 13:53 12.09.2019)
Sellest, miks järjekordne Tallinna kummardamine Washingtoni ees on Eesti suveräänsuse kaotuse tõendiks, räägib Sputnik Eestile Venemaa Balti uuringute assotsiatsiooni president Nikolai Meževitš.

TALLINN, 10. august — Sputnik. Nagu alati, Eesti välisministeeriumi avaldused kutsuvad esile naeratuse, märkis majandusteaduste doktor, professor Nikolai Meževitš, kommenteerides eesti diplomaatide memorandumit. Tema sõnul, kõik need väärtused, mida USA viib maailmasse, ajaloolises mõttes on sündinud Euroopas, transformeerudes USA-s endas, ning sattudes Eestisse alles viimase 25 aasta jooksul.

Профессор Николай Межевич - президент Ассоциации прибалтийских исследований, доктор экономических наук
© Фото : Baltstudies
Majandusteaduste doktor, professor Nikolai Meževitš

"Seetõttu ei tohiks esitada küsimust, kas Ameerika Ühendriigid jagavad Eesti väärtusi, vaid et Eesti on täielikult aktsepteerinud neid äärmuslikke sõnastusi, mis puudutavad Ameerika stiilis majanduslikke, poliitiliste, sotsiaalsete, humanitaarsete arengute prioriteete," arvab ta.

Meževitš meenutas, kuidas Eesti esimene president Lennart Meri ütles, siis kui teda küsiti suveräänsuse kohta, et Eestil on ainult kaks teed: kas SRÜ või integratsioon Euroopaga. Ja täna, usub ekspert, jutt ei käi isegi NATO-ga integratsioonist, ehkki USA domineeriv roll NATOs on ilmne, vaid USA-ga lähenemise osas, ehkki lähenemine tähendab enam-vähem võrdsete partnerite liikumist üksteise juurde.

Президент Эстонии Леннарт Мери
© AFP 2019 / JEAN-LOUP GAUTREAU
Eesti president Lennart Meri

"Eesti võrdsusest USA-ga pole isegi naljakas rääkida. Valik tehti suveräänsuse kaotuse kasuks. Seda hästi teatakse nii Berliinis kui ka Brüsselis. Sarnane Tallinna, Riia, Vilniuse, Varssavi ja osaliselt Bukaresti kurss ärritab mitte ainult Moskvat, vaid ka paljusid Euroopa pealinnu, sealhulgas Berliini ja Pariisi, "on Meževitš kindel.

Tema sõnul selgub kummaline asi: seesama Tallinn ja seesama Varssavi pidevalt pöörduvad sirutatud kätega Brüsseli poole ja saavad toetusi eranditult temalt ning selle tulemusel kokku hoitud riigieelarve raha kasutatakse USA-st relvade ostmiseks. Seega subsideerib Saksamaa tegelikult Ameerika Ühendriike Tallinna, Riia, Vilniuse ja Varssavi kaudu.

"Ameerika positsioonid kogu Euroopas on väga tugevad, kuid keegi ei räägi näiteks Pariisi täielikust suveräänsuse kaotusest. Seal on tugev mõju, kuid mitte suveräänsuse kaotamine," märkis Nikolai Meževitš.

Sputnik Eesti juba kirjutas sellest, et 8. augustil Eesti Vabariigi välisministeerium esitas valitsusele memorandumi, milles Eesti julgeoleku ainsaks tagatiseks on nimetatud USA. Eesti diplomaadid rõhutasid selles, et kuigi ebakindlus USA tagatiste osas sundis paljusid Euroopa riike otsima neid tagatisi "mujalt", säilitab Eesti endiselt truuduse oma peamisele partnerile ja liitlasele.

Lugege portaalist Sputnik Eesti: Põhjusega: Eesti president kinnitas ustavust USA kursile >>

120
Tagid:
memorandum, poliitika, Venemaa, Eesti, USA
Samal teemal
Endine president Ilves rääkis sellest, mille poolest Eesti USA-le silmad ette teeb
USA tahab kaitsta Eesti venelasi Venemaa "mõju" eest
Eesti ja USA avasid kaitsekoostöö uue viisaastaku
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde