Kaitseminister Jüri Luik

Minister Luik ei näe Venemaa Suursaare baasis ohtu kuid näeb seda milleski muus

130
(Uuendatud 11:47 10.08.2019)
Kommenteerides Venemaa kopteriväljaku ilmumist Suursaarele teatas Eesti kaitseminister Jüri Luik, et on asju, mis on hirmsamad kui "paar kopterit".

TALLINN, 10. august — Sputnik. Eesti ladvik usub edasi müüti "Vene ohust" vaatamata sellele, et Moskva on korduvalt rõhutanud taoliste kartuste alusetust. Järjekordse portsu venevastaste avalduste ajendiks sai Venemaa kopteribaasi ilmumine keset Soome lahte.

"Kui rääkida konkreetselt helikopteritest, siis meie jaoks suuremat ohtu muidugi põhjustavad maismaal paiknevad helikopterid. Meie piiri taga me räägime sadadest helikopteritest, nii et mis puudutab ohupilti, siis on sellised helikopterid meile kindlasti palju ohtlikumad, kui kõik muu," ütles Luik.

Erukindral Ants Laaneots ütles reedel, et "praeguste andmete järgi on neil ainult viis helikopteriplatsi. Need meile mingit erilist vahetut ohtu ei kujuta," kuid lisas, et seni pole teada, mis on tugipunkti rajamise kaugem sõjaline eesmärk.

"Helikopterid ei ole mingisugune pealetungivahend, neid saab ka väga kergelt hävitada, kui vaja on. Oluliselt ohtlikumad oleks muidugi pommitajad või hävitajad-pommitajad, ühesõnaga lennuvägi. Nii, et ma ei näe praegu nii suurt ja vahetut ohtu ei Tapale ega meie rannikule," lisas kindral.

Venemaa relvajõudude insenerid ehitasid Eesti rannikust poolesaja kilomeetri kaugusel asuvale Suursaarele sõjaväekopterite lennuväljaku, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti neljapäeval.

Selleks tuli Venemaa Lääne sõjaväeringkonna maailma suurimal seeriatootmises oleval transpordikopteril Mi-26 toimetada Peterburist Suursaarele metallist lennuväljaplaatide komplektid ja vajalik erivarustus.

Презентация тяжелого военно-транспортного вертолета Ми-26Т2В в Подмосковье
Пресс-служба холдинга "Вертолеты России"
Raskeveokopter Mi-26, kandevõimega 20 tonni

Kopteriväljak koosneb viiest kopteriplatsist ja vajalikust taristust: seal on juhtimiskeskus, ilmajaam, tankla, hoolduskeskus ja eriotstarbeline valgustus ning suudab vastu võtta kõiki Lääne sõjaväeringkonna relvastusse kuuluvaid transpordi- ja lahingukoptereid.

Ligikaudu 21-ruutkilomeetrine Suursaar asub 55 kilomeetri kaugusel Eesti rannikust ja saare strateegiliselt tähtis asukoht Soome lahes on vajutanud pitseri tema ajaloole.

Moskva on korduvalt rõhutanud väidetavast "Venemaa ohust" kõnelevate paranoiliste avalduste ohtlikkust.  Venemaa juhtkond on korduvalt kinnitanud, et Venemaal ei ole agressiivseid kavatsusi ja ta ei ründa kunagi ühtegi NATO riiki. Kõik väited Venemaa võimalikust "agressioonist" on vaid ettekäändeks alliansi sõjalise kohaloleku suurendamisele Venemaa piiridel.

Laaneots: Vene kopteribaas Suursaarel ei kujuta Eestile sõjalist ohtu >>

130
Tagid:
helikopter, Suursaar, kaitseministeerium, Jüri Luik, NATO
Teema:
NATO idarindel (273)
Samal teemal
NATO idarindel