Euroopa ja Venemaa suhete paranemine tähendab Poolale kriisiseisundit, illustreeriv foto

Politoloog: Euroopa ja Venemaa suhete paranemine tähendab Poolale kriisiseisundit

65
(Uuendatud 07:46 10.08.2019)
Poola välisministeerium teatas, et Poolale teeb muret mitmete Euroopa Liidu riikide suhete parandamine Venemaaga. Mispärast see Varssavile muret teeb, selgitas raadio Sputnik saates Moskva politoloogiaklubi juhataja Jevgeni Ben.

TALLINN, 10. august — Sputnik. Varssavis ollakse murest selle üle, et hulk Euroopa Liidu riike osutub Venemaa suhtes aina sõbralikumaks, teatas agentuurile Reuters Poola asevälisminister Marcin Przydacz. 

"Näib, et teatud Euroopa riigijuhid ei mõista, et nende tegevus paistab katsena suhteid soojendada ja kui see ongi nii, siis on nende poliitika ekslik," lausus diplomaat.

Tema meelest võib Moskvaga suhete soojenemine Kremlile märku anda, et aja jooksul lubab Euroopa tal "vastutusest", sealhulgas vastutusest Krimmi Venemaaga taasühendamise eest "kõrvale hiilida" ja see võib luua "ohtliku pretsedendi".

Venemaata, kuid Saksamaaga: Poola viis Teise maailmasõja algust tähistada >>

Przydacz avaldas ka kahetsust, et Venemaa vastu on küll rakendatud meetmeid selleks, et keelitada teda loobuma "agressiivsest politikast" Ida-Euroopas, kuid "Moskva pole poolt sammugi tagasi astunud".

Publitsist, politoloog ja Moskva politoloogiaklubi juhataja Jevgeni Ben leiab, et Euroopa halvad suhted Venemaaga on praegusele Poola valitsusele hädavajalikud.

Политолог Евгений Бень
© Фото : из личного архива Евгения Беня
Moskva politoloogiaklubi juhataja Jevgeni Ben

"Poola ajab USA-le lähenemise poliitikat ja lausa eirab sel puhul mängijaid Euroopa Liidust – USA on Varssavi jaoks kõige hinnalisem. Selleski mõttes ekspluateerib Poola "potentsiaalse Vene ohu" teemat – nii Punaarmee sõduritele püstitatud mälestusmärkide hävitamise kui lõputu Venemaa-vastase retoorika tausta," ütles Ben raadio Sputnik saates.

"Valitseva partei Õigus ja Õiglus, mida president Andrzej Duda esindab, olemuslikuks aluseks on Venemaa-vastane suundumus. Kui pendel kaldub pingelõdvenduse poole, tähendab see tänastele Poola võimudele kriisiseisundit," sõnas Ben. 

"Tänane Poola kujutab endast mitte ainult Euroopas, vaid vahest ka kogu maailmas venevastase hüsteeria vundamenti. Seega, kes siis veel, kui mitte Poola peabki olema Euroopa ja Venemaa suhete võimaliku leebumise tõttu ärevil. Nende suhete paranemine aga toimub varem või hiljem niikuinii," ütles Jevgeni Ben Sputniku raadiosaates.

65
Tagid:
poliitika, Venemaa, Euroopa, Poola
Samal teemal
Tahta ju võib: Puškov vastas Poolale gaasi puudutavas küsimuses
Milleks Poolale NATO õppused Tobruq Legacy 2019
Poolale topitakse Pentagonist veel 500 miljoni eest relvastust
Ajaloo ümberkirjutamine, Poola variant, kõik müügiks
Ameerika Ühendriigid ja Poola lõid sõjaväebaasi osas käed
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde