Jon Huntsman, ametist lahkuv USA suursaadik Moskvas

USA Moskva suursaadik astub tagasi

62
(Uuendatud 14:04 07.08.2019)
USA suursaadik Venemaal Jon Huntsman astus ameeriklaste meedia teadaannete kohaselt ametist tagasi, unustamata tagatipuks kritiseerida riiki, kus ta on kaks aastat töötanud.

TALLINN, 7. august — Sputnik. Ameeriklaste meediakanalite käsutuses on koopia USA Venemaa suursaadiku Jon Huntsoni kirjast, kus ta palub president Donald Trumpil end ametist vabastada. Juhul kui see teave ametlikult kinnitust leiab, tuleb Trumpi administratsioonil kiiremas korras otsida sellele ülimalt tähtsale ametikohale uus inimene.

Huntsmani tagasiastumisest kirjutas esimesena ajaleht Salt Lake Tribune. Seal avaldati 5. augustiga dateeritud kirja koopia. Oma läkituses tänas USA diplomaat Trumpi usalduse eest ja võimaluse eest "sel vastastikustes suhetes ajalooliselt keerulisel perioodil" Moskva saatkonda juhtida.

Huntsman palus oma saadikuvolitused lõpetada käesoleva aasta 3. oktoobrist, avaldades lootust, et allesjäänud ajast piisab mantlipärija leidmiseks.

Diplomaat ei lasknud käest ka võimalust kritiseerida riiki, kus ta on kaks aastat töötanud. Eelkõige kirjutas ta, et USA peab ka edaspidi "Venemaa vastutusele võtma", kui tolle käitumine paistab ohustavat Washingtoni ja tema liitlasi.

Samas märkis Huntsman, et Venemaal ja USA-l on ühiseid huve, mida ei tohi eirata. Tema sõnul saab kahepoolsetes suhetes abiks olla vaid selge arusaam ühistest huvidest ja väärtustest, aga ka praktiline raamistik dialoogi pidamiseks. "Mõlema osapoole inimesed väärivad paremat," nentis USA suursaadik Venemaal.

Джон Хантсман выступает на конференции
© Sputnik / Илья Питалев
Jon Huntsman konverentsil kõnet pidamas

Ta märkis ühtlasi, et koostöö Venemaaga on võimalik sellistes küsimustes nagu võitlus terrorismi vastu ja relvastuskontrolli kindlustamine.

Rahutuvi temast ei saanud

Kuuldused Huntsmani tagasiastumisest ringlesid juba ammu. Näiteks on telekanal CNN eelnevalt oma allikatele viidates teatanud, et Putini ja Trumpi telefonikõneluses arutasid presidendid muuhulgas USA uue Moskva suursaadiku ametisse nimetamist.

Väljaanne Atlantic teatas oma allikatele viidates juunikuus, et Huntsman kavatsevat lähimal ajal kodumaale naasta, et kandideerida Utah' osariigi kuberneri ametikohale, kus ta oli ametis 2004. aastast 2009. aastani.

Ekspert kommenteeris Venemaa ähvardamist lennukikandjatega >>

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, oli Huntsman juba enne 2017. aastal suursaadikuna ametisse astumist tuntud oma venevastase retoorika poolest.

Venemaa senaator Aleksei Puškov märkis toona Huntsmani võimalikku ametissemääramist kommenteerides, et Donald Trump ümbritseb end inimestega , kes ei soovi Venemaaga suhete paranemist, ja oletas, et ameeriklaste uus suursaadik "vaevalt küll rahutuviks osutub".

62
Tagid:
suursaadik, Moskva, Venemaa, USA, suursaatkond
Samal teemal
Venemaa saab hiinlaste juurest pagenud kõva käega Ameerika suursaadiku