Baltimaade reageering Moskva ebaseaduslikele meeleavaldustele on ebaadekvaatne, illustreeriv foto

Politoloog: Baltimaade reageering Moskva ebaseaduslikele meeleavaldustele on ebaadekvaatne

163
(Uuendatud 17:46 05.08.2019)
Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov kõneles sellest, miks Balti riigid jälgivad väga teraselt Venemaal toimuvaid meeleavaldusi ega näe samas sugugi meeleavalduste julmal viisil laialiajamisi lääneriikides.

TALLINN, 5. augгust — Sputnik. Lääneriikides ollakse kangesti mures Moskva ebaseaduslikest meeleavaldustest osavõtjate vahistamiste ja vangistamise pärast, Läti välisminister Edgars Rinkēvičs kutsus aga koguni Venemaad üles "täitma oma rahvusvahelisi kohustusi inimõiguste vallas" ning "lõpetama õigustamatu vägivald süütute inimeste kallal ja kinnipeetud vabastama".

Läti ministri avaldust kommenteerides meenutas Juri Svetov värsirida Krõlovi tuntud valmist "Peegej ja ahv": "On tühi vaev neid lugeda, vaid parem ennast vaata sa."

Юрий Светов
© Foto : из личного архива
Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov

Igal riigil on tema arvates õigus hinnanguid anda, ainult et hinnanguid tuleb anda adekvaatselt ja mitte valikuliselt, vaid alati.

"Kui Prantsusmaal toimusid "kollavestide" meeleavaldused, kus politsei kasutas pisargaasi ja veekahureid ning seal oli isegi ohvreid, ei kuulnud ma Euroopa Liidu esindajate poolt selle kohta mitte ühtegi avaldust," lausus Juri Svetov intervjuus Sputnik Latvijale.

Navalnõi ihukaitsja: vabatahtlikesse on suhtutud nagu orjadesse >>

Ekspert märkis, et läänes ilmutatakse kuidagi tavatult terast tähelepanu Venemaa sündmuste suhtes, seda eriti Baltimaade poolt, kes kasutavad iga võimalust tõestamaks, et Venemaa on riik, kus rikutakse seadusi. Samal ajal vaikitakse maha tõsiasi, et seadust rikkusid meeleavaldajad ise.

"Meeleavaldus ei olnud sanktsioneeritud, mistõttu ei ole siis, kui sa astud teadlikult keelu vastu, küll midagi kaevelda – kui rikud seadust, siis ka vastuta selle eest," rõhutas Svetov.

Ekspert tuletas meelde, et Ukraina meeleavaldusete ajal toetasid kõik lääneriigid, sealhulgas Läti, Eesti ja Leedu nende inimeste tegevust, kes jämedalt seadust rikkusid. "Milleni see välja viis? Riigipöördeni. Venemaal ei taheta seda lubada," sõnas ekspert kokkuvõtteks.

Moskvas toimus 27. juulil sanktsioneerimata meeleavaldus, mille korraldasid need, keda ei registreeritud Moskva linnavolikogu saadikukandidaatideks, kuna nende allkirjalehtedel olid kirjas surnud ja olematud kodanikud.

Johan Bäckman: Eestil tasub enesealalhoiu mõttes võtta eeskuju Soomest >>

Sanktsioneerimata meeleavalduse käigus peeti kinni 1074 inimest, peaaegu kõik nad said hiljem vabastatud. Juurdluskomitee algatas nende sündmuste puhul kriminaalasja massirahutuste korraldamise asjus.

Paari päeva pärast toimus veel üks meeleavaldus, kus Venemaa siseministeeriumi andmetel osales umbes 1500 inimest, kellest 600 võeti õigusrikkumiste pärast vahi alla.

Политолог: реакция стран Балтии на незаконные митинги в Москве неадекватная
163
Samal teemal
Sõjandusekspert: Balti riikide venevastase hüsteeria maksab kinni Euroopa Liit
Diplomaat: Venemaa ja Euroopa suhete rikkumises on süüdi Balti riigid
Pikk tee, tühi töö: Baltimaad on muutunud NLi vaateaknast ELi tagahooviks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde