Venemaa lipp Tallinna suursaatkonna hoonel

Venemaa saatkond tuletas Eesti välisministrile meelde kodakondsuseta isikute küsimust

99
(Uuendatud 12:37 30.07.2019)
Venemaa saatkond vastas Eesti välisministri kriitikale ja tuletas talle meelde kodakondsuseta isikute küsimust. Urmas Reinsalu, kes nii teraselt jälgib sisepoliitilisi sündmusi Venemaal, võiks oma pilgu pöörata ka mittekodanike probleemile Eestis.

TALLINN, 30. juuli — Sputnik. Välisminister Urmas Reinsalu on mures inimõiguste järgimise pärast Venemaal, kuid võiks oma tähelepanu pöörata hoopis Eestis eksisteerivale kodakondsusetusele, mille lubamatust on korduvalt nentinud mitmed rahvusvahelised organisatsioonid, teatas Venemaa suursaatkond Tallinnas vastuseks Eesti välisministri kriitilistele avaldustele, et Venemaa julgeolekujõud olevat Moskvas toimunud sanktsioneerimata meeleavaldusel rikkunud kodanike õigusi ja vabadusi. 

Sputnik Eesti palvel seda avaldust kommenteerides märgiti saatkonnas, et seal hinnatakse Reinsalu püsivat huvi Venemaa sisepoliitiliste sündmuste vastu.

Ebaseaduslik meeleavaldus, millega kaasnev Eesti välisministrile muret tekitas, toimus Moskvas 27. juulil. Meeleavalduse korraldasid opositsionäärid, keda kehtetuks tunnistatud allkirjade määra ületamise tõttu ei registreeritud Moskva linnavolikogu valimistele. Erinevate õigusrikkumiste pärast vahistas politsei ametlikel andmetel 1074 inimest.

Eesti võimude pale: miks on paadunud russofoob Moskva saluudi vastu >>

RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan rääkis rääkinud Prantsuse politsei tegevusest "kollavestide" meeleavalduse jõuga laialiajamist kommenteerides topeltstandarditest Euroopa ja Venemaa massimeeleavalduste kajastamisel meedias.

Mittekodanikud – Eesti häbiplekk

Sputnik Eesti on kirjutanud, et OSCE Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Amet (ODIHR) kutsus Eesti valitsust üles lahendama kodakondsuse probleemi kiiremini. Sellekohased soovitused sisalduvad organisatsiooni aruandes Eesti märtsikuiste Riigikogu valimiste tulemuste kohta.

OSCE: Eesti peaks massilise kodakondsusetuse probleemi kiiremini lahendama >>

Massilise kodakondsusetuse probleem ulatub 1992. aastasse, mil võeti vastu kodakondsusseadus. Selle kohaselt said Eesti Vabariigi kodakondsuse üksnes enne 1940. aastat Eesti kodakondsuses olnud isikute järeltulijad.

Kõigil teistel endise Eesti NSV elanikel tuli Eesti Vabariigi kodakondsuse saamiseks sooritada eesti keele oskuse ja Eesti Vabariigi põhiseaduse tundmise eksam.

Umbes 15%-l Eesti elanikest ei ole käesoleval ajal kodakondsust või on nad mõne teise riigi, eelkõige Venemaa Föderatsiooni kodanikud. ÜRO, Euroopa Nõukogu, OSCE ja teised rahvusvahelised organisatsioonid on korduvalt juhtinud Eesti tähelepanu niisuguse olukorra ebanormaalsusele.

99
Tagid:
kodakondsusetus, inimõigused, miiting, Moskva, Venemaa suursaatkond, Urmas Reinsalu
Samal teemal
Keskerakond soovib määratlemata kodanike arvu vähendada
Mida kõike venelastel Eestis taluda ei tule
Määratlemata kodakondsusega inimeste arv vähenes mullu
Johan Bäckman: Eestil tasub enesealalhoiu mõttes võtta eeskuju Soomest
Eesti mudel – valimised ilma valikuta
Grigorjan: demograafiline kriis on valitsuse vale rahvuspoliitika tulemus
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde