Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko

Matvijenko seletas, miks Baltimaades peljatakse Sputnikut

133
(Uuendatud 12:22 29.11.2019)
Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko seletas, miks Baltimaades nii väga kardetakse anda kaaskodanikele juurdepääsu alternatiivsetele teabeallikatele, näiteks RT-le ja Sputnikule.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Sellised Venemaa massiteabevahendid nagu RT ja Sputnik esindavad sageli alternatiivseid seisukohti, mis tuleb üldisele inforuumile ainult kasuks. Kuid infosõja tingimustes, mida lääs peab Venemaa vastu, ei ole sõnavabadusest juttugi, arvab Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko.

Valjuhäälselt sõnavabadust deklareerides jätab lääs tihtipeale Venemaa ilma võimalusest tutvustada oma alternatiivseid vaateid maailma asjadele, märkis Matvijenko raadio Sputnik saates.

Eesti ajakirjanduseetika koodeks ei kehti kõigile, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Заболотный

Tema sõnul demonstreerivad sellist suhtumist Venemaa meediasse, näiteks RT-sse ja Sputnikusse, ilmekalt Balti riigid. "Paljud riigid ei taha pidada dialoogi, ei taha kuulda teisi seisukohti, ei taha argumenteeritult vaielda, kui neil on teistsugune arusaam mingist probleemist," rõhutas spiiker.

Ta on veendunud, et RT ja Sputnik on kaks väga professionaalset massiteabevahendit, "mis väljendavad julgelt, avameelselt ja ausalt oma seisukohta". Ka see, et see seisukoht on alternatiivne, tuleb Matvijenko arvates ainult kasuks, sest lugejal või vaatajal on võimalus kuulda kõiki seisukohti ja kujundada välja oma arusaam.

Kuid sellised väljavaated hirmutavad lääneriike, mistõttu välismaal tegutsevad Vene massiteabevahendid satuvad sageli kohalike võimude rünnaku alla. Just sellepärast blokeeriti hiljuti Lätis portaal Baltnews ja Londonis ei lastud ajakirjandusvabaduse konverentsile RT ja Sputniku ajakirjanikke, rõhutas Matvijenko.

Nagu Sputniku vestluskaaslane märkis, on Moskva selle teema korduvalt tõstatanud rahvusvahelistel areenidel ja lääne esindajad on vastuseks ainult silmad maha löönud — sest vastuväiteid pole neil kuskilt võtta.

Матвиенко объяснила, почему в странах Балтии опасаются Sputnik

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, keelati väljamõeldud ettekäändel RT ja Sputniku esindajate osavõtt üleilmsest ajakirjandusvabaduse konverentsist, mis toimus juuli alguses Londonis. "Nii me elamegi. Ajakirjandusvabadus ei ole mõeldud kõigile," kommenteeris olukorda MIA Rossija Segodnja, RT ja Sputniku peatoimetaja Margarita Simonjan.

Võimalik, et Baltimaades suhtutakse Vene meediasse veelgi vaenulikumalt. Näiteks juuli alguses andis Vilniuse kohus loa piirata juurdepääsu portaalile Sputnik Lietuva Leedu territooriumil.

Aga 24. juulil blokeerisid Läti võimud saidi Baltnews.lv, mis kuulub MIA Rossija Segodnjale, väites, et see "ohustab Ukraina territoriaalset terviklikkust" ja kuulub seega EL-i sanktsioonide rakendusalasse.

Vastuseks süüdistas Venemaa välisministeerium ametlikku Riiat katses puhastada Läti inforuum sõltumatust ja riigi kontrollile allumatust meediast. Ametkond rõhutas, et ootab pädevatelt rahvusvahelistelt organisatsioonidelt ja kodanikuühendustelt hukkamõistvat reaktsiooni sellele sammule.

Vaenulik suhtumine ja Vene meedia alusetu süüdistamine propagandas on iseloomulikud ka Eestile. Näiteks on Eesti riigiametnikel tungivalt soovitatud mitte anda kommentaare "valedele" Vene meediaväljaannetele, sealhulgas Sputnik Eestile. "Soovituste" eirajatele langeb osaks karm kriitika ja avalik hukkamõist, nagu juhtus näiteks minister Mailis Repsiga.

Eriteenistused dikteerivad poliitikutele, kellega suhelda >>

Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud, et lääne süüdistused, et Vene meedia on propagandistlik ja erapoolik, on alusetud. Moskvas peetakse igasugust ajakirjanike töö takistamist vahendiks, millega lääs võitleb sõnavabaduse ja alternatiivse info levitamise vastu.

133
Tagid:
poliitika, meedia, sõnavabadus, Sputnik, Venemaa, Valentina Matvijenko
Teema:
Meedialahingud (290)
Samal teemal
Meedialahingud
Valentina Matvijenko: vastusanktsioonid kui bumerang – käegakatsutavad ja tõhusad
Matvijenko: Venemaa jätkab mittekodanike kaitsmist Baltimaades
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde