Dollarit hoiab see, kes temasse usub

Sic transit gloria mundi: valmistume dollari hääbumiseks

114
(Uuendatud 18:21 27.07.2019)
Ekspertide sõnul kaotab dollar ülemaailmse reservvaluuta staatuse, väidavad maailma ühe suurima investeerimispanga JP Morgan Chase'i eksperdid – ja nende sõnul toimub see õige pea.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Maailma keskpangad vähendavad oluliselt USA valuuta (või on tegemist lihtsalt legaalse maksevahendaiga USA-s ja selle maksevahendi rolli täidab föderaalreservi nimelise pankade konsortsiumi poolt väljantav kviitung mida nimetatakse dollariks) osatähtsust oma reservides, Washingtoni krediidipoliitika, aga suudab dollari lõplikult maha matta. Seda, miks maailma juhtivad finantsasutused on valmis dollari surmaotsusele alla kirjutama, vahendab meile RIA Novosti.

Võimu hajumine

Rahvusvahelise Valuutafondi hiljutise aruande kohaselt hoitakse peaaegu 62 protsenti ülemaailmsetest valuutareservidest dollarites, mida on üle kahe korra rohkem, kui eurode, jeenide ja jüaanide varud kokku.

"Kaubanduse tasakaalustamatus toob kaasa arengumaade valuutade tugevnemise, muutes sealse ekspordi maailmaturul kallimaks. Selle vältimiseks investeerivad arenevad turud oma rahaülejäägi sageli dollaripõhistesse instrumentidesse, näiteks võlakirjadesse, mille hind on dollarites ja millega kaubeldakse USA turgudel," selgitab ta.

© Depositphotos / Mediavn
Korduvkasutusega elektronide kaudu loodud raha on keskkonnasäästlik. Aga kellele kuuluvad elektronid?

Analüütik tuletab meelde, et ükski reservvaluuta ei ole igavene. Dollar on maailma peaaegu sajandi vältel domineerinud. Ja kuigi loetakse, et ta tõukas Suurbritannia naela rahvusvahelise reservvaluuta troonilt alles pärast Bretton Woodsi lepingu allkirjastamist, ei vasta see täielikult tõele. Naela väärtuse õõnestamine algus juba ammu enne Bretton Woodsi, rõhutab majandusteadlane.

Oht Aasiast

Dollari tugevnemist seostati Föderaalreservi süsteemi loomisega 1913-ndal aastal, mis aitas kaasa "küpsemate kapitaliturgude" ja riiklikult koordineeritud rahapoliitika kujunemisele – reservvaluutaga riikide finantsistide kahele tugisambale.

Lõpuks omandas dollar oma staatuse Ameerika majandusvõimsuse tõttu – Teise maailmasõja lõppedes moodustas USA osa maailma SKT-st tervelt 25%. See number suurenes 40%ni, kui liita siia Lääne-Euroopa riigid, mis valdavalt Washingtoni kiiluvees liikusid.

Praegune olukord ei soosi aga üldse USA positsioonide tugevnemist ega isegi nende säilitamist. USA valuuta domineerivat rolli õõnestab lisaks Trumpi kaootilisele poliitikale ka Aasia majanduste võimas areng.

Nagu märkis Jim Glassman, on peamine majanduskasvu vektor liikunud Aasiasse. Selle keskmes on Hiina, mis on suurendanud oma osa maailma SKT-s 70 aastaga neli korda – peaaegu 20%ni.

USA vastav näitaja on Washingtoni statistiliste meetodite valguses hetkel 24%, paraku annab isegi IMF Ühendriikide ostujõupõhiseks (PPP) tulemuseks 15.03%, Hiinale aga 19.24%. 

Флажок и доллар США
© Sputnik / Аллан Хантсом
Kaitstud dollar võre taga on seni olnud tähtede ja triipude alma mater"iks

"Nii liigub lähima aastakümne jooksul maailmamajandus USA ja dollari domineerimiselt süsteemile, milles Aasial on üha rohkem võimu. Valuutapoliitikas tähendab see, et dollari hind tõenäoliselt langeb teiste valuutade, sealhulgas kulla, suhtes, " kinnitab autor JP Morgani aruanne.

Dollar on nõrgem kui kunagu varem

Maailma keskpankade valuutareservide andmed näitavad dollari rolli pikaajalist nõrgenemist. 2018. aastal langes USA valuuta osakaal rahvusvahelistes reservides Euroopa Keskpanga hinnangul 61,7%ni, mis on 20 aasta madalaim tase.

Nagu EKP (ECB) juunikuu ülevaates märkis, on dollar endiselt maailma juhtiv reservvaluuta, kuid tema positsioon on märgatavalt nõrgenenud. Alates 2008. aasta ülemaailmsest finantskriisist, mil keskpankades oli maksimaalne kogus Ameerika valuutat, on tase langenud seitsme protsendi võrra.

2018. aastal müüsid USA dollareid ja võlakirju eriti aktiivselt arenevad riigid. Venemaast sai dollarist loobumise protsessi üks liidreid. Pärast Washingtoni järjekordseid sanktsioone müüs Moskva 100 miljardi dollari väärtuses võlakirju ja asendas need peaaegu 90 miljardi väärtuses euro- ja jüaanipõhiste väärtpaberitega.

Argentiina, Hiina, Hongkong, India, Indoneesia, Tai ja Türgi likvideerisid oma riigikassade dollarivarasid ligi 200 miljardi dollari ulatuses. Mõned vajasid oma valuuta stabiliseerimiseks sularahadollareid, teised loobusid USA varadest konflikti tõttu Washingtoniga.

Kaotuse tunnistamine

Ameerika rahandusregulaatorid tunnistavad, et valuuta liidrirolli kadumine ähvardab riiki suurte probleemidega. "Dollari kui peamise reservvaluuta praegune staatus võimaldab majandust välistest šokkidest isoleerida," ütles New Yorgi Föderaalreservi panga asepresident Linda Goldberg veebruaris. "Valuuta domineeriva rolli kaotamine maailmaturul toob kaasa negatiivseid tagajärgi eelkõige selle emitendile, ehk USA-le. Aga puutumata ei jää sellest finantsvapustusest ükski valuuta."

Hetkel pole dollari positsioon veel kuigi halb. Nagu meenutab kuulus finantsist, valuutaturgude uuringutele spetsialiseerunud firma A. G. Bisset Associates juht Ulf Lindahl, püsib USA dollari kurss viimase 30 aasta rekordtasemel.

Kaks presidenti
© Sputnik / Илья Питалев

Samas on Lindahl aga kindel, et peatselt pilt muutub ja dollar astub pikaajalisse langusperioodi. Finantsisti sõnul odavneb USA valuuta järgmise viie aasta jooksul euro suhtes 40 protsendi võrra.

JP Morgani sõnul algab dollari globaalne langus 2019. aasta lõpus ja seda suundumust ei suuda Fed mingil moel ümber pöörata.

"Seetõttu ootab meid ees mitme aasta pikkune dollarilangus. Järgmise aasta teisel poolel muutume me tunnistajaiks USA rahvusvaluuta kardinaalsele nõrgenemisele," on Wall Streeti ühe suurima panga analüütikud kindlad.

Nagu JP Morgan Chase'i teine analüütik Michael Cembalest juba 2012. aasta jaanuaris kirjutas: "Mulle meenub MIT majandusteadlase Rudiger Dornbuschi järgmine märkus – "Kriis võtab küpsemiseks arvatust oluliselt kauem aega ja ta puhkeb tunduvalt kiiremini, kui keegi oodata oleks osanud.''

114
Tagid:
keskpank, reservvaluuta, Föderaalreservi süsteem, dollar
Samal teemal
Tõniste: riigi rahandus on heas korras
Läti valitsus toetas rahandus- ja tollipolitsei ühendamist
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde