EL, Läti ja Venemaa lipud, illustreeriv foto

Lugejaid ja Venemaad pahandas Baltnewsi keelustamine Lätis

37
(Uuendatud 11:09 26.07.2019)
Venemaa reageeris asjakohaselt sellele, et Läti võimud sulgesid juurdepääsu portaalile Baltnews.lv. Moskvas märgati, et Brüssel on imelikult pime: ta ei näe oma jüngrite silmades vabaduse puudumise "palke".

TALLINN, 26. juuli — Sputnik. Venemaal arvatakse, et Riia ametnike otsus blokeerida juurdepääs MIA Rossija Segodnjale kuuluva portaali Baltnews Läti saidile on järjekordne tõend sellest, et Läti võimud soovivad puhastada riigi inforuumi.

Venemaa välisministeerium edastas: õpetage parem oma "ämblikupoegi"

Venemaa välisministeerium reageeris Baltnews.lv blokeerimisele viivitamatult. Riigi tähtsaim välispoliitikaametkond peab seda sammu Riia ametnike ilmselgeks katseks puhastada Läti inforuum sõltumatust meediast, mida riik (veel?) ei kontrolli.

Diplomaadid juhtisid tähelepanu sellele, et saidile juurdepääsu sulgemise otsuse põhjenduste osas räägitakse, nagu rikuks Baltnews.lv Euroopa Liidu 17. märtsi 2014. aasta sätet sanktsioonide kohta seoses ohuga Ukraina sõltumatusele, suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

"Sellega seoses tahaksime märkida, et Euroopa Liit ise, kelle dokumentidele Läti võimud viitavad, eelistab mitte märgata arvamuse avaldamise vabaduse süstemaatilisi rikkumisi oma liikmesriikides alates Londonist, Pariisist ja Berliinist kuni Balti riikideni välja," teatati Venemaa välisministeeriumist.

Venemaa diplomaatiaametkonna sõnul õpetavad Euroopa ametnikud selle asemel regulaarselt teistele riikidele mentorlikus stiilis, kuidas tuleb järgida Euroliidu kõrgeid standardeid sõnavabaduse osas. Venemaa välisministeerium ootab hukkamõistvat reaktsiooni Riia ametnike otsustele pädevatelt rahvusvahelistelt organisatsioonidelt ja kodanikuühendustelt, eelkõige OSCE ajakirjandusvabaduse esindajalt Harlem Désirilt.

Simonjan: milleks muretseda Tadžikistani suveräänsuse pärast

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja RT peatoimetaja Margarita Simonjan tegi Läti võimude otsust kommenteerides "nalja" selle põhjenduste kulul.

Главный редактор телеканала RT и МИА Россия сегодня Маргарита Симоньян
© Sputnik / Владимир Трефилов
Margarita Simonjan

"Läti on blokeerinud meie saidi Baltnews.lv — nagu me "ohustaks Ukraina territoriaalset terviklikkust ja sõltumatust". Viidatakse EL-ile. Kas ma saan õigesti aru, et me tohime nüüd blokeerida mis tahes Euroopa meediaväljaandeid Venemaal, kui meile näib, et nad ohustavad näiteks Tadžikistani suveräänsust?" esitas ta retoorilise küsimuse.

Venemaa Riigiduuma: sõnavabadus on läänes ainult kõnekäänd

Venemaa Riigiduuma infopoliitika komitee liikme Jevgeni Revenko sõnul on saidi Baltnews.lv blokeerimine järjekordne tõend sellest, et sõnavabadus on läänes ainult kõnekäänd, ning annab tunnistust ka Venemaa meedia tõhusast tööst välismaal.

Евгений Ревенко
© Sputnik / Владимир Федоренко
Jevgeni Revenko

"Meile teeb muret saidi Baltnews.lv blokeerimine Lätis poliitilistel põhjustel. See on järjekordne näide OSCE territooriumil toimuvast sõna- ja ajakirjandusvabaduse karmist tsensuurist, mis läheb vastuollu Riia häälekate deklaratsioonidega ustavusest demokraatia põhimõtetele," räägitakse RIA Novosti teates.

Solovjov: Läti sõnad vabaduse kohta ja teod lähevad lahku

Juurdepääs portaalile Baltnews.lv Lätis teeb muret ka Venemaa Ajakirjanike Liidule. Liidu juhi Vladimir Solovjovi sõnul deklareeritakse "naabervabariikides" küll sõnavabadust, kuid tegelikkuses seda ei järgita.

Телеведущий Владимир Соловьев, архивное фото
© Sputnik / Алексей Куденко
Vladimir Solovjov

"Me väljendame sügavat muret seoses Baltnewsi blokeerimisega ja juhime muidugi rahvusvaheliste ajakirjandusorganisatsioonide tähelepanu sellele küsimusele," teatas Solovjov.

Reaktsioon väljaspool Venemaad

Läti rahvusliku elektroonilise meedia nõukogu endine liige, meediaekspert Gunta Līdaka oletas, et Baltnews.lv blokeerimine on pigem Läti välisministeeriumi poliitiline žest Vene meedia suhtes kui võitlus ohuga, sest iga Lätis tegutsev portaal võib lihtsalt domeeni vahetada.

Līdaka märkis, et esialgu ei saa blokeerimise täpsetest põhjustest veel rääkida. "Ma arvan, et ei ole täpset teavet selle kohta, mis tekstid olid blokeerimise põhjuseks. See, mida me näeme meedias, on ainult mõned fraasid. Kuid teada saada, mis konkreetselt oli blokkimise põhjuseks, ei ole võimalik," rõhutas ta.

Tema arvates tahetakse Läti välisministeeriumis sel viisil näidata, et neile "ei meeldi, kuidas Venemaa meedia kirjeldab Ukrainas toimuvat".

Saidi Baltnews.lv blokeerimisele on reageerinud ka erakonna Lätimaa Vene Liit kaasesimees, Euroopa Parlamendi liige Miroslav Mitrofanov. "Löök Baltnews.lv pihta on selle järjekordne ilming, et valitsev eliit ei salli Läti venekeelset elanikkonda," teatas ta.

Публицист Мирослав Борисович Митрофанов
© Foto : из личного архива
Miroslav Mitrofanov

Ta avaldas lootust, et blokeerimise küsimus lõpuks lahendatakse ja portaali normaalne töö taastub — ja sellest saab järjekordne tõend selle kohta, et "vabadusetuse piirid piirduvad ainult Läti jurisdiktsiooniga".

Publitsist Raffaello Loreto Cecioni märkis raadio Sputnik saates, et eksisteerib suur vastuolu Euroopa Liidu sanktsioone puudutavate õigusaktide ja sõnavabaduse vahel.

"Sanktsioone puudutavad õigusaktid võimaldavad EL-i liikmesriikide valitsustel üsna vabalt rakendada selliseid meetmeid Vene meedia ja mitmesuguste organisatsioonide suhtes. Teisest küljest on olemas üldtunnustatud sõnavabaduse põhimõte. EL-i juhtkond on korduvalt teatanud, et seda järgivad kõik lääneriigid. Siin muutub vastuolu veelgi märgatavamaks. Sest sõnavabaduse põhimõtet järgides on sellised tegevused võimatud… Meediat ei tohi de facto ega de iure käsitleda relvana. Meedia tegevus piirdub teabe edastamisega. See on väga oluline osa meie elus, iga rahva ja iga riigi elus," ütles Raffaello Loreto Cecioni.

Kiri välisministeeriumist tuli, ainult et ma ei anna seda teile lugeda

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. juulil blokeerisid Läti võimud saidi Baltnews.lv, mis kuulub RIA Rossija Segodnjale. Läti välisministeerium põhjendas teabeagentuuri saidi blokeerimist väitega, et see "ohustab Ukraina territoriaalset terviklikkust ning õõnestab tema sõltumatust ja suveräänsust", kuuludes järelikult Euroopa Liidu sanktsioonide alla.

"Tippdomeeni .lv registripidaja NIC.LV on saanud Läti Vabariigi Välisministeeriumilt, kes vastavalt Euroopa Liidu Nõukogu 17. märtsi 2014. aasta määrusele (EL) nr 269/2014 on pädev asutus piiravate meetmete alal seoses Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja sõltumatust kahjustava või ohustava tegevusega, kirja, mille kohaselt kujutab domeeninime baltnews.lv registreerimine endast nimetatud määruse sätete rikkumist. Rikkumises süüdi olevad isikud võidakse võtta vastutusele Läti Vabariigi kriminaalkoodeksi alusel," seisab teates, mis saabus saidi Baltnews.lv administraatorile Läti Ülikooli matemaatika ja informaatika instituudist, mis Läti riigis tegelebki domeenide haldamisega.

Kirjas tuletatakse ka meelde, et "NIC.LV on peatanud domeeninime baltnews.lv kehtivuse ja blokeerinud selle tehnilise baasi 24. juulil 2019". NIC-i võrgulahenduste osakonna domeeniregistri administraator Ilze Bībere kinnitas, et registripidaja on tõepoolest saanud Läti valitsuselt sellise kirja.

Министерство иностранных дел Латвии
© Flickr / Guillaume Speurt
Läti välisministeerium

Kuid registripidaja ise keeldus näitamast Läti välisministeeriumilt saadud kirja, milles nõuti RIA Rossija Segodnjale kuuluva saidi Baltnews.lv sulgemist, ja avaldamast sõnastust, mille alusel ta on sellise otsuse teinud, viidates selle teabe konfidentsiaalsusele.

37
Tagid:
meedialahingud, sõnavabadus, Venemaa, Baltnews, Läti
Teema:
Meedialahingud (271)
Samal teemal
Meedialahingud
Simonjan blokeeringutest Facebookis: see on geopoliitiline vastasseis
Raske reageerida — Simonjan kommenteeris Leedu võitlust Sputnikuga
Margarita Simonjan peab WikiLeaksi asutajat suurimaks ajakirjanikuks
Simonjan: Assange oleks pidanud varjupaigaks valima Venemaa, mitte Ecuadori saatkonna