Türgi kindral avas Ankara ja Washingtoni vahelise konflikti tagamaid

68
(Uuendatud 09:16 29.07.2019)
Endine Türgi relvajõudude staabiülema asetäitja kindral Ergin Saygun selgitas, miks Washingtoni ja Ankara vahelised suhted on pingestunud.

TALLINN, 26. juuli - Sputnik. RIA Novosti vahendab türgi kindrali Sayguni seisukohti Ankara ja Washingtoni vahelise konflikti asjus, selle tagamaid. Kindral ütles, et Vene S-400 ost sai vaid ettekäändeks pingete eskaleerumisele ja Ameerika Ühendriigid, pehmelt öeldes, lihtsalt ei ole huvitatud Türgi arengust ja tugevnemisest. USA huviks on ainult Iisraeli tugevnemine.

"Läänele on Lähis-Idas oluline eelkõige tagada Iisraeli julgeolek ja kontroll sealsete energiaallikate üle. Iisraeli suhtes vaenulikud riigid aga ühel või teisel moel tõrjutakse kõrvale. Nende vaenulike riikide rea lõpus on Türgi. Ma pean seda ütlema, sest see on tõsi. S-400 on minu arvates vaid väike osa Türgi tänastest probleemidest ning suhetest USA-ga," viitab kirjutis endise sõjaväelase sõnadele.

Kindral lisas veel, et kui Ankara ja Washington jõuavad kokkuleppele S-400 kohta, esitavad Ameerika Ühendriigid Türgile uued nõudmised. Sayguni sõnul nõuavad Ameerika Ühendriigid, et nad lõpetaksid kontaktid Iraaniga, looksid Süürias kurdi riigi ja keelaksid Küprose ressursside kaevandamise, jättes samal ajal arvesse võtmata Türgi seisukohti.

Президент Турции Тайип Эрдоган выступает на митинге в память жертв государственного переворота 2016 года
© AP Photo / Lefteris Pitarakis
Türgi liider Erdogan kõneleb miitingul

"Seega on minu arvates probleemiks mitte S-400 või F-35. Ameerika ei ole Türgi sõltumatu välispoliitikaga rahul ja ei taha, et Türgist saaks piirkondlik võim," ütles endine sõjaväelane.

Saygun lisas ka, et USA avaldused selle kohta, et Venemaa saab salajast teavet F-35 lennukite kohta, on põhjendamatud, kuna nende masinate "saladused" on Moskval juba ammu teada.

Tema sõnul arutasid Ameerika ametivõimud juba kümme aastat tagasi Türgi väljajätmist F-35 programmist. Juhul kui Ankara võtab need lennukid vastu, muutub Lähis-Idas jõudude tasakaal ja Iisrael kaotab õhus oma ülevõimu, mida aga Ameerika Ühendriigid ei saa lubada. Põhjuseks ikka kontroll piirkonna energiaressursside üle, ütles kindral Saygun.

Juuli keskel algas kauaoodatud uusimate õhukaitsesüsteemide ostu vormistamine, mis põhjustas Türgi ja Ameerika Ühendriikide vahelistes suhetes nähtava kriisi. Washington nõudis Türgi loobumist tehingust ja vastutasuks ostma Ameerika Patrioti õhutõrje kompleksid. S-400 ostmisel ähvardades USA kas viivitada või tühistada uusimate F-35 hävituslennukite müük Türgisse. Vaatamata sellele keeldus Ankara USA-le järeleandmisi tegemast.

2017. aastal sõlmiti leping nelja S-400 osakonna tarnimiseks 2,5 miljardi dollari väärtuses. Türgi maksab osa tehingust S-400 eest Venemaalt saadud laenu arvelt. Asepeaministri Jury Borisovi sõnul näeb leping ette optsiooni võimaluse pärast seadmete põhiosa tarnimist.

68
Tagid:
Iisrael, Küpros, S-400, Türgi, USA
Samal teemal
Erdogan ähvardas Euroopat
Erdogan on valmis allkirjastama surmanuhtlust puudutava seaduse
Erdogan teatas "laiaulatuslikust operatsioonist" Süüria kurdide vastu
Erdogan nimetas Iisraeli "terroristlikuks riigiks"
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde