Eesti noored nõukogudevastasel üritusel

Olete õigel teel, seltsimehed: siseminister võrdles Brexitit NSV Liidust lahkumisega

145
(Uuendatud 18:10 24.07.2019)
Eesti rahvuskonservatiivide juht ja siseminister Mart Helme õnnitles Boris Johnsoni tema Briti Konservatiivse partei juhiks valimise ja peaministriks saamise puhul, tõmmates ühtlasi paralleeli Ühendkuningriigi EL-st väljumise ja Eesti kunagise väljumise vahel Nõukogude Liidust.

TALLINN, 24. juuli - Sputnik, Oleg Leontjev. Brexiti tulihingelise toetajana tuntud Boris Johnsoni saamine Ühendkuningriigi peaministriks, kutsus esile Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhi Mart Helme tormilise heakskiidu. Ta ei viivitanud briti õnnitlemisega ja pakkus talle oma abi.

Ütlen seda sulle nagu konservatiiv konservatiivile

Oma kirjas õnnitles Helme Johnsonit ka Briti Konservatiivse Partei esimeheks valimise puhul. Rahvus-konservatiivide häälekandja Uued Uudised teatel ütles EKRE esimees, et Eesti on saanud alati loota Ühendkuningriigile kui ühele lähimale liitlasele ja sõbrale. 

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Raul Mee
EKRE esimees Mart Helme

"Olen kindel, et head suhted meie riikide ja rahvaste vahel jätkuvad ka tulevikus. Te saate loota meie erakonnale nagu oma sõbrale Eestis," kirjutas Helme Johnsonile. Ühtlasi mainis Helme ka Brexitit. Siseministri sõnul mäletavad eestlased neid raskusi, mis neil tuli ületada Nõukogude Liidust, mille liikmed me ei tahtnud kunagi olla, lahkudes.

Pioneer on alati valmis

Nõukogude ajal Eesti Kommunistliku Partei Keskkomitee lasteajakirja Pioneer toimetajana töötanud Helme teatas, et on alati valmis jagama kogemusi, mida Ida-Euroopa on oma suveräänsuse taastamise käigus omandatud. 

Eesti Siseministri õnnitluses Briti peaministrile on tähelepanuväärsed mitu momenti. Esiteks tõmbas Helme selge paralleeli Brexiti ja Eesti NSV Liidust lahkumise vahel, millega ta võrdles Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga.

Suurbritannia väljumist EL-ist peab Helme õnnistuseks, mis sarnaneb Eestist lahkumisega NSV Liidust. Kas sellisel juhul tuleks ka Eesti võimalikku lahkumist Euroopa Liidust pidada õnnistuseks, kirjas ei öelda. Nagu ütlesid roomlased, sapienti sat – asjatundja saab aru.

Vene politoloog hajutas müüte küüditamisest Eestis >>

Lisaks on Eesti võimud juba aastaid töötanud Eesti kui "Põhja-Euroopa riigi" maine kujundamise nimel. Ametlik Tallinn saatis ÜROle isegi kirja palvega pidada Eestit edaspidi Põhja-, mitte Ida-Euroopa osaks. On igati arusaadav, et palju meeldivam on kuuluda samasse seltskonda rikaste Soome, Rootsi ja Norraga, mitte aga majanduslikus mõttes mitte eriti edukate Läti, Leedu ja Rumeeniaga ühte kampa. Siseminister tõi aga Eesti oma Johnsonile saadetud kirjaga Ida-Euroopasse tagasi.

Välisministeeriumi asekantsler: kas ma jätsin midagi tähele panemata?

Siseministri poolt Briti peaministrile saadetud õnnitluses sisalduvad väited tekitasid arusaadavalt muret välisministeeriumi asekantsler Matti Maasikases. Ta pöördus avalikult peaminister Jüri Ratase ja välisminister Urmas Reinsalu poole küsimusega, kas vabariigi välispoliitiline kurss on muutunud, pidades silmas Mart Helme avaldusi. 

Матти Маасикас
Matti Maasikas

Kõrge ametniku muret võib mõista. Juba augustis peaks Matti Maasikas asuma juhtima Euroopa Liidu diplomaatilist esindust Ukrainas, nüüd aga vihjab peaministri "parem käsi" selgesõnaliselt Eesti soovile Euroopa Liidust lahkuda.

Brexit määras May lahkumise

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. juulil sai uueks Briti peaministriks Boris Johnson, endine Londoni linnapea ja välisminister. Võitja võistluses parteijuhi kohale selgus pärast seda, kui lõplik otsus jäeti tooride partei kogu liikmeskonnale, kes hääletasid posti teel. 

Борис Джонсон
© AP Photo / Petros Giannakouris
Boris Johnson

Võimu ametlik üleandmine uuele valitsusjuhile toimub 24. juulil. Selleks peab kuninganna Elizabeth II aktsepteerima Theresa May tagasiastumise ja andma uuele peaministrile korralduse moodustada valitsus. 

Тереза Мэй заявила о получении разрешения на формирование кабинета министров
© Sputnik / Алекс Макнотон
Theresa May

Eeldatakse, et uue Ühendkuningriigi valitsuse võtmepositsioonide ametisse nimetamine toimub kolmapäeva õhtul. 

Vajadus uus peaministri järele tekkis pärast seda, kui Theresa May teatas oma tagasiastumisest. Sellise otsuse põhjus oli määramatus Brexiti küsimuses - Ühendkuningriigist Euroopa Liidust lahkumise protseduuris.

145
Tagid:
õnnitlus, peaminister, Boris Johnson, Ühendkuningriik, Mart Helme, EKRE, Eesti
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Samal teemal
Kes kellele võlgu on: Brexit läheb Euroopa Liidule kalliks maksma
Euroopa Liit kardab ultraparempoolsete arvu kasvu Eesti parlamendis
Europa Liit plaanib koostada lisaeelarve "väljavalitutele"
Lech Walesa: Euroopa Liit tuleb likvideerida ja uuesti luua
Politoloog: kui Euroopa Liit murenema hakkab, kellega siis Eesti jääb
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde