USA-s pakuti välja tõhusam viis võitluseks Nord Stream 2 vastu, illustreeriv foto

USA-s pakuti välja "tõhusam viis" võitluseks Nord Stream 2 vastu

77
(Uuendatud 17:01 22.07.2019)
California Sõltumatu Instituudi direktor William Shughart nimetas USA-s Nord Stream 2 projekti vastu kavandavaid sanktsioone mõttetuiks ja pakkus välja alternatiivi.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. USA ettevalmistatavad sanktsioonid gaasijuhtme Nord Stream 2 rajamises osalejate vastu on mõttetud. Sedasi arvas California Sõltumatu Instituudi direktor William Shughart väljaandes The Hill avaldatud artiklis.

Eksperdi hinnangul annab väljapakutud sanktsioonide kehtestamine suuresti hoobi USA ettevõtetele ja pankadele, kes Gazpromi Euroopa partneritega koostööd teevad. Samas on märgitud, et USA Kongressis valmiv piirangumeetmete pakett ei hakka põhimõtteliselt toimima. Väljaanne The Hill nimetas ühtlasi võimalikke sanktsioone protektsionismimeetmeks.

William Shughart leiab samas, et Venemaa projektid kujutavad endast Euroopa energiaohtu ja vastusammuks sellele on ameeriklaste oma LNG tarned USA-st Euroopasse. Tema sõnul aitaks see "nõrgestada majanduslikku haaret, milles Venemaa hoiab oma Lääne-Euroopa ostjaskonda" ning takistaks Moskval oma ressursside kasutamist "geopoliitilise relvana".

Juunis kiitis USA Kongress heaks seaduseelnõu, mis võimaldab kehtestada sanktsioone projektide Nord Stream 2 ja Turkish Stream elluviimises osalevate isikute vastu.

Venemaa välisministeerium teatas tookord, et Nord Stream 2-l on äriline iseloom ja see vastab Euroopa huvidele.

Nord Stream 2 projekt näeb ette kahe gaasitoru paigaldamise, mille koguvõimsuseks on 55 miljardit kuupmeetrit aastas ning mis kulgevad Venemaa rannikult Läänemere kaudu Saksamaale. 

Projekti juhib konsortsium Nord Stream 2 AG. Gazprom investeeris sellesse pool rahalistest vahenditest, teise poole aga ülejäänud Euroopa partnerid: Uniper, Wintershall, OMV, Shell ja Engie.

Saksamaa toetab ehitust, rõhutades projekti ärilist suunda. Majandusminister Peter Altmeieri sõnul aitab Nord Stream 2 Euroopa gaasitarneid stabiliseerida.

Projekti toetab ka Austria, kes on samuti usaldusväärsest maagaasiga varustamisest huvitatud. Viinis rõhutati, et USA kavatsus projektis osalevatele ettevõtete vastu sanktsioone rakendada "tõstatavad küsimusi rahvusvahelise õiguse seisukohast."

Vladimir Rožankovski
© Фото : из личного архива Владимира Рожанковского

Nagu märkis Austria OMV kontserni juht Rainer Seele, on Moskva juba ammu end usaldusväärse energiaressursside tarnijana tõestanud. Projekti toetab ka Norra, kelle valitsusele kuulub 30% gaasijuhtme paigaldamisega tegeleva ettevõtte Kvaerner aktsiatest.

Projekti vastu protestivad USA, Ukraina, Poola ja veel mõned riigid. Kriitikute sõnul on Nord Stream 2 näol tegemist poliitilise projektiga. 

Samal ajal on Venemaa võimud korduvalt teatanud, et rajatis on vaieldamatult ärilise iseloomuga, tema eesmärk on aga Euroopa energiajulgeoleku suurendamine.

Uue gaasitrassi käivitamine hoiab eurooplastele kokku peaaegu 8 miljardit eurot aastas, ütlevad Nord Stream 2 AG eksperdid, sest odavama Venemaa gaasi tõttu langevad üldised hinnad 13 protsenti.

77
Tagid:
poliitika, sanktsioonid, majandus, gaas, Nord Stream 2
Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Samal teemal
Nord Stream 2