Tallinna ekslinnapea ja endine Keskerakonna juht Edgar Savisaar

Savisaar Kaljulaidi EKRE-kriitikast: president ei saa vaid ühele kaardile panustada

147
(Uuendatud 12:52 22.07.2019)
Tallinna ekslinnapea ja endine Keskerakonna juht Edgar Savisaar väljendas oma arvamust Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi järjekordse karmi rünnaku kohta Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aadressil.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. Kersti Kaljulaidi eelkäijad Eesti presidendi postil ei lubanud endale nii karme avaldusi parlamendiparteide suhtes, teatas Edgar Savisaar, kommenteerides Kadrioru lossi perenaise kära tekitanud intervjuud.

Endine linnapea, Keskerakonna asutaja ja endine juhataja, avaldas arvamust oma sotsiaalvõrgustiku leheküljel.

Kaljulaid vapustas

"President ütles, et vihkab EKRE-t. See oli jahmatamapanev avaldus. Saan aru, et Kaljulaid on Isamaaliidu president* ja peabki nii rääkima. Aga ma ei usu, et keegi tema eelkäijatest oleks parlamendipartei suhtles nõnda väljendunud," kirjutas Savisaar.

Юри Ратас
© Sputnik / Вадим Анцупов
Peaminister Jüri Ratas

Tema arvates on ilmselge, et tegu oli katsega mõjutada Keskerakonna juhti ja peaministrit Jüri Ratast. "Peaminister ei ole küll reageerinud, aga seda oodatakse...", ennustas Keskerakonna eks-juht.

"Riigipeal peabki oma arvamus olema, aga ta ei tohi nii selgelt ühte väravasse mängida," võttis Savisaar öeldu kokku.

Kaljulaid: vihkan, vihkan EKRE-t!

Sputnik Eesti juba kirjutas, kuidas Eesti president Kersti Kaljulaid intervjuus Ameerika välispoliitika väljaandele ütles, et vihkab EKRE-t viimase käitumise pärast. Ta palus vabandust mulje eest, mille konservatiivide käitumine Eestist rahvusvahelisel areenil luua võis.

Президент Эстонии Керсти Кальюлайд
© Фото : Kersti Kaljulaid
President Kersti Kaljulaid

"Nüüd pean mina nende rumalate sammude eest selgitust andma," pahandas riigipea.

"Ma arvan, et nad on sellisel poliitikatasemel uustulnukad ega mõista, mida nad teevad. Loodan, et nad peagi peatuvad – kui aga EKRE seda ei tee, siis palun mina nende eest vabandust. Ma tõesti loodan, et nad ei mõjuta meie majanduslikku ja poliitilist arengut. Ma kordan, et ma tõesti vihkan maneeri, kuidas nad käituvad, " ütles Kaljulaid.

EKRE juht: Kaljulaid üritab valitsuskoalitsiooni hävitada

Presidendi sõnad kutsusid esile Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna viivitamatu rektsiooni. EKRE juht ja siseminister Mart Helme pakkus välja, et Kaljulaidil on midagi närvisüsteemiga korrast ära, kui ta vihkab parteid, mida toetab suur osa Eesti elanikkonnast.

Konservatiivide liidri arvates on selle lõpp-eesmärgiks sundida peaministrit Jüri Ratast praegust koalitsiooni lõhkuma ja liberaalseid jõude valitsusse lubama.

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Tanel Meos
EKRE esimees Mart Helme

Selleks aga puudub president Kaljulaidil igasugune põhiseaduslik voli, rõhutas Helme. Ta on veendunud, et just riigipea, mitte EKRE õhutab vihkamist ja õõnestab Eesti mainet välismaal. "Olukord on pigem selline, et meie, ministrid, peame siluma oma presidendi poolt rahvusvahelisel areenil tehtud rumalaid avaldusi," leiab siseminister.

*Aastatel 2001–2004 oli Kersti Kaljulaid Isamaaliidu partei liige.

147
Tagid:
poliitika, Mart Helme, Kersti Kaljulaid, EKRE
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Samal teemal
Eesti valitsus - 2019
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde