Stopp-kaader telesillast Venemaa-Ukraina. Saatejuhid Maria Sittel ja Andrei Malahhov.

On vaja rääkida: Kiievi ja Moskva vahel toimus telesild

68
(Uuendatud 12:32 13.07.2019)
Telesild Moskva-Kiiev, mida Ukraina ametivõimude esindajad nii kartsid sai teoks. Üle mitme aasta said Venemaa ja Ukraina elanikud üksteisega telesilla kaudu suhelda formaadis "On vaja rääkida".

TALLINN, 12. juuli - Sputnik. Otseühendus Kiieviga loodi Interneti-kanalite kaudu. TV-silda Venemaa 24 ja NewsOne'i telekanalite vahel ei olnud võimalik Ukraina ametivõimude surve ja otseste repressiooniohtude tõttu sealsetele ajakirjanikele luua. Juba ainuüksi mõte luua Ukraina ja Venemaa vaheline telesild formaadid "On vaja rääkida", vallandas Ukraina Raadas järjekordse russofoobiahoo.

Osa Ukraina külalistest osales ülekandes Skype'i kaudu, mõned julgemad tulid aga ise Venemaa 1 telekanali stuudiosse kohale. TV-silla "On vaja rääkida" külalisteks olid näitlejad Vladimir Menšov, Rustam Sagdullaev, Valentina Talõzina, Vladimir Konkin, Margarita Šubina, muusikud Kai Metov ja Lev Leštšenko ning nii mõnedki teised kuulsad kultuuritegelased.

Peaaegu kahe tunni jooksul meenutasid telekonverentsi osalejad olnut ja kõnelesid sellest, mis ühendab kahte väga lähedast, vennalikku rahvast. Programmi lõpus väljendasid Vene televisiooni saatejuhid Maria Sittel ja Andrei Malahhov lootust, et järgmisel korral suudavad nad koos Kiievi kolleegidega korraldada Venemaa ja Ukraina vahelise ühise telesilla.

"Me sooviksime väga, et täna siin Moskva stuudios kõlanud sõnad leiaksid vastukaja kolleegidelt järgmise telesilla ajal juba Kiievi stuudiost," ütles Maria Sittel Venemaa-1 telekanali programmi "On vaja rääkida" lõpus.

"Usume, et hea võidab," lisas Malahhov.

Riigi Duumasse Krimmist valitud saadik, Mihhail Šeremet usub, et viimane telekonverents Venemaa ja Ukraina vahel võib olla kahe riigi vahelise dialoogi normaliseerumise alguseks.

Kiievi Poliitikauuringute Keskuse ja Konfliktoloogia Keskuse direktor Mihhail Pogrebinski kutsus telesilda "riikidevahelise sula alguseks".

"Seda programmi ähvardasid erinevad ohud, erinevad riskid pugeda dialoogiga mingissegi propagandarüüsse. Kuid mulle tundub, et programmi autorid suutsid seda vältida. Kõik õnnestus, inimesed rääkisid väga siiralt see kõik andis inimestele midagi positiivset. Loodan, et meil on tegemist on riikidevahelise sula algusega," jagas ta oma muljeid RIA Novosti'ga.

Kuid telekanali NewsOne plaanid põhjustasid tõelise hüsteeria Ukraina Verhovna Raadas, kus tehti ettepanek televisoonis toimunu arutamiseks kokku kutsuda rahvuslik julgeoleku- ja kaitsenõukogu (NSDC).

Hiljem sai teatavaks, et Ukraina peaprokuratuur avas NewsOne'i vastu kohtuasja süüdistusega "riigireetmine" ning TV-kanali omanik ja selle töötajad kutsuti ülekuulamisele. See asjaolu, nagu ka ähvardused kasutada teletöötajate vastu vägivalda, olidki põhjuseks, miks telekanali juhtkond keeldus telesillas osalemast.

Vastupidi, Kremlis toetati igati telesilla korraldamist. Vene Föderatsiooni presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov märkis, et vaatamata "kahe riigi vahelistele poliitilistele ja diplomaatilistele turbulentsidele, ei ole keegi kahe riigi rahvaste suhtlemist tühistanud."

68
Tagid:
poliitika, Raada, televisioon, Venemaa, Ukraina
Samal teemal
Radikaalide kiuste: telesild Venemaa ja Ukraina vahel toimub ikkagi
Pööre infosõjas: Kiiev mängib Moskva poolel
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde