Venemaa Föderatsiooni Riigiduuma

Putinit solvanud Gruusia telesaatejuhti oodatakse Venemaal - mis teda ähvardab

133
(Uuendatud 10:24 09.07.2019)
Venemaa Riigiduuma arvates tuleks Gruusia telesaatejuht Giorgi Gabunia, kes televisiooni otsesaates lubas endale Vladimir Putini suhtes ebatsensuurseid väljendeid, Venemaale välja anda ja kriminaalvastutusele võtta. Gruusias karistati ajakirjanikku vaid ajutise töölt eemaldamisega.

TALLINN, 9. juuli - Sputnik. Gruusia telekanali Rustavi 2 otsesaates Venemaa presidenti ja tema surnud vanemaid rängalt solvanud saatejuht Giorgi Gabuniat oodatakse Venemaal kannatamatult. Tõsi, üldse mitte avasüli.

Venemaa välisministeerium
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Venemaa Riigiduuma saadikud on ühel meelel, et skandaali korraldanud saatejuht tuleb kriminaalvastutusele võtta. Parlamendi esimehe Vjatšeslav Volodini sõnul võtsid kõik parlamendifraktsioonid Gabunia kõnet riigi ja kõigi Venemaa kodanike solvamisena, teatab RIA Novosti.

"Gruusia esindaja käitus häbematult, vääritult, riigipead solvates ning ta tuleb välja anda Venemaa territooriumile, nii et meie kohus saaks vastavalt meie riigi õigusaktidele tema vastutuse määra hinnata," ütles Volodin.

Tema sõnul tegid Riigiduuma liikmed ka ettepaneku keelata veini ja vee sissevedu Gruusiast. Veel üheks vastuseks Gabunia tegevusele võiks saadikute sõnul olla rahaülekannete keeld Venemaalt Gruusiasse. Täna, meenutas Volodin, on see riik Venemaalt tehtavate rahaülekannete hulgalt esikohal.

Председатель Государственной Думы РФ Вячеслав Володин
© Sputnik / Владимир Федоренко
Venemaa Föderatsiooni Riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin

Samal ajal ei ähvarda Giorgi Gabuniat tema kodumaal miski - Gruusia õigusaktid ei näe ette karistust teiste riikide riigipeade otse-eetris sõimamise eest, ütles Sputnik Gruusiale advokaat ja inimõiguste aktivist Gela Nikolaišvili. Tema sõnul peab saatejuht maksma trahvi või avalikult vabandama ainult siis, kui kannatanu kohtusse pöördub. "Kuid loomulikult ei kaeba Putin selle pärast kohtusse," ütles advokaat.

Vahepeal, järgmisel päeval pärast skandaalset saadet, sai teatavaks, et Giorgi Gabunia on töölt eemaldatud, tõsi ainult kaheks kuuks. Sellekohane otsus avaldati telekanali Rustavi 2 veebilehel.

Seadis isegi omad löögi alla

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Gruusia telekanali Rustavi 2 saatejuht Giorgi Gabunia kasutas pühapäevases programmis "Postscriptum" äärmiselt ebaviisakaid ja solvavaid väljendeid Venemaa president Vladimir Putini ja tema surnud vanemate suhtes.

See põhjustas Gruusia sotsiaalvõrgustike, avalikkuse ja poliitikute nördimuse. Sajad Tbilisi elanikud tulid Rustavi 2 hoone juurde nõudega vallandada saatejuht ja kanali direktor Nika Gvaramia. Avalike rahutuste taustal katkestati telekanali levi, kuid see jätkus juba järgmisel hommikul.

Ведущий программы Постскриптум Георгий Габуния во время эфира
© Фото : Rustavi 2
Programmi "Postscript" saatejuht George Gabunia telesaate ajal

Gabunia esinemine tekitas nördimust mitte ainult rahva hulgas, vaid ka Gruusia võimudes. Kriitikaga tema aadressil esines kogu riigi tippjuhtkond. Gruusia välisministeerium teatas, et Gabunia eesmärk oli teravdada veelgi Gruusia-Venemaa suhete juba niigi rasket olukorda.

Venemaa välisministeerium omakorda nimetas Giorge Gabunia esinemist "enneolematuks oma alatuse poolest".

"Peame seda Gruusia radikaalsete jõudude veel üheks avalikuks provokatsiooniks, mille eesmärk on õõnestada Venemaa-Gruusia suhteid," öeldaks välisministeeriumi avalduses. Välisministeerium rõhutas, et ootab rahvusvaheliste ja piirkondlike ajakirjandusringkondade ja teiste organisatsioonide reageeringuid.

Valati õli tulle

Gruusia ühe mõjukama telekanali skandaalne saade läks eetrisse viimase kümnendi Venemaaga suhete kõige sügavama kriisi taustal. Gruusia pealinna Thbilisit on haaranud massimeeleavaldused, kus protestijad olid algselt Venemaa esindajate osalemise vastu Õigeusu parlamentaarse assamblee istungil, millele seejärel lisandus siseministri ametist vabastamise nõue.

Gruusia õppetund Eestile >>

Nende sündmuste taustal allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin ukaasi, millega keelati Venemaa lennuettevõtjatel teostada alates 8. juulist tsiviillende Venemaalt Gruusiasse ja soovitati reisikorraldajatel ja agentidel sellesse riiki reise mitte müüa.

133
Tagid:
kultuur, solvang, Vladimir Putin, ajakirjandus, Gruusia
Samal teemal
Roppused eetris: skandaal Gruusia telekanali ümber
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde