Pikett Londonis Assange vabastamist nõudes

ÜRO eriraportöör: Assange'ilt on võetud võimalus kohtuprotsessiks korralikult valmistuda

31
(Uuendatud 17:43 28.06.2019)
ÜRO eriraportöör jutustas kuritahtlikest rikkumistest, mida Briti võimud endale Julian Assange'i suhtes lubavad.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Skandaalse kuulsusega projekti WikiLeaks asutajalt on võetud võimalus kohtuprotsessiks korralikult valmistuda. Sellest teatas ÜRO eriraportöör piinamiste küsimustes Nils Melzer, vahendab RIA Novosti.

Tema sõnul piiratakse vanglas viibival Assange'il advokaadiga suhtlemise aega ja tal ei võimaldata saada kohtu jaoks vajalikke dokumente.

RIA Novostile antud intervjuus tõi ÜRO eriraportöör näiteks juhtumi, kus WikiLeaksi asutajal oli kavandatud kohtumine Rootsi advokaadiga. Melzer jutustas, et jurist saabus kokkulepitud kellaajal, kuid Assange toodi kohale alles tund ja 45 minutit hiljem. Seetõttu jäi vestluseks aega vaid 20 minutit. Eriraportööri sõnul pidi advokaat selle aja jooksul kaitsealusele, kes rootsi keelt ei oska, lahti seletama 400-leheküljelise dokumendi sisu.

Varem on briifingul Genfis Melzer süüdistanud lääne meediat erapoolikus lähenemises Assange'i asjale. Tema sõnul keelduvad ajakirjandusväljaannete toimetused mitmesugustel ettekäänetel paigutamast oma veergudele teavet õigusrikkumiste kohta.

Julius Assange arhiivifoto
© Sputnik / Алекс Макнотон

Julian Assange

Assange sai kuulsaks oma artiklite tõttu, mis paljastasid USA tegevust sõjaliste operatsioonide ajal Afganistanis ja Iraagis, eelkõige tsiviilisikute tapmist. Lisaks avaldas ta materjalid Kuubas asuva Ameerika Guantanamo vangla kinnipidamistingimuste kohta. 

2010. aastal süüdistati ajakirjanikku Rootsis seksuaalses ahistamises ja vägistamises.Assange eitas süüdistusi. Tema sõnul tegutsesid tema vastu avalduse kirjutanud naised ajendatuna kättemaksust ja õiguskaitseorganite survest. Alates 2012. aastast varjas WikiLeaksi asutaja end Ecuadori saatkonnas Londonis, kartes väljaandmist Rootsile ja seejärel USA-le.

31
Tagid:
Rootsi, USA, ÜRO, Julian Assange
Teema:
Julian Assange vahistamine (12)
Samal teemal
Julian Assange vahistamine