Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumine Helsingis

On terve ring teemasid, mida Putin ja Trump oma Osaka kohtumisel tõenäoliselt arutavad

58
(Uuendatud 13:55 27.06.2019)
On selgunud Vladimir Putini ja Donald Trumpi eelseisva Osaka-kohtumise mõningad üksikasjad. Politoloog Anton Haštšenko märkis raadio Sputnik saates, et Venemaa ja USA on objektiivselt huvitatud koostöö taastamisest paljudes küsimustes.

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Vladimir Putini nõunik Juri Ušakov on RIA Novosti teatel avanud Venemaa ja Ameerika riigipea eelseisva kohtumise mõningaid üksikasju. Vladimir Putin ja Donald Trump suhtlevad 28. juunil Osakas G20 tippkohtumise raames. Nende vestlus toimub pärast tippkohtumise esimest istungit liidrite läbirääkimiste tsoonis, koha selleks valis Ameerika pool.

"Kohtumine Trumpiga on kavas kella kahe paiku, kell kolm algab tippkohtumise teine tööistung," täpsustas Ušakov. Seega on vahetuks suhtluseks eraldatud umbes tund aega, "kuid kohtumise kestus sõltub ainult liidritest endist", lisas diplomaat.

Ušakov ütles, et pooled kavatsevad arutada riikide strateegilist stabiilsust ja piirkondlikke konflikte, eriti Süüria, Iraani, Afganistani, Ukraina ja Venezuelaga seonduvat. Kuid samas lisas Ušakov, et palju sõltub sellest, kuidas liidrid oma vestluse üles ehitavad. Veel täpsustas vene presidendi nõunik, et liidrite dialoog toimub delegatsioonide juuresolekul.

"Venemaa ja USA võivad sisse seada efektiivse koostöö — võrdõiguslikkuse ja vastastikuse austuse põhimõttel. Ka Donald Trump on korduvalt teatanud püüdest sisse seada normaalne dialoog Venemaaga," tuletas Ušakov meelde.

Politoloog Anton Haštšenko märkis raadio Sputnik saates, et Venemaa ja Ühendriigid on objektiivselt huvitatud dialoogi taastamisest paljudes küsimustes.

"Nii Venemaal kui Ühendriikidel on terve ring teemasid, mis võiksid saada dialoogi objektiks, mille kohta võidakse vastu võtta mingid otsused. See puudutab esiteks kontrolli relvastuse, sealhulgas tuumarelvade üle. Teiseks vajavad lahendamist mitmed piirkondlikud probleemid, nende hulgas on muidugi olukord Iraanis, Süürias ja Lähis-Idas tervikuna ning võimalik, et ka Ukrainaga seotud probleemistik. Iseasi on muidugi, kas kohtumisel õnnestub jõuda mingitele kompromissidele. Tuleb meeles pidada, et Trumpil on otsuste tegemisel küllaltki palju piiranguid, mida talle seavad nii Kongress kui ka tema enda eelseisev presidendivalimiskampaania," ütles Anton Haštšenko.

Kuid, Anton Haštšenko lisas veel, et USA-s on kujunenud kahetine olukord. Ühelt poolt, kus paljud soovivad seda, et kahe liidri kohtumine oleks "diplomaatilises mõttes" mitte lihtsalt edukas, vaid just tulemusrikas.

Osaka tippkohtumisest saab selle toimumisel Venemaa ja USA riigipea kolmas isiklik kokkusaamine. Viimati kohtusid nad detsembris "Suure kahekümne" tippkohtumisel Buenos Aireses, kus nad suhtlesid põgusalt "püstijalu", sest enne seda oli Trump Kertši väinas toimunud vahejuhtumi tõttu täiemahulise kohtumise ära jätnud. Peale selle toimus Putini ja Trumpi poolt läbi viidud Venemaa ja USA tippkohtumine mullu suvel Helsingis.

58
Tagid:
Trump, Putin, poliitika, tippkohtumine
Samal teemal
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde