Riigikogu valimised

Keskerakonna ettepanek: reformida valimisringkondi

36
(Uuendatud 13:26 17.06.2019)
Keskerakond põhjendab valimisringkondade piiride muutmise vajalikkust sellega, et praegune kõige suuremate ja kõige väiksemate valimisringkondade mandaatide arvu erinevus on kolmekordne.

TALLINN, 16. juuni — Sputnik. Keskerakond tegi ettepaneku alustada avalikku arutelu valimisringkondade suuruse muutmise teemal. Erakond leiab, et reform tuleb läbi viia järgmisteks kohalikeks valimisteks. "Aastatega on Eesti demograafilisel kaardil toimunud paratamatud muutused ja me peame sellest lähtuma, võttes arvesse nii tänast kui ka homset olukorda," vahendab ERR Keskerakonna 15. juunil volikogu vastu võetud avaldusest. 

Keskerakonna peakorter
© Sputnik / Вадим Анцупов

Keskerakond juhib tähelepanu, et 1995. aastal oli igas valimisringkonnas 8–11 mandaati, nüüd aga jääb see arv vahemikku 5-st 15-ni. Seega on erinevus kõige suuremate ja kõige väiksemate ringkondade vahel kolmekordne. Seetõttu soovitab Keskerakond muuta valimisringkondi selliselt, et valijate hääled oleksid parlamendis esindatud ühtlasemalt.

"Reformi mõte tervikuna seisneb selles, et meil kaoksid kaks kõige suuremat valimisringkonda: Harjumaa ja Lasnamäe koos Piritaga, ja et kõige väiksemad ringkonnad saaksid mandaate juurde," kommenteeris ajakirjanikele Keskerakonna esindaja Andrei Korobeinik.

Keskerakond soovitab moodustada uued valimisringkonnad nagu Harjumaa, Hiiumaa, Saaremaa, Läänemaa ja Raplamaa, Ida-Virumaa ja Lääne-Virumaa, Tallinnas valimisringkonnad oleksid Haabersti ja Põhja-Tallinn; Kristiine, Pirita ja Kesklinn; Mustamäe; Nõmme ja Lasnamäe. 

Аndrei Korobeinik: e-riik vajab kaasajastamist >>

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, 3. märtsil 2019 toimunud Riigikogu valimiste tulemuste põhjal võitis Reformierakond 28,9%-ga häältest, Keskerakond kogus 23,1% häältest. Keskerakond keeldus minemast koalitsiooni Reformierakonnaga ja moodustas enamusvalitsuse kahe teise parlamendierakonna, EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Millist osalusaktiivsust näitasid Eesti parlamendivalimised >>

Juunikuise arvamusküsitluse kohaselt on kõige populaarsemaks erakonnaks Reformierakond, kelle poolt on valmis oma hääle andma 32% valijaist. Seda on 6% võrra rohkem kui maikuise küsitluse andmetel. Teiseks jäänud Keskerakonna toetusprotsent oli 19 maikuise 22% asemel. Tihedalt tema kannul on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, kelle toetus oli 18%. 

36
Tagid:
seadus, reiting, Keskerakond, valimised
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Samal teemal
EKRE reiting on pärast valimisi langenud
EKRE tõusis reitingutabelis teiseks, Keskerakond kukkus kolmandaks
Reformierakonna toetus vähenes
Reformierakonna edu Keskerakonna ees on veelgi suurenenud