Soome president Sauli Niinistö

Soome president: Venemaa on kui kasakas, tuleb lihtsalt hoolikamalt oma asju valvata

95
(Uuendatud 11:57 15.06.2019)
Soome riigipea Sauli Niinistö võrdles Venemaad kasakaga, aga nendele, kes tema suhtes vimma peavad, soovitas end selgemini väljendada ja hoolikamalt oma vara järele valvata.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik, Oleg Leontjev. Soome president Sauli Niinistö andis ameeriklaste meediaettevõttele Bloomberg intervjuu, kus ta andis hinnangu Põhja-Euroopas kujunenud geopoliitilisele olukorrale, vaagis Soome NATO-ga liitumise väljavaadet ja kommenteris soomlaste suhtumist oma idanaabrisse – Venemaase.

Niinistö: soomlased ei toeta liitumist NATO-ga ja mina olen soomlane >>

Niinistö arvab, et kui Läänemere piirkonnas puhkeb sõjaline konflikt, veereb sõda üle kogu maailma. "Juhul kui Venemaa ja NATO vahel vallandub sõda, saab sellest kolmanda mailmasõja algus," usub ta.

Just sel põhjusel ei kiirusta Soome NATO-sse astuma, soovimata oma idapiiril pingeid lisada. Soome presidendi sõnul on tema riik harjunud ida ja lääne vahel tasakalu leidma ja senini ei kavatse ta ükskõik millise sõjalise organisatsiooniga ühineda.

Bloombergi palvele iseloomustada Venemaa presidenti Vladimir Putinit vastas Sauli Niinistö, kes oma vene kolleegiga korrapäraselt kokku saab, vaikimisega, ent hiljem võrdles Venemaad kasakaga.

"Kasakas korjab üles, mis ripakil," lausus ta vana soome vanasõna. "Hädavajalik oma seisukohta selgesti väljendada ja oma vara valvata," täheldas Niinistö Venemaale esitatud pretensioonide asjus.

Soome presidendi sõnad, mis ta lausus Venemaa suhtes vimmapidajate kohta, panid tahtmatult muigama, tuletades meelde tuntud stseeni kitsarinnalise Rootsi saadiku medaliotsinguist komöödiafilmis "Ivan Vassiljevitš vahetab elukutset".

Soome president ei taha olla Eesti ja Venemaa vahendaja >>

USA presidenti Donald Trumpi nimetas Sauli Niinistö "kalkuleeriva mõtlemisega ärimeheks". Ta lausus, et kui oli 2017. aastal USA presidendiga Washingtonis kohtus, kinkis Niinistö talle vanamoelise poliitilise karikatuuri: sellel oli kujutatud Onu Sam, kes silmitses arveraamatut, mis näitas, et Soome oli oma võlad Ameerika ees kustutanud. "Aga väärtusi ei anna tasakaalu panna," rõhutas Soome riigipea.

Artikli täisversiooni saab lugeda Sputnik Eesti venekeelsel poolel.

Soome president kommenteeris ka Eesti kolleegi Kersti Kaljulaidi hiljutist visiiti Moskvasse, rõhutades, et ei kavatse võtta endale Eesti ja Venemaa suhetes vahendaja rolli.

Väärib märkimist, et eelmise aasta juulis toimus Helsingis esimene ja siiani ainus Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi täisformaadiline kohtumine.

Eksperdid jõudsid üksmeelele, et Helsingi valik kohtumispaigana oli tingitud asjaolust, et Soome president on väga mõistlik poliitik kellel on head suhted nii Ameerika Ühendriikide kui Venemaaga. 

Soomel on õnnestunud tänu oma positsioonile kaitsta piirikoostöö projekte Venemaa Föderatsiooniga ning vältida sanktsioone ja piiranguid.

President Niinistö ütles ühes intervjuus, et tunneb muret rahvusvahelise olukorra pärast, kuna maailmas mängivad üha enam rolli tugevad riigid nagu USA, Venemaa ja Hiina ning Euroopa Liidu kui väikeste riikide liidu roll väheneb.

95
Samal teemal
Medvedev: Soome jääb Venemaa usaldusväärseks partneriks
USA: kuidas väike Soome kaitseb end Venemaa eest?
Venemaa ja Soome suhteid hinnatakse suurepärasteks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde