EKRE esimees Mart Helme

Nagu "vanadel headel aegadel": EKRE volikogu istung

92
(Uuendatud 14:01 19.05.2019)
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhtkond arutab volikogul oma kolmenädalase võimuloleku tulemusi ja riigis kujunenud poliitilist olukorda.

ТALLINN, 19. mai — Sputnik, Oleg Leontjev. Tallinn südalinnas toimub Eesti rahvuskonservatiivide volikogu, kus tehakse kokkuvõtteid oma ministrite kolmenädalasest tööst ja pannakse paika edasise tegevuse strateegia.

Kuidas "kuiva jalaga" EKP-st EKRE-sse pääseda

Uudised Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) 19. mail kogunevast volikogust meenutavad kolmekümne aasta taguseid ajalehepealkirju. Pole ka ime, kuna rahvuskonservatiivide juht Mart Helme töötas "vanadel headel aegadel" kommunistliku lasteajakirja Pioneer toimetajana ning EKRE auesimees Arnold Rüütel oli koguni EKP Keskkomitee sekretär. 

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimees Martin Helme
© Sputnik / Вадим Анцупов

Küllap pole kommunistlik terminoloogia erakonna juhtidel, kes nüüd end eesti rahva huvide kaitsjateks kuulutavad, veel meelest läinud. EKRE volikogu aga ei kogune siiski mitte Rävala (endise Lenini) puiestee kõrghoones, kus kunagi asus EKP Keskkomitee ning nüüd Eesti Vabariigi välisministeerium, vaid selle lähedal – hotellis Radisson Blu Hotel Olümpia, mis valmis 1980. aasta Moskva olümpiamängude purjeregatiks.

Rahvuskonservatiivide volikogu istungi päevakorras on EKRE esimehe Mart Helme ettekanne riigi poliitilisest olukorrast ja poliitilise avalduse vastuvõtmine. 

EKRE volikogusse kuuluvad erakonna auesimees, esimees ja aseesimehed, erakonna nimekirjas valitud parlamendiliikmed, erakonna kongressil valitud volikogu liikmed, ühenduste esimehed ning maakonna- ja linnaühenduste esimehed. Maakonna- ja linnaühenduste volitusel kuulub volikogusse üks esindaja iga kolmesaja liikme kohta.

On, mida arutada

Rahvuskonservatiivid, kes olid koalitsiooniläbirääkimistel Keskerakonna ja Isamaa esindajatega sunnitud peaaegu kõigist oma olulisimatest valimislubadustest (abordikeeld, maksureformi "tagasipööramine", venekeelse hariduse likvideerimine jne) võimule tulles loobuma, on nüüd kiiresti asunud rahvuslikult meelestatud valijate silmis uusi punkte noppima. 

Maailma ajakirjandus  toob esile EKRE pääsu Eesti valitsusse
© Sputnik / Денис Пастухов

Sputnik Eesti on juba kirjutanud Mart Helme siseministrina tehtud kõlavatest, kuid otseselt mitte millekski kohustavast avaldusest: saada selgust eelmiste valitsuskoalitsioonide "poliitilises korruptsioonis", mis seisnevat seotuses rahapesuga Eestis tegutsevate pankade kaudu ja tõstatada küsimus "Venemaa hõivatud Eesti aladest", mis saadi Tartu rahulepinguga vastutasuks kindral Judenitši Loodearmee desarmeerimise ja likvideerimise eest, kuid siis Eesti bolševike poolt käest anti.

Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi >>

Tartu rahulepingu tagaigatsemine on tekitanud Venemaal põhjendatud nördimust, erakonna ähvardus asuda võitlusse eelmiste valitsuskoalitsioonide "poliitilise korruptsiooniga" aga põhjustas "varasemate valitsuskoalitsioonide" tuumikuks olnud Reformierakonna umbusaldusavalduse ettevalmistamise siseministrile. 

Lisaks tekitas suurt kõmu EKRE juhi kutsel Prantsusmaa Rahvusliku rinde juhi, Euroopa rahvuslaste ja euroskeptikute seas kultusliku Marine Le Peni külaskäik Eestisse. Tõsi, rahvuskonservatiivide "triumfi" rikkusid mõnevõrra Le Peni pressikonverentsile kogunenud ajakirjanikud, kes esitasid talle küsimusi mitte niivõrd "uue rahvusliku Euroopa", kuivõrd tema suhtumise kohta Putinisse, Krimmi ja Venemaasse üldse. 

Le Pen ise polnud küllakutsuja teatud sammudest vaimustuses. Nii nõudis ta foto sotsiaalvõrgustikest foto eemaldamist, kus ta koos EKRE noorteühenduse Sinine Äratus juhi Ruuben Kaalepiga demonstreeris käemärki, mida soovi korral võib tõlgendada kui "valgete ülemvõimu".

Euroskeptikud ja Le Pen Eestis: suur vastuolude pundar >>

Ühesõnaga, EKRE volikogul on, mida arutada, eriti juba alanud Euroopa Parlamendi valimise e- ja eelhääletuse valguses, kus rahvuskonservatiivid esinevad loosungi all "Suveräänse Eesti eest!"

92
Tagid:
koalitsioonileping, koalitsioon, Mart Helme, Marine Le Pen, EKRE
Teema:
Marine Le Peni visiit Tallinna (11)
Samal teemal
Riigikogus nimetati Marine Le Peni külaskäiku ohuks Eesti julgeolekule
Politoloog leiab, et Mart Helme võib Eesti ja Euroopa Liidu tülli ajada
Kurb ja igav: ameeriklased hakkasid Eestit kartma