USA senaatorid koostasid Nord Stream 2 vastaste sanktsioonide eelnõu

USA senaatorid koostasid Nord Stream 2 vastaste sanktsioonide eelnõu

49
(Uuendatud 16:42 16.05.2019)
Neli USA senaatorit esitasid teisipäeval eelnõu, mille eesmärgiks on kehtestada sanktsioone seoses gaasijuhtmeprojektiga Nord Stream 2.

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Eelnõu esitajateks on vabariiklased Ted Cruz, John Barrasso ja Tom Cotton ning demokraat Jeanne Shaheen, vahendab ERR. Peamiseks etteheiteks on see, et Nord Stream 2 teostumine suurendab Euroopa sõltuvust Vene gaasitarnetest. 

"Nõrgad positsioonid": ekspert Euroopa Komisjoni vastusest Nord Stream 2 AGle >>

Nii USA, Ukraina kui ka mitmed Euroopa Liidu riigid on Venemaalt läbi Läänemere Saksamaale ehitavatat gaasijuhtmeprojekti teravalt kritiseerinud ning rõhutanud, et see ohustab nii Euroopa julgeolekut kui ka energiasõltumatust.

Projekti vastu on olnud ka Euroopa Komisjon, sest Brüsseli hinnangul pole Nord Stream 2 kooskõlas EL-i energiapoliitika eesmärkidega. 

Nord Stream 2 projekt näeb ette kaheharulise gaasijuhtme rajamise läbilaskevõimsusega 55 miljardi kuupmeetrise gaasi aastas Venemaa rannikult läbi Läänemere Saksamaani. Uus gaasijuhe on plaanis 2019. aastal valmis ehitada. See kulgeb läbi Läänemere rannikuriikide – Venemaa, Soome, Rootsi, Taani ja Saksamaa – territoriaalvete või erimajandustsoonide.

Projektile on aktiivselt vastu seismas Ukraina, kes kardab kaotada sissetulekud Venemaa gaasi transiidist, ja hulk Euroopa riike, sealhulgas Poola, Läti ja Leedu, aga ka USA, kes tahab EL-i tuua oma looduslikku vedelgaasi.

Raport: Saksamaa LV on Nord Stream 2 EL-i vastuseisu kiuste "läbi surunud" >>

Venemaa osapool on korduvalt väitnud, et tegemist on täiesti kaubandusliku ja konkureeriva projektiga, ning möönnud, et see ei eelda Ukraina kaudu Euroopa Liitu tarnitava Venemaa maagaasi transiidi lõpetamist.

49
Tagid:
eelnõu, sanktsioonid, Venemaa, USA, majandus, Nord Stream 2
Teema:
Nord Stream 2 (143)
Samal teemal
Nord Stream 2