Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova

Zahharova Eesti territoriaalsetest nõudmistest: ootame kaineid seisukohti

152
(Uuendatud 10:15 16.05.2019)
Eesti riigitegelaste avaldusi Eesti piiride määratletuse kohta Tartu rahulepinguga peetakse Venemaa välisministeeriumis vastuvõetamatuteks ja provokatiivseteks

TALLINN, 16. mai — Sputnik. Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova sõnul üritavad mõned tegelased Eestis oma territoriaalsete nõuete esitamisega Venemaale rikkuda kahe riigi vahelistes suhetes toimuma hakkavat positiivset nihet.

Normaalsed suhted Venemaa Föderatsiooni ja Eesti Vabariigi vahel ei meeldi kõigile

Zahharova sõnul on provokatiivsed rünnakud, mis seisnevad sisuliselt territoriaalsetes nõudmistes Venemaale, absoluutselt vastuvõetamatud. "Võib-olla valitseb Tallinnas jätkuvalt segadus seoses uue valitsuse töö alustamisega või pole veel jõudnud maha jahtuda üksnes sisetarbimiseks mõeldud valimiskired. Oleme valmis ootama ja ära kuulma kainemaid arutlusi," ütles ta. 

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja on veendunud, et mitte kõik Eestis ei ole huvitatud normaalsest heanaaberlikust dialoogist Venemaaga. "Vastupidi, on näha selget tahet rikkuda kahepoolsetes suhetes tekkima hakkavat positiivset nihet," märkis diplomaat.

Venemaa positsioon on hästi teada, tuletas Zahharova meelde: Tartu rahuleping on juba ammu ajalugu. "See, nagu ka teised Eesti poolt aastatel 1920-1940 sõlmitud rahvusvahelised lepingud, sealhulgas Nõukogude Venemaaga, lõppesid 6. augustil 1940, kui Eesti astus NSV Liidu koosseisu. Meie jaoks on see teema lõpetatud," ütles ta. 

Eesti siseminister esitab Venemaale territoriaalseid nõudmisi >>

Venemaa ja Eesti piirilepingu kohta märkis Zahharova, et nende jõustumisest on huvitatud mõlemad riigid.

"Dokumentide allkirjastamisel 2014. aastal lepiti kokku, et ratifitseerimisprotsessi edendamiseks on vaja tagada pooltevaheline normaalne mittekonfliktiline õhkkond ja Eesti poolel täita omapoolne osa ratifitseerimisprotsessist ilma poliitiliste "lisandite", seoste ja reservatsioonideta," selgitas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

"Ainult selline lähenemine võimaldab meil Venemaa ja Eesti suhete arendamisel edasi liikuda," ütles Zahharova.

Ratas püüab oma ministreid vaos hoida

Sputnik Eesti on juba kirjutanud Eesti valitsusjuht Jüri Ratase kommentaarist Mart Helme ja Urmas Reinsalu avaldustele Venemaale kuuluva Eesti "territooriumi" kohta. Kolmapäeval, 15. mail toimunud pressikonverentsil Riias ütles Ratas, et Eesti on juba alustanud Venemaaga riigipiiri väljaehitamist senisele kontrolljoonele. Tema sõnul on Tallinna ja Moskva vahel selles küsimuses üksmeel. 

2005. aastal allkirjastati Moskvas Eesti ja Venemaa vaheline piirileping >>

Rõhutades 1920. aastal Nõukogude Venemaaga sõlmitud Tartu rahulepingu tähtsust Eestile märkis Eesti peaminister, et "me elame 2019. aastal ja peame mõistma meie tänast reaalsust ja prioriteete."

Nagu hane selga vesi

Vastuseks riigist äraoleva Ratase avaldusele ütles siseminister Mart Helme peaministri ülesannetes, et Eesti valitsusel puudub konsensus Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni piirilepingu ratifitseerimisprotsessi suhtes.

Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab, illustreeriv foto
© Sputnik / Виталий Аньков

"Valitsuskoalitsiooni kaks osapoolt - erakond Isamaa ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) - leiavad, et Venemaaga sõlmitud piirileping ei vasta Eesti Vabariigi sünnitunnistusele, 1920. aasta Tartu rahulepingule," ütles ta.

Veelgi enam, Helme märkis, et Venemaa ei määratle õigesti aastatel 1920-1940 Eestile kulunud aladel sündinud inimeste sünnikohta. "See praktika põhineb valitsuse 8. augusti 2015. aasta otsusel, et inimese sünnikoht määratakse lähtudes Eesti ja Venemaa vahelisest kontrolljoonest," märkis ta.

Reinsalu võitlus äravõetud mänguasjade pärast >>

"Õigusliku järjepidevuse seisukohast on see vale, see teema tuleks tõstatada," rõhutas siseminister. Tema arvates tuleks selliste isikute passidesse märkida sünnikohana sulgudes või lisana "Vene Föderatsiooni kontrolli all" olev Eesti Vabariik.

Helme tunnistas, et kuigi õigusjärgluse seisukohalt "oleks see korrektne", pole seni seda küsimust Eesti valitsuse päevakorras. "Selleks on vaja uut õiguslikku algatust," ütles ta.

152
Tagid:
Maria Zahharova, Mart Helme, Ratas, Venemaa, Eesti, Tartu rahuleping, Piirilepe
Samal teemal
EKRE tegi ettepaneku võtta Eesti-Vene piirilepingult allkiri tagasi
Moskva: piirilepet ei ratifitseerita, kui Eesti oma käitumist ei muuda
Eesti säilitab tõenäoliselt õiguse pretendeerida Ivangorodile
Tartu tähistab Tartu rahu aastapäeva
Eesti konservatiivid põrnitsevad Venemaad hirmuärataval pilgul
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde