Peking kavatseb kaubandussõjas USA-ga võitjaks tulla, illustreeriv foto

Peking kavatseb kaubandussõjas USA-ga võitjaks tulla

73
(Uuendatud 15:35 15.05.2019)
Washington ja Peking on rahvusvahelisi väärtpaberiturge ehmatades teineteisele vastastikku "tollihoope" jaganud, kuid samas kokku leppinud, et leppimiskõnelusi ei katkestata. Hiina RV on oma võidus kindel.

TALLINN, 16. mai — Sputnik, Aleksei Toom. Hiina kavatseb kaubandussõja USA-ga võita, ehkki tahaks konflikti eskaleerumist vältida. Sellest teavitas Hiina RV välisministeerium, kommenteerides USA-s kõrgemate tollimäärade kehtestamist veel ühele hiinlaste kaubagrupile ja Pekingi vastumeetmeid.

"Hiina ei soovi kaubandussõda, aga me ei karda seda. Kui keegi meile sõja kuulutab, võitleme kuni võiduni," tsiteerivad maailma väljaanded sanktsioonidevahetust maailma kahe juhtiva majanduse vahel kommenteerinud Hiina välisministeeriumi esindajat.

Rindeteateid kaubandussõjast: Prantsusmaa põllumajandusromantika on USA-le võõras>>

Hiina välisministeeriumi pressikonverentsi ametlik stenogramm 13. maist ei sisalda aga terve rea mainekate rahvusvaheliste väljaannete poolt tsiteeritud väiteid pekingi kavatsusest oma huvide eest "võiduni" seista ja võidelda.

Ministeeriumi pressiteenistus edastab ministri esindaja ütluse, mis on lausutud vastuseks küsimusele USA uute sanktsioonide kohta Hiina kaupade vastu, et "Hiina ei allu kunagi välisele survele".

"Me oleme tulvil otsustavust ja meil on võimalus kaitsta oma seaduslikke ja õigustatud huve ja õigusi," rõhutatakse vastuses.

Peking on avaldanud lootust, et USA asub koos Hiinaga tööle vastastikuse vastastikku kasuliku kokkuleppe kallal lugupidamise ja võrdõiguslikkuse vaimus .

USA dollar
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Vastastikuste sanktsioonide kehtestamine raputab ülemaailmseid turge

Hiina on juba teatanud kaubanduslike vastusanktsioonide kehtestamisest USA kaupade suhtes, kõrgemad tollitariifid hakkavad kehtima käesoleva aasta juunist.

Ülemaailmsed turud vastasid sellele noteeringute alandamisega. Washington aga tuletas meelde, et Hiina RV vastumeetmed viivad uue keermeni pingete üleskruvimisel kaubandus- ja majandussuhetes ning Washingtoni poolt kaitsetollide kehtestamiseni peaaegu kõigile neist veel puutumata jäänud Hiina kaupadele, kaasa arvatud sülearvutid ja nutitelefonid, jättes välja vaid ravimid.

Hiina kehtestab imporditollid USA kaupadele 60 miljardi väärtuses>>

Peking on teatanud oma otsusest kehtestada juunikuust vastusanktsioonid USA-st pärit kaupadele, mille iga-aastase impordi koguväärtuseks on hinnanguliselt 60 miljardit dollarit.

Varem süüdistas Washington Hiinat lepituskõneluste nurjamises ja kehtestas 10. maist kõrgemad imporditollid Hiina toodangule koguväärtuses umbes 200 miljardit dollarit.

USA president andis korralduse tõsta tariife pea kogu Hiina impordile>>

President Donald Trump on ühtlasi andnud korralduse alustada konsultatsioone kõigile ülejäänud Hiina kaupadele imporditollide kehtestamise asjus. Nõnda on kaubandussõda, mida osapooled ikka veel püüavad kuidagi teisiti nimetada, jõudnud järgmisse vooru, käivitatud on imporditollide kolmas pakett.

Hiinast pärit "ohverdatavate" kaupade määratlemise osas on Washingtonil veidi hõlpsam, kuna USA-sse imporditavate Hiina toodete nimekiri on märksa pikem kui ameeriklaste toodangu loetelu, mida Hiina ostjaskonna jaoks sisse veetakse.

Pekingi võimalused on sisuliselt ammendatud, kaupu, millele saaks veel sisseveotolle kehtestada, pole õieti jäänudki. Hiina nendib, et USA jaoks negatiivses kaubandusbilansis Hiina RVga ei ole Hiina süüdi ja süüdi pole ka USA eksportijad ja tarbijad, kes kaubandussõja tõttu esmajärjekorras kannatada saavad.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

Euroopa Liit on seoses USA ja Hiina vahelise kaubandussõjaga korduvalt märkinud, et vastastikuste sanktsioonide tulemusena võib puhkeda uus majanduskriis.

Euroopa Liidu majanduskasvu prognoose on juba vähendatud, seda põhiliselt pingete ja probleemide tõttu, mille on põhjustanud kaubandussanktsioonid, mida kaks suurimat tegijat maailma turgudel vastastikku kehtestavad.

73
Tagid:
Donald Trump, Hiina, USA, kaubandussõda
Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde