Leedu president Dalia Grybauskaitė

Grybauskaitė põhjendas keeldumist Eesti presidendi Moskva-visiidile hinnangut anda

98
(Uuendatud 07:16 08.05.2019)
Leedu president Dalia Grybauskaitė piirdus Kersti Kaljulaidi Moskva-visiidi teemal lühikommentaariga.

TALLINN, 8. mai — Sputnik. Leedu president Dalia Grybauskaitė vastas keeldumisega ajakirjanike palvele anda oma hinnang tema Eesti kolleegi Kersti Kaljulaidi Moskva-visiidile. "Ma ei või hinnata teiste riigipeade käitumist," vahendab venekeelne ERR Grybauskaitė sõnu teisipäeval, 7. mail.

Nädala tähtsaim sündmus: Kersti Kaljulaidi ja Vladimir Putini kohtumine >>

Eelnevalt avaldas Leedu välisminister Linas Linkevičius oma rahulolematust sellega, et langetades otsuse Moskvasse sõita loobus Kersti Kaljulaid seda teiste Baltimaade juhtkondadega kooskõlastamast. Leedu ministri sõnul "tavaliselt me kooskõlastame ja tegutseme ühiselt."

"See on alati palju tõhusam, kuna alati tekivad katsed meid lõhestada ja Euroopa või Baltimaade ühtsust proovile panna," väitis ta.

Vladimir Putin ja Kersti Kaljulaid
© Sputnik / Владимир Астапкович

On teada, et Leedu Vabariik jääb Euroopa Liidus ainsaks riigiks, kellel ei ole Venemaa Föderatsiooniga mingisuguseid sidemeid – ei presidentide ega peaministrite tasemel ega ka ministrite tasemel. Ametlik Vilnius põhjendab seda sellega, et "tagasipöördumine tavaliste suhete juurde hakkaks turgutama Moskva agressiivset poliitikat."

Moskvas juhiti tähelepanu Linkevičiuse kriitilistele märkustele. Venemaa Föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomisjoni liikme Franz Klintševitši sõnul saab seliseid rünnakuid võrrelda "majavanema käitumisega", kelle kohustuste hulka käib kontroll elanike üle.

Samas, nagu nentis senaator Facebooki-postituses, ollakse Moskvas täiesti päri sellega, et Baltikumi ühtsus on nende suur saavutus, mida tasub kalliks pidada.

"Ainult et see ühtsus peab rajanema tervel alusel, milleks Venemaa oma naabreid üles kutsubki," lausus Klintševitš kokkuvõtteks.

18. aprillil Kremlis toimunud Eesti ja Venemaa presidentide kohtumine osutus igati edukaks ja andis põhjust kutsuda Venemaa president järgmisel suvel Eestisse vastuvisiidile.

President Kaljulaidi visiit Moskvasse >>

98
Tagid:
Leedu, poliitika, Venemaa, Eesti, Dalia Grybauskaitė, Vladimir Putin, Kersti Kaljulaid
Teema:
President Kaljulaidi visiit Moskvasse (30)
Samal teemal
President Kaljulaidi visiit Moskvasse