Maduro esines järjekordse riigipöördekatse järel esmakordselt

89
(Uuendatud 15:07 01.05.2019)
Venezuela president Nicolas Maduro ilmus avalikkuse ette esimest korda pärast seda, kui opositsioon teisipäeva hommikul riigipööret korraldada üritas.

TALLINN, 1. mai — Sputnik. Riigipea ütles, et rahutuste tagajärjel sai haavata viis sõdurit, neist kaks on tõsises seisukorras.

Donald Trump G20 kohtumisel
© Sputnik / Владимир Астапкович

Maduro ütles ka, et ta käskis riigipöördekatset uurida, mitmed kahtlusalused on juba ülekuulamisel.

Ta lisas, et kõik inimesed, kes relvaga võimu haarama tulid, võetakse kinni ja viiakse kohtu ette, vahendab RIA Novosti.

"Hullunud valitsus"

Venezuela liider kritiseeris USA riigisekretäri Mike Pompeot ja tema libateadet, mille kohaselt Maduro riigist põgeneda üritas.

"Ameerika Ühendriikides pole sellist hullumeelset valitsust veel olnud ... Bolton (USA presidendi John Boltoni nõunik - Toim.), Pence (USA asepresident Mike Pence - Toim.), Pompeo - kui palju küll neisse vihkamist mahub ...

Millise tasemeni võivad tõusta nende tundetus, hullumeelsus, valed ja manipulatsioonid? Õhtul väitis Mike Pompeo, et minul, Madurol, oli lennuk põgenemiseks valmis ja et venelased keelasid mul riigist lahkuda. Senjoor Pompeo, palun, see on äärmiselt labane tase!" ütles Maduro rusikatega lauale põrutades.

Venemaa alaline esindaja ÜROs nimetas Ameerika Ühendriikide ainsa eesmärgi Venezuelas >>

"Mina olen teie niinimetatud "kodanik", ma olen nende seas, kes meie riigi moodustavad. Ja kõik need kuus aastat olen pühendanud oma elu ja hinge Chavezile," lisas ta Venezuela kodanike poole pöördudes.

President tänas Venezuela elanikke, kes pärast riigipöördekatset Caracases asuva Miraflorese palee juurde tulid, et teda toetada ja kaitsta.

Участники акции в поддержку легитимного президента Венесуэлы Николаса Мадуро в Каракасе. Спрва: представители Боливарианской милиции.
© Sputnik / Эва Мари Ускатеги
Maduro toetajad tulid tänavaile

"Venezuela inimesed kuulsid mu kutset, kui ütlesin, et kui ühel päeval saabub raske olukord ja kui mõni grupp inimesi püüab riigipööret korraldada või minuga midagi teha, siis olgu teil raudsed närvid ja tulge tänavale, Venezuela elanikud."

"Ma ütlesin seda ja te võtsite mind kuulda. Täna tulid tuhanded inimesed Miraflorese palee juurde," tänas Maduro rahvast.

Lisaks teatas Venezuela juht, et ta nimetas Bolivari luureteenistuse (SEBIN) uueks juhiks kindral Gustavo Gonzalez Lopezi.

Olukorra teravnemine Venezuelas

Teisipäeval teatas Venezuela opositsiooniliider Juan Guaido operatsiooni "Vabadus" viimasest etapist, mille eesmärgiks on riigi seadusliku presidendi Nicolas Maduro kukutamine. Mõistagi toetasid teda USA võimud.

Venezuela: Guaido keeldus selgitamast oma raha päritolu >>

USA presidendi julgeolekunõunik John Bolton kutsus Venezuela armeed Guaido poolele üle minema ja teatas, et Washington kavatseb "võimalikult kiiresti" selles riigis võimuvahetuseni jõuda. Sõjavägi jäi aga seadusliku võimu poolele. Venezuela kaitseminister ütles, et armee kaitseb korda ja rahulikku elu.

Kohe peale Guaido avaldust alanud riigipöördest korraldasid meeleavaldajad Caracase Chacao piirkonnas rahutused. Nende hajutamiseks kasutasid õiguskaitseorganid gaasi. Kokkupõrgete tulemusel sai viimaste andmete kohaselt vigastada 69 inimest.

Morales teatas, et ameeriklaste järjekordne riigipöördekatse Venezuelas kukkus läbi

Эво Моралес
© Sputnik / Сергей Гунеев
Boliivia president Evo Morales

"Boliivia avaldab kahetsust, et mitmed riigid toetavad endiselt Ameerika Ühendriike, vaatamata teisipäevase riigipöördekatse läbikukkumisele Venezuelas," teatas Boliivia president Evo Morales oma Twitterikonto vahendusel.

"USA järjekordne agressiivne riigipöördekatse nurjus. Kahjuks soosivad mõned eksiarvamusel olevad valitsused endiselt isehakanud võimulepüüdlejat. Alati tuleb toetada suveräänsust ja rahu, Venezuela rahvas on kindlalt näidanud, et nad jäävad kindlalt sellele teele. Me toetame isasuguse dialoogi initsiatiive," kirjutas president.

Venezuela teatas "opositsiooni toetanud" sõjaväelaste tüssamisest

Mõned sõdurid tulid paika, kus riigipöördekatset üritati, teadmata, mis toimuma hakkab, neid peteti, edastab riiklik Telesuri kanal Rahvusliku asutava kogu esimehe Diosdado Cabello sõnu.

Parlamendi spiiker Juan Guaido
© Sputnik / Марко Бельо

"Rühm Rahvuskaardi seersante, sõjaväelasi, sealhulgas ka luureteenistuse liikmeid, toodi sündmuskohale pettuse teel.

Neile selgitati, et seal hakkab toimuma midagi sootuks muud," ütles ta.

Venezuela president Nicolas Maduro näitas rahva ees esinemise ajal videot, kus sõjaväelased jutustasid, kuidas nad ülemuste korraldusel kohale saabusid.

Sõjaväebaasi juures mõistsid nad, et neid on haneks tõmmatud ja esitatakse Guaido poole üleläinutena, vandudes, et nad ei teadnud plaanitud riigipöördekatsest midagi.

89
Tagid:
Mike Pompeo, ebaõnnestunud, riigipöördekatse, värviline revolutsioon, USA, Nicolas Maduro, Caracas, Venezuela
Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Samal teemal
Polnud Pence' igi väärt. Ühendriikide asepresident kõlistas ÜROs nominaali
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde