Eesti president Kersti Kaljulaid

President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Jüri Ratase

80
(Uuendatud 20:41 16.04.2019)
President Kersti Kaljulaid kirjutas teisipäeval, 16. aprillil Portugalis alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas.

TALLINN, 17. aprill — Sputnik. Riigipea on kohtunud kõigi parlamendifraktsioonide juhtidega ning nende konsultatsioonide tulemusel teeb ettepaneku valitsuse moodustamiseks Jüri Ratasele, teatas presidendi kantselei.

"Nüüd on Jüri Ratase ülesanne moodustada valitsus, mis tervikuna ning mille iga liige eraldi austab meie põhiseaduse mõtet ja hindab neid väärtusi, mis kirjas me põhiseaduses," ütles president Kaljulaid.

Kaja Kallas ei saanud valitsuse moodustamiseks toetust>

Ülemöödunud nädalal parlamendi avaistungil kõneldes rõhutas riigipea, et Eesti põhiseaduse 12. paragrahv ütleb – kõik on seaduse ees võrdsed: kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ei saanud esmaspäeval, 5. aprillil Riigikogult piisavalt toetushääli valitsuse moodustamiseks. Kallast toetas 45 saadikut, vastu oli 53 saadikut.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas on riigikogu ees valitsuse moodustamise alustest ettekannet pidamas juba kolmapäeval, 17. aprillil seejärel toimub ka hääletus.

Sputnik Eesti vahendas varem, et Reformierakonna esimees Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga: "Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt".

Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Riigikogu valimised 2019 võitis kindlalt Reformierakond Keskerakonna ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ees, vahendas uudisetportaal Sputnik Eesti. 

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Viimase küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

 

 

80
Tagid:
valitsus, Jüri Ratas, peaminister, Kersti Kaljulaid
Teema:
Eesti uus valitsus - 2019 (96)