Reformierakonna esinaine Kaja Kallas

Reformierakond ja sotsid avaldasid valitsuse moodustamise alused

141
(Uuendatud 13:39 13.04.2019)
Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond avaldasid valitsuse moodustamise aluste dokumendi, mis kirjeldab põhimõtteid, mille järgi Kaja Kallase juhitud valitsus tegutsema hakkaks.

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. Reformierakonna esinaine Kaja Kallas ütles, et president Kersti Kaljulaid tegi talle ettepaneku valitsuse moodustamiseks ning põhiseaduse järgi tuleb tal esineda riigikogule ettekandega valitsuse moodustamise alustest, mida ta teeb esmaspäeval, 15. aprillil, edastas ERR.

SEB pank
© Sputnik / Вадим Анцупов

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhi Jevgeni Ossinovski sõnul on Eesti ühiskond teinud viimase ligi kolmekümne aasta jooksul läbi tohutu arengu ning selle eelduseks on olnud vaba ühiskond ja kuulumine Euroopa väärtusruumi.

"Kõik ei ole ühisest edust piisavalt osa saanud, aga see ei tähenda, et peame üksteist vaenama ja ühiskonnana endasse sulguma. Küll peab uus valitsus olema ambitsioonikas ja tulevikkuvaatav, sest tänastest otsustest sõltub meie käekäik mitte ainult nüüd ja praegu, vaid ka kümnendite pärast," ütles Ossinovski.

Kallase sõnul saab iga riigikogu saadik võtta 15. aprillil seisukoha ja otsustada, kas Eestit viivad edasi väärtused, millele IKE valitsus tugineb, või nende pakutud põhimõtted.

"Iga saadik on oma mandaadis vaba. Igal saadikul on nädalavahetusel aega oma valijate ja südametunnistusega aru pidada, mida üks või teine otsus Eesti tulevikule kaasa toob," sõnas ta.

President Kersti Kaljulaid kirjutas alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Kaja Kallas kui riigikogu valimistel enim parlamendikohti saanud Reformierakonna esimees, vahendas Sputnik Eesti.

Riigipea rõhutas kohtumisel Kaja Kallasega, et riigikogu valimistel enim hääli saanud erakonna esimees peab saama võimaluse teha väärtuspakkumine ning öelda, millest ta peaministrina tahaks seista ja millist Eestit ta tahaks ehitada.

Kaja Kallas võttis presidendi ettepaneku asuda moodustama valitsust vastu.

Kallase sõnul on ta arvestanud sellega, et tal ei pruugi riigikogus olla piisavat toetust.

"Minu soov on kõnetada riigikogu ja võimaliku valitsuse liikmeid. Ma tahan neile südamele panna, et võimumängude juures ei tohi ära unustada poliitika sisu ja väärikust. Ma arvan, et me suudame koos Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga välja pakkuda palju selliseid mõtteid, mis võiksid Keskerakonna ja Isamaa liikmete hulgas toetust leida," sõnas Kallas.

Riigis valitsev Keskerakond pälvitas parlamendivalimiste tulemuste kohaselt teise koha (23,1%), jäädes alla opositsioonilisele Reformierakonnale (28,9%).

Sputnik Eesti vahendas varem, et Reformierakonna esinaine Kaja Kallas pöördus Keskerakonnale ettepanekuga: "Usume jätkuvalt, et Reformierakonnaga saaks Keskerakond olla osaline koalitsioonis, mis esindaks nii Eesti inimeste kui ka Eesti riigi huve laiapõhjalisemalt, tasakaalustatumalt ja tulevikku vaatavalt".

Keeldudes reformierakondlastega koalitsiooni minemast, võtsid keskerakondlased ette katse jääda riigitüürile, moodustades enamusvalitsuse kahe teise parlamenti pääsenud erakonnaga – EKRE (17,8%) ja Isamaaga (11,4%).

Tallinnas ja Tartus toimusid loodava võimuliidu vastaste meeleavaldused>>

EKRE-ga läbirääkimiste alustamine kutsus esile protesti mitmete Keskerakonna võtmetähtsusega tegelaste ja osa poolt tema valijatest, kes nägid potentsiaalses liidus rahvuslasteha oma huvide reetmist. Muret rahvusmeelsete jõudude võimaliku võimuletuleku pärast Eestis on väljendatud ka Euroopa Parlamendis.

Viimase küsitluse järgi toetab Reformierakonda 32 protsenti valijatest, kusjuures valimistel oli see näitaja 29 ja märtsi keskel 30. Keskerakond on aga pidevas kukkumises - kui valimistel said nad 23 protsendi toetuse, siis märtsi keskel oli see number kukkunud 19 peale ja nüüd 17 protsendile.

Valitsuse moodustamine - 2019>>

Keskerakond saab sõlmitava koalitsioonileppega endale Euroopa Komisjoni voliniku koha.

Presidendilt valitsuse moodustamise ettepaneku saanud Reformierakonna esimees Kaja Kallas lubas tutvustada oma kava riigikogu ees 15. aprillil. Kui ta parlamendis toetust ei leia, on pall taas presidendi väravas.

141
Tagid:
Jevgeni Ossinovski, sotsiaaldemokraadid, Reformierakond, Kersti Kaljulaid, Kaja Kallas
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)