Venemaa C-400 Triumf õhutõrjesüsteemid

Pence pani Türgi valiku ette: kas NATO või Venemaa C-400

97
(Uuendatud 12:56 04.04.2019)
USA asepresident Mike Pence on öelnud, et Türgi Vene relvade ostmine on Washingtonile tõsine probleem ja kujutab endast ohtu NATO ühtsusele. Ta kutsus Ankarat üles valima, kas jääda Põhja-Atlandi Liidu võtmepartneriks või riskida NATO partnerlusega.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. USA asepresident Mike Pence hoiatas Türgit Venemaa C-400 Triumf õhutõrjesüsteemide ostmise eest, edastas RIA Novosti.

"Donald Trump andis selgelt mõista, et me ei jää kõrvalt vaatama, kui NATO liitlased meie vastaselt relvi ostavad," kirjutas ta Twitteris.

​Pence kutsus Ankarat üles valima "kas ta tahab jääda ajaloo edukaima sõjalise liidu oluliseks partneriks või riskida selliseid hoolimatuid otsuseid tehes selle partnerlusega." Lisaks väljendas riigisekretär Mike Pompeo vestluses Türgi kolleegi Mevlüt Çavuşoğlu muret Türgi võimaliku C-400 komplekside ostmise pärast.

Varem lubas Trump Recep Tayyip Erdoganile teha kõik võimaliku, et "lahendada F-35 (USA uusim hävituslennuk, mida Türgi USA-lt osta soovib – toim.) ja C-400 probleemi".

USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku>>

Lisaks väljendas kaitseminister Patrick Shanahan lootust, et Washington suudab veenda Türgi partnereid omandama Vene C-400 asemel Ameerika Patriot õhutõrjesüsteemi.

Türgi on korduvalt teatanud, et ei loobu plaanidest osta Venemaa õhutõrjekompleksid. Ankara saab esimese partii Vene õhukaitsesüsteeme kätte juba sel aastal. Erdogan rõhutas, et ta ei varja C-400 kasutamise tingimusi NATO partnerite eest. Riigipea märkis, et Türgi pool ostab Triumfe julgeoleku suurendamiseks.

Mis juhtub, kui Türgi lahkub NATOst?>>

Ameerika poliitikud väidavad, et Vene C-400 ei ühildu NATO standarditega ja ähvardavad nende võimaliku omandamise korral sanktsioonide kehtestamisega. Nii lõpetas USA Moskva ja Ankara tehingu tõttu Türgile F-35 hävitajate osade tarnimise.

Ameerika ähvardused Türgile seoses Venemaa C-400 õhutõrjerakettide ostmisega on tühjad, kirjutas Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Aleksei Puškov Twitteris.

​​"Pence seadis Türgi valiku ette, kas C-400 või NATO liikmelisus. Need on paljad ähvardused: vaevalt Ankara tehingust loobub, kuid on ka raske uskuda, et Türgi selle pärast alliansist välja heidetakse," märkis Venemaa senaator.

​Ta lisas, et Valge maja teeb Donald Trumpi ajal sageli avaldusi, mida ta täita ei suuda.

Venemaa ja Türgi allkirjastasid 2017. aasta detsembris seniitraketikomplekside rahastamiseks laenulepingu. Lepingu kohaselt saab Ankara neli S-400 divisjoni, maksumusega 2,5 miljardit dollarit, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Venemaa võitis ka India lähimaa õhutõrjesüsteemide hanke >>

Samuti leppisid pooled kokku tehnoloogilises koostöös "Triumfide" tootmise arendamiseks Türgis. Ka kaitseminister Hulusi Akar ütles, et riik saab õhutõrjesüsteemi 2019. aasta oktoobriks.

S-300 Süürias: maatriksi täielik muutus >>

Õhutõrje raketikompleksid S-400 "Triumf" on loodud selleks, et kaitsta riigi kõige olulisemaid poliitilisi, administratiivseid, majanduslikke ja sõjalisi objekte vastase lennuväe, strateegiliste tiibrakettide, taktikaliste ja operatiiv-taktikaliste ballistiliste rakettide ning keskraadiusega ballistiliste rakettide eest lahingu ja elektrooniliste vastumeetmete tingimustes. 

Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 Triumf
© РИА Новости, Инфографика
Mobiilne mitmekanaliline õhutõrje raketisüsteem (ÕTRS) S-400 "Triumf"

 

97
Tagid:
relvastus, Mike Pence, NATO, USA, S-400 "Triumf", Triumf, Türgi
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde