Juri Mel kohtuistungil Vilniuses 27.märtsil 2019

Õigusemõistmine kohtuotsuse üle: Leedu langetas otsuse 1991. aasta sündmuste asjas

79
(Uuendatud 17:26 28.03.2019)
Veel üks avalik kinnine kohtuasi ammuste 1991. aasta sündmuste kohta oleks nüüd nagu lõpuks suletud, kuid see võimaldab veel palju uusi kriminaalasju alustada.

TALLINN, 28. märts — Sputnik. Püsti, kohus tuleb! Välja - kohus tuli! Venemaa diplomaate ja ajakirjanikke ei lubatud kohtusaali, kus kuulutati kohtuotsus 13. jaanuari 1991. aasta Vilniuse sündmuste asjas. Näidati koht kätte, öeldi, et teile pole kohti ette nähtud, kirjutab raadio Sputnik

Tallinnas toimus pikett Leedu meelsusvangide toetuseks
© Sputnik / Денис Пастухов

Leedu on avatud riik. Reageerib alati avalikult ametivõimude soovile midagi öelda. Või kellegi teise soovile. Veel üks avalik kinnine kohtuasi ammuste 1991. aasta sündmuste kohta oleks nüüd nagu lõpuks suletud. Kuid see võimaldab palju uusi kriminaalasju alustada.

Avanevad uued võimalused veel püsivate sidemete lõpetamiseks. Vabariik omandas iseseisvuse traagiliste sündmuste tõttu, seepärast muutusid need kiiresti tähtsateks, nad muutusid sakraalseteks ja omandasid hiilguse, kirjutab raadio Sputnik kommentaator Pjotr Malejev.

Teoinimesed hakkasid ruttu majandusküsimust "mida teha" lahendama, aga juristide "kes on süüdi" lahendus hakkas tõrkuma ja venima. Ühiskond nõudis kättemaksu, kuid ilmusid üha uued detailid, mis heitsid varju mitte niivõrd suurele Leedu revolutsioonile, kuivõrd seeläbi võimule tulnud suurtele Leedu revolutsionääridele. Kõik pingestus niivõrd, et see hakkas juba pingutajatele endile varju heitma. Läks vaja poliitilist tahet, et kohutav kohtupidamine kiiresti ära korraldada ja selles raskes asjas mingisugunegi punkt panna. Ja kui mitte punkt, siis vähemalt mõttepunktid.

Politoloog: Balti riikide nõuded Venemaale ei ole lihtsalt absurdsed, nad on idiootlikud >>

Punkte jagati kindla käega. Endine NSV Liidu kaitseminister Dmitri Jazov mõisteti kümneks, endine KGB ohvitser Mihhail Golovatov kaheteistkümneks ja endine Vilniuse garnisoni ülem Vladimir Ušoptšik neljateistkümneks aastaks vangi. Neljast kaheteistkümne aastani mõisteti üle kuuekümnele inimesele. Kõigile muidugi tagaselja, peale kahe venelase, kes Leedu õigusemõistmise kätte langesid: Juri Mel sai 7, Gennadi Ivanov - 4 aastat. Nad võeti vahi alla enne apellatsioonikohtu toimumist.

Ja enne otsuse väljakuulutamist langetati kohtuotsus ka Venemaa diplomaatidele, ajakirjanikele ja Leedu ajakirjandusele, et neil igav ei oleks. "Kohtusaali mitte lasta!" Saal ei ole kummist, kohtuotsused ei ole kummist, kohtunikud ei ole kummist, kohtunike häälepaelad ei ole samuti kummist. Üldiselt ei lase me teid sisse, sest ... sest ütleme, et pole kohti. See pole teie asi oma kodanikke kaitsta. See on meie asi teie kodanikke meie asjades süüdistada. Minge rääkige oma ajakirjandusele kohtuotsusest kohtuotsusele ja oma pahameelest, siis tekib meil jälle võimalus teie kanalid kinni panna. 

Ja sulgemine tuleb avatud riigis ühiskonnale ainult kasuks. Las näevad, kelle käes võtmed on ja keda austada tuleb. Leedu ametivõimud on juba ammu mõistnud, et kogu asi on õigete võtmete õiges valikus. Kui ühed uksed avada ja teised sulgeda, siis saab mitte ainult tuuletõmmet kontrolli all hoida, vaid ka tuule suunda muuta.

Vabariigis teatakse hästi, kus Papa Carlo kamber asub ja imesid tuleb sealt Leedusse üha enam. Peaasi et sellele uksele uut lukku ette ei pandaks. Ametlikult muudkui tülitsetakse, kuid samal aja suurendatakse selle lärmi saatel vaikselt kaubavahetust.

79
Samal teemal
LKA Leedu vangla – salajane sai avalikuks