Protestimarsi korraldanud algatusrühma People's Vote väiteil küündis Londonis Euroopa Liidust lahkumise küsimuses teise rahvahääletuse korraldamist nõudnute arv miljoni inimeseni

"Teie puder, söör": Ühendkuningriik lahkub EL-st karmilt, odavalt ja vihaselt

141
(Uuendatud 15:53 28.03.2019)
Operatsioon "Kaerahelbed" on valitsuse salajane plaan Ühendkuningriigi ettevalmistamiseks äärmuslikuks lahkumiseks Euroopa Liidust. Sellepärast ilmselt selline nimigi "Kaerahelbed", et vähemalt midagi ei rikuks tavapärast asjade järjekorda, kirjutab raadio Sputniku kommentaator Mihhail Šeinkman.

Inglismaa. Hommik. On veel hämar. Seal on kogu aeg hämar, igal kellaajal. Kuigi õhtul midagi hämarat ei ennustanud. Kuid kõik teadsid, et järge ei tule. Tuleb jälle mingi "dünamo". Seda enam, et Westminsteris oli eelmisel õhtul kõva madin. Korraldati "paleepööre" ja keerati kõik peapeale. Alamkoja saadikud võtsid valitsuselt õiguse Brexitit käsutada. Täna on neil juba ükskõik, kas May lahkub omal soovil või mitte.

Meedia nimetas, pigem läbimüüki silmas pidades, May valmisolekut tagasi astuda "ajalooliseks".

Et läheb aga parlamendi ette ja laseb end lõhki kiskuda sõnadega: "Kui tahate peaministri ihu – võtke, ainult koos sellega saate ka tema Euroopa Liidust lahkumise plaani. Vastasel juhul visatakse meid sealt kõiki välja mitte 22. mail, vaid juba 12. aprillil."

Vähemalt mitte 29. märtsil, mõtlevad nad, hea seegi. Mis aga peaministri ihusse puutub, siis mis kasu sellest enam on – poliitilist kaalu pole ollagi. Praegu närib teda üksindus, ja mitte niivõrd Euroopa Liidu tippkohtumistel, kui ka tema oma kabineti kella viie koosolekutel.

Brexit lükkub edasi - EL jäi nõusse, illustreeriv foto
© Sputnik / Justin Griffiths-Williams

Kui toidust rääkida, siis "Porridge, sir" ei ole meie "Baskerville koera" tõlgendus nende Sherlock Holmesist. See on karm Briti reaalsus, ja see ei käi deduktsiooni kohta. Mida siin "dedutseerida", kui on niigi selge, et see saab olema karm Brexit.

Operatsioon "Kaerahelbed" on valitsuse salajane plaan, kuidas valmistada riik ette äärmuslikuks lahkumiseks Euroopa Liidust. Ja kuna kõik salajane saab siin avalikuks juba "mitte kellelegi sõnakestki" staadiumis, on Daily Mail välja selgitanud, mida selle 12 strateegilist suunda ette näeb. Need on enam kui 300 ametkondadevahelist programmi ja üritust, mis hõlmavad kõiki Briti elu valdkondi.

Pärast selle, nimetame seda "X tunniks", kuna see on veel teadmata, saabumist muutub elu lõputuks kaoseks. Sellepärast siis ka "Kaerahelbed", et vähemalt midagigi asjade järjekorda selles riigis ei rikuks.

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kuid traditsiooniline inglise hommikusöök ei koosne ainult sellest. Veel kuulub sinna peekon, praetud vorstid, konserveeritud tomatid, praetud seened, munapuder, tomatikastmes oad, röstsai ja piimaga tee. Menüüs muudatuste tegemine on rangelt keelatud! Kuid midagi pole teha - tuleb teha.

Kaer on ainus asi, mida neilt võtta ei saa. Ülejäänuga on võimalikud erinevad variandid. See tähendab, et lahkutakse karmilt, odavalt ja vihaselt. Ja see ei käi pudru kohta – head putru nendega koos keeta ei saa. Inglise keeles nimetatakse operatsiooni "Yellowhammer". Ja see tähendab tavalisi kaerahelbeid (tegelikult tähendab talvikest – toim).

Väike kollane lind. Miks ajakirjandus seda ei selgitanud. On teada ainult, et ta pidi lendama esmaspäeval, kuid siiani pole keegi isegi säutsunud. Kui, siis ehk May oma lähimatele kaaslastele oma vabatahtlikust erruminekust.

Siiski on ebatõenäoline, et see päästeplaanis sisalduks, kuna see, ei päästaks enam nagunii. Ja ega ilma õigusteta pole ka mingi elu. Kui värv on nende jaoks nii oluline, oleks operatsiooni nimeks paremini sobinud "Yellow Submarine" (Kollane allveelaev). Nagu öeldakse, kui lendu tõusta ei jaksa, eks siis ujume vähemalt. Pealegi, nii ammu tehtud aga ikka hitt. Aga ei – "Kaerahelbed". Kuigi nendele ei ole enam mitte seda vaja, vaid, nagu vene keeles öeldakse "Herculest" (v.k. "геркулес" – herkulo – toim.).

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

141
Tagid:
Theresa May, Euroopa Liit, Ühendkuningriik, Brexit
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde