Tšehhi parlamendiliige Jiří Maštálka

Tšehhi eurosaadik ei hakka võitlema vene propagandaga, sest seda pole

117
(Uuendatud 20:07 16.03.2019)
Euroopa Parlament võttis vastu resolutsiooni võitlusest Venemaa propagandaga. See on rumalus ja veel üks katse sellele rumalusele tähelepanu juhtida, muresid on EL-l piisavalt, aga oma kodanike lollitamiseks on lihtne ja mugav Venemaad kasutada, usub Tšehhi parlamendiliige Jiří Maštálka.

TALLINN, 16. märts - Sputnik. Euroopa Parlament võttis 13. märtsil toimunud täiskogu istungil vastu resolutsiooni, milles soovitatakse Euroopa Liidu Nõukogul ja EL välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrgel esindajal Federica Mogherinil võidelda vaenuliku propagandaga, mis võiks mõjutada eelseisvate Euroopa Parlamendi valimiste tulemusi.

Soovituste hulgas on tõsta teadlikkust Venemaa desinformatsioonikampaaniatest, mis on peamine valeinformatsiooni allikas Euroopas. Dokumendis tehakse muuhulgas ettepanek töötada välja õiguslik raamistik nii Euroopa Liidu kui ka rahvusvahelisel tasandil, et seista vastu hübriidohtudele, eelkõige küber- ja infosõjas.

NATO kurdab vene propaganda tõhususe üle
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Vastuvõetud resolutsioon edastatakse Euroopa Liidu Nõukogule, Euroopa Komisjonile, NATOle, samuti Venemaa presidendile, valitsusele ja parlamendile. Neid soovitusi ei toetanud kaugeltki mitte kõik - 148 saadikut hääletasid vastu ja 30 jäid erapooletuks - miks? - kommenteeris portaalile Sputnik Česká republika kommunistliku partei parlamendisaadik Jiří Maštálka.

"Ma ei hakka sellega mitte kuidagi võitlema, sest seda pole olemas. Aga kui ta (EL – toim.) tahab võidelda, las vaatab kõigepealt, kuidas edenevad asjad majanduses, palju teenib töörahva huve ja selgitab, miks tuhanded kollavestid Pariisis protesteerivad," sõnas Maštálka.

"Las analüüsib (EL - toim.) kõigepealt oma vigu ja alles siis tegelgu propagandaga ja andku vastulöök idasuunas. Kasigu kõigepealt oma uksealust. Brexiti probleem ei ole lahendatud, ei ole teada, mida teha neonatsidega. Ja annab muudkui soovitusi, mida teha. Las vaatab olukorda oma kodus - olukorrale inimõiguste ja töötingimustega - ja alles siis jagagu nõuandeid," ütles ta. 

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend >>

"Ükski uus raadio- ega telejaam tõe levikut ei peata. Need ei tee seda kindlasti. Kas tõesti ei piisa, et Vaba Euroopa, Euronewsi ja Deutsche Welle on läbi kukkunud. Need jaamad on ebapopulaarsed, sest nad valetavad. Nad võivad luua uusi meediaid nii palju kui tahavad ja raha kulutada, kuid inimesed ei vaata neid, sest neid hinnatakse alati oma rahakoti suuruse järgi," ütles Maštálka.

"See on rumalus ja veel üks katse sellele rumalusele tähelepanu juhtida. On vaja teisi teemasid, sest oma (EL) muresid on piisavalt. Oma kodanike lollitamiseks on Venemaad mugav kasutada," järeldas Maštálka.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et avaldusi Venemaa väidetava "sekkumise" kohta Lääne- ja Baltimaade poliitilistesse protsessidesse tehakse erinevatel tasanditel pidevalt, alates Euroopa Parlamendi ja USA Senati tribüünidest kuni Eesti valitsuse ja Riigikoguni. Mingeid konkreetseid tõendeid seejuures kunagi ei esitata.

Kreml ja Venemaa välisministeerium on süüdistused "vene propaganda" kohta korduvalt tagasi lükanud, nimetades neid võitluseks sõnavabaduse ja alternatiivse teabe levitamise vastu. Samuti märgitakse Venemaa meedia tegevuse piiramist Balti riikides.

MTÜ Balti Venemaa Uuringute Keskus saatis siseministeeriumile taotluse 10 000 euro eraldamiseks. Taotletavate vahendite eest kavatseb keskus uurida "vene propaganda" mõju Eestis, vahendas uudistepoprtaal Sputnik Eesti jaanuaris. 

Taotluses rõhutatakse, et väidetavalt "mõjutab vene propaganda üha enam Eesti Vabariigi arengut, seda olukorda tuleb muuta."

Uuringu projektijuhina esitletakse ajakirjanik Oleg Samorodnit. Uuringu tulemused peaksid valmima käesoleva aasta septembriks - pärast Riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimisi.

117
Tagid:
poliitika, Venemaa, EL, propaganda
Samal teemal
Lääne propaganda surmaheitlus Venemaa liberaalidega
Ekspert „propaganda“-vastase võitluse tegelikest eesmärkidest
Ivanov: Baltimaade propaganda on tingitud majandusprobleemidest
Guardian: Rootsis löödi „vene propaganda“ pärast häirekella