Peaminister Jüri Ratas Euroopa Parlamendis

Ärge õpetage meid elama: peaminister lükkas tagasi Euroopa hoiatused "fašistidest"

759
(Uuendatud 11:35 14.03.2019)
Eesti peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas reageeris teravalt Euroopa poliitikute keelitustele loobuda plaanidest luua valitsusliit EKRE osalusel.

TALLINN, 14. märts - Sputnik. Brüsselil ei ole õigust Eestile ette kirjutada, milline peaks olema tema valitsus, ütles peaminister ja Keskerakonna juht Jüri Ratas.

RIA Novosti sõnul tegi Ratas Eesti ametniku kohta nii terava avalduse Euroopa Parlamendi Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liidu (ALDE) fraktsiooni juhilt Guy Verhofstadtilt saadetud kirja peale, milles too kutsus Eesti peaministrit üles loobuma koalitsiooniläbirääkimistest fašistliku Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) osalusel.

Yana Toom: "pomm" Eesti poliitikas pidi varem või hiljem lõhkema >>

"Ma arvan, et Brüssel ei peaks nüüd ette kirjutama Eestile, et missugune on meie uus koalitsioon. Eesti inimesed, meie kõrgem võim on näidanud, kuidas nad soovivad näha 14. koosseisu ja me lähtume sellest, mida Eesti inimesed on ütelnud," kommenteeris Ratas ERR-ile.

Eesti peaministri sõnul on ta olnud ühenduses "paljude" Euroopa Liberaalide ja Demokraatide Liidu peaministritega, kes väljendasid talle toetust.

EKRE: lugulaulu fašistidest käivitasid reformierakondlased

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) juhtkond omakorda reageeris teravalt nende võrdlemisele fašistlike režiimidega.

EKRE aseesimehe Martin Helme sõnul on Euroopa Liberaalide ja Demokraatide Liidu fraktsiooni juht Guy Verhofstadt ilmselgelt solvunud reformistide koalitsioonikavade ebaõnnestumise peale.

Helme Jr. on veendunud, et just Reformierakonna juhtivad poliitikud käivitasid poliitilise surve avaldamiseks hüsteeria Brüsselis ja välisriikide ajakirjanike hulgas, väites, et Eesti "hakkab kohe langema parempoolse fašismi rüppe".

"Kõige järgi otsustades on neid pimestanud raev selle üle, et isegi e-hääletuse pettus ei andnud nende erakonnale juhtivat positsiooni ja 17 aasta jooksul üles ehitatud parteilist toiduahelat ähvardab lõplik kokkuvarisemine," ütles ta.

Jurist uue koalitsiooni piinadest: tuleb kojamees ja ajab kõik laiali >>

EKRE aseesimees peab "täiesti vastuvõetamatuks" olukorda, kus "hüsteeritsevad" "oravad" peavad sisepoliitilist võitlust Eesti rahvusvahelise prestiiži ja julgeoleku hinnaga, mängides Euroopa vasakpoolsete primitiivsetel hirmudel ja kasutades ära rahvusvahelise üldsuse vähest teadlikkust Eesti tegelikust sisepoliitilisest olukorrast. 

"Sisuliselt on Reformierakond hakanud tantsima Kreml pilli järgi, mis viimased veerand sajandit on rääkinud Eestist kui väikesest natsiriigist," kasutas Helme Jr reformierakondlaste vastu Eesti poliitilises kultuuris traditsioonilist hinnangut suhetele Venemaaga.

Raimond Kaljulaid
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Rahvuskonservatiivid nõuavad, et Eesti rahvusvahelise julgeoleku eest vastutavad õiguskaitseasutused annaksid Reformierakonna tegevusele omapoolse hinnangu. Euroopa liberaalid kardavad fašismi tugevnemist Eestis.

Guy Verhofstadti kutse

Väljaanne Politico edastab, et Euroopa Parlamendi ALDE fraktsiooni juht Guy Verhofstadt saatis teisipäeval Eesti peaministrile ja Keskerakonna esimehele Jüri Ratasele e-kirja, milles kutsus üles loobuma plaanist moodustada valitsuskoalitsioon, kuhu kuulub Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), vahendas ERR.

Politico on e-kirja sisuga tutvunud ja märgib, et kirjas palub Verhofstadt Ratast tungivalt mitte moodustada koalitsiooniga EKRE-ga, mida Belgia endisest peaministrist eurosaadik nimetab "paremäärmuslikuks erakonnaks, mis meenutab Euroopa fašistlikke režiime".

Ratas kolmikliidust: prioriteediks on välispoliitika ja Eesti julgeolek >>

ALDE fraktsiooni esimehe arvates oleks selline koostöö "kahjulik Eesti ühiskonnale ja riigi geopoliitilisele positsioonile ning põhjustaks korvamatut kahju meie suurepärasele koostööle liberaalses perekonnas".

759
Tagid:
poliitika, valimised, Riigikogu, koalitsioon, EKRE, Keskerakond, Jüri Ratas
Samal teemal
2019. aasta Riigikogu valimised
Eesti valitsus - 2019
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde