OSCE logo

Venemaa kaitseb Sputnikut Prantsusmaa ametivõimude rünnakute eest OSCE abil

80
(Uuendatud 16:23 07.03.2019)
Ametliku Pariisi katsed piirata riigis vene meediakanalite tegevust tuleb rahvusvaheliste struktuuride sekkumise abil nurjata, teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova oma briifingul.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Moskva annab OSCE-le Euroopas üle materjalid, mis annavad tunnistust sõnavabaduse ja ajakirjanduse sõltumatuse põhimõtte rikkumisest Prantsusmaa võimude poolt nendepoolse Sputnik France survestamise näitel, teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Ajakirjanduse survestamine Pariisi ei kaunista

Zahharova kommenteeris oma brifingul olukorda seoses Prantsusmaa regulaatori nõudega raadiojaamale Algire FM kiirendada lepingu lõpetamist raadiojaamaga Sputnik France.

Prantsuse ajakirjanik: Venemaa meedia populaarsuse põhjustest Pariisis>>

"Järjekordselt oleme me tunnistajaiks sellele, kuidas Prantsusmaa võimud püüavad kõigiti piirata riigis vene meedia tegevust, avaldades lausa otsest survet nende prantsuse partneritele ja kujundades vene meedia ümber mürgisuse ja usaldamatuse õhkkonda," lausus ta.

Официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
© Sputnik / Алексей Куденко
Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Zahharova teavitas ka sellest, et Venemaa oleks soovinud kuulda selle kohta kommentaare nii asjaomastelt rahvusvahelistelt struktuuridelt kui ka valitsusvälistelt inimõigusorganisatsioonidelt. Ta lubas, et materjalid ametliku Pariisi seadusevastaste sammude kohta saavad üle antud Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonile (OSCE).

"Me ootame hinnanguid, kuivõrd õiguspärane on sõltumatule raadiojaamale otsese surve avaldamine, sundimine kiirendatud korras partnerlussuhete katkestamisele vene meediaga, kas see kujutab endast sõnavabaduse põhimõtte järgimist ja ajakirjanduse sõltumatuse austamist," lisas Zahharova.

Seadus kui filter ebamugavatele meediakanalitele

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas Venemaa välisminister Sergei Lavrov kommenteeris Prantsusmaa võimude ettevõtmisi, mis takistavad Veemaa meediakanalite ajakirjanike ametialast tegevust.

Värise, maailm - uus Napoleon on saabunud>>

"Vaat needsamad "libauudised". Prantsusmaa võttis kätte ja lõi endale seaduse, mis filtreerib Prantsusmaa vaatenurgast, palun vabandust jämeda sõnakasutuse pärast, laada meediaruumis nõnda, nagu tema seda tahab," meenutas Venemaa välisminister.

Lavrov rõhutas, et Sputniku ja RT ajakirjanikelt võetakse juurdepääs teabele, "mitte kuhugi neid ei lubata – ei Élysée paleesse ega mingisugustele erisündmustele."

Министр иностранных дел России Сергей Лавров
© Sputnik / Григорий Сысоев
Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Seejuures vastatakse Pariisis Venemaa välisministri sõnul Vene poole pöördumistele, et tegemist ei ole meediaga, vaid "propagandavahenditega".

Meedialahingud>>

"Aga kui me soovitame pöörduda OSCE dokumentide poole, mis on üleilmselt heaks kiidetud ja milles postuleeritakse lubamatus luua mis iganes takistusi nii elanikkonna kui ka ajakirjanike ligipääsuks teabele, siis öeldakse meile: olgu peale, see oli nii vahest 1990. aastal, aga jäägugi sinna 90. aastasse," lisas Lavrov.

80
Tagid:
OSCE, Maria Zahharova, Sergei Lavrov, Sputnik, Pariis
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde