Sõdurite-vabastajate monument

Demontiveerijad Lätis koguti allkirju Võidumonumendi lammutamiseks

121
(Uuendatud 15:17 06.03.2019)
Riias asuva Sõdurite-vabastajate monumendi demonteerimiseks või lammutamiseks, sõltuvalt tingimustest, on kogutud vajalik arv allkirju ja seda ettepanekut peab nüüd arutama parlamendikomisjon. Nagu öeldakse, Läti taastab oma au ja väärikuse.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Meeldetuletus on kasulik asi. Praegustel ajudel ei meeldi erinevaid asju meeled pidada, erinevad signaalid usaldatakse elektroonikale. Kuid mõnikord hakkavad need mingeid kohustusi meelde tuletavad signaalid närvidele käima. Hea, kui need välja lülitada saab, halb, kui peab nende talumisele närve kulutama.

Lätis ollakse võidust juba ammu lahti öelnud. Lätlased ei oska võitu tähistada, neil ei ole sellist kommet. Kergem on küünlaid kanda, leinata, kurba saatust kurta, näole valu ja meeleheite grimasse teha. Uhkust ei ole millegi üle tunda, seda enam, et Nõukogude armee on tänase Läti vaenlane. Nõukogude sõdureid enam justkui ei ole, kuid paljud neist on nagu bõliinades, säilinud ja muutunud kiviks või tugevaks betooniks. Nad seisavad kindlalt, paljakäsi neid juba ei kõiguta ja maha lasta neid ka ei saa.

Veel on Lätis palju vante ja muid ebalojaalseid tüüpe. Mida rohkem neile nende kohutavate esivanemate toimepandud õudustest räägitakse, seda rohkem neid justkui kisub 9. mail Võidumonumendi juurde. 150 kuni 200 tuhat inimest 600-tuhandelises Riias läheb kummaliste kivist skulptuuride juurde. Hirmus.

Ja veel on ebameeldiv, et obelisk asub linna südames, kõik näevad - nii lätlased kui välismaalased. Tragöödia ulatus on ilmne. Sellega peab midagi tegema. Tavapärane kõrvasosistamine ei tööta – vaja on radikaalseid meetodeid. Kodanik, kes on palju aastaid edukalt Vene raadiot edastanud (mis siin imelikku – puhas äri), tegi ilusa avalduse. (Kui soovite lugeda, ajage sõrmed laiali, sest rusikasse tõmbuvad nad nagunii).

Siin on väljavõte: "ebaseaduslik okupatsioon" (milline oleks seaduslik?), "Läti rahva suure kannatuse sümbol Läti südames" (ma ju ütlesin, et kannatused on mõistetavamad), "on muudetud eranditult poliitilise sündmuse toimumiskohaks" (tõesti eranditult) "mida korraldatakse Venemaa huvides ja viiakse läbi Kremli propaganda raames" (siin pole mõtet vaielda – võit oli tõesti Venemaa huvides). Mis seal veel on: "on muutunud kõikide metsikuste sümboliks" ja "monument sümboliseerib suurt kurjust" (suisa saatanlikku). Ja veel "kõigile lätlastele näkku sülitamine" (autor on selgelt tuttav nõukogude retoorikaga).

Üldiselt on nii hästi kirjutatud, et on tunda grimassi autoril näol seda kirjutades. Ja kui pikk selgitus, kes selles süüdi on, läbi saab, tuleb õpetus, mida nüüd teha. Tuleb sõlmida leping monumendi lammutamiseks. Kui hakkama ei saada, võib sõjaväelasi paluda, neil on lõhkeainet küllalt. Samal ajal tuleks ka Venemaaga sõlmitud mälestiste leping lõpetada, nii et miski ei takistaks imesid korda saata.

Algatus meeldis paljudele. Osa elanikkonnast läks eriti põnevile, kui kodanik Ušakov (Riia linnapea – toim.) teatas, et nad kavatsevad kulutada Võidu pargi remondiks 4 miljonit eurot.

Nüüd on vajalik arv allkirju koos – saab anda sellele lähetuse ellu. Demontiveerijad on õnnelikud: tõmbasid riigile häda kaela.

On lootust, et saadikud on arvutikasutajatest mõistlikumad, sest korra on sellised algatused juba seisma pandud. Inimesi internetis võib mõista. Igav elu sunnib kõike toetama - olgu vaid rohkem tuld.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

121
Tagid:
vabastamine, sõdur, algatus, parlament, monument, Riia
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde