Euroopa Parlamendi liige ja endine reformierakondlane Igor Gräzin

Gräzin: kandideerin Keskerakonna nimekirjas ega pelga Sputnikuga suhelda

234
(Uuendatud 18:34 06.03.2019)
Tuntud Eesti poliitik, kes seisis valimised võitnud Reformierakonna loomise juures, rääkis Sputnikule, miks ta otsustas kandideerida Euroopa Parlamendi valimistel Keskerakonna nimekirjas.

TALLINN, 6. märts — Sputnik, Oleg Leontjev. "Otsus "rünnata" Euroopa Parlamenti rohelise tsentristliku lipu all ei olnud spontaanne ega sõltunud valimiste tulemusest, ma langetasin selle juba novembris 2018," ütles Euroopa Parlamendi liige ja endine reformierakondlane Igor Gräzin portaalile Sputnik Eesti

Valimised otsust ei mõjutanud

Tema sõnul algasid läbirääkimised selles küsimuses Keskerakonna juhtkonnaga peaaegu poole aasta eest. "Reformierakonna võit parlamendivalimistel minu otsust ei mõjutanud," ütles ta.

Seda, et endise reformierakondlase valik langes just Keskerakonnale, selgitas Gräzin Eesti poliitikas mitu aastat traditsiooniliselt võistelnud Kesk- ja Reformierakonna maailmavaate ja ideoloogia sarnasusega. Euroopa tasandil kuuluvad mõlemad Euroopa Demokraatide ja Liberaalide Liitu (ALDE)*.

Brüssel ei oota üllatusi Euroopa Parlamendi kohtade jaotumises >>

Vastuseks küsimusele, kas tema otsus muutuks, kui sünniks Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) koalitsioon, mille võimalikkusest teatas neil päevil Keskerakonna juht Jüri Ratas, ütles Gräzin, et koalitsioon rahvuskonservatiividega ei mõjuta kuidagi Keskerakonna poliitikat.

Ratas ei välista koalitsiooni EKRE-ga, illustreeriv foto
© Sputnik / Аллан Хантсом

"Erakondadel võivad olla erinevad vaated ja nad võivad omavahel igasuguseid leppeid sõlmida," ütles ta. Euroskeptikuna pidas Gräzin oma kuulumist Euroopa Parlamenti vajalikuks ajal, mil Euroopa Liit on globaalsete muutuste lävel.

Mis on lubatud poliitikule, pole lubatud ametnikule

Gräzini intervjuud portaalile Sputnik Eesti võib pidada märgiliseks arvestades asjaolu, et märkimisväärne hulk nii Reformi- kui Keskerakonna liikmetest on keeldunud suhtlemast Venemaa meediaga, järgides valitsuse juhiseid, mis tungivalt soovitavad mitte anda intervjuusid "propagandameediale".

Gräzin ise peab seda juhendit üsna mõistlikuks, kuid ainult ametnike, mitte poliitikute jaoks. "Poliitik peab kasutama oma seisukohtade levitamiseks kõiki võimalusi. Ka mina pean Sputnikut propagandaväljaandeks, kuid ma suhtlen temaga," ütles Euroopa Parlamendi liige.

Vahendiks Sputniku vastu sai ametnikele saadetud juhend >>

Ta tõmbas selge eraldusjoone poliitiku ja karjääri tegeva riigiametniku vahele. "Erinevalt poliitikust ei saa ametnik meedias oma seisukohta väljendada. Tal polegi seda vaja teha, sest ta on riigi esindaja," rõhutas Gräzin.

Lahkudes erakonnast ei lahkunud poliitikast

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Reformierakonna asutajaliige ja Euroopa Parlamendi saadik Igor Gräzin lahkus 2019. aasta alguses tol ajal opositsioonis olnud Reformierakonnast ja selgitas avalikult oma teo põhjuseid, tõmmates paralleeli endise USA presidendi Ronald Reaganiga, kes Demokraatlikust parteist välja astudes teatas, et mitte tema lahku parteist, vaid partei lahkus temast.

Oma valija silmis oli Gräzin kaua "mõistlik venelane", kes rääkis perfektset eesti keelt ja isegi mõtles eesti keeles, jagades täielikult eesti "rahvuslikke väärtusi".

Gräzini sõnul seda Reformierakonda, mille asutajate hulgas ta 25 aastat tagasi oli, enam ei ole. "Kodanike riigi asemel ehitasime me üles riigiaparaadi, mis hoolib paberist rohkem kui inimesest. Vaba turumajanduse asemel ehitati rohkem kui kümme aastat riigikapitalismi. Erakonna algsed liberaalsed väärtused on tuhmunud ja minu katsed neid erakonnas taastada ebaõnnestusid," ütles Euroopa Parlamendi liige.

Varem on Gräzin öelnud, et pärast ametiaja lõppu Euroopa Parlamendis tahaks ta poliitikast hoopis lahkuda ega osalenud märtsis toimunud Riigikogu valimistel. Eelmistel Euroopa Parlamendi valimistel Reformierakonna nimekirjas kandideerides sai ta 975 häält, mis oli Reformierakonna paremuselt neljas tulemus.

*Allianss Liberaalid ja Demokraadid Euroopa Eest (prantsuse keeles Alliance des Démocrates et des Libéraux pour l'Europe - ADLE) on Euroopa Parlamendi fraktsioon, mis koosneb liberaalsest Euroopa liberaalsete ja reformiparteide ühendusest ja tsentristlikust Euroopa Demokraatlikust Parteist. ADLE on Euroopa Parlamendis suuruselt kolmas fraktsioon ning tal on esindus EL regioonide komitees ja Euroopa Nõukogu parlamentaarses assamblees.

234
Tagid:
Sputnik Eesti, Euroopa Parlament, Keskerakond, Reformierakond, Igor Gräzin, poliitika
Teema:
Europarlamendi valimised - 2019 (48)
Samal teemal
Igor Gräzin: prokuratuur käitus Danske panga rahapesu küsimuses jaanalinnuna
Rodion Denissov: Reformierakond oli vaieldamatuks liidriks
Reformierakond alustab koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga
Eesti mudel – valimised ilma valikuta
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde