Vene relvajõudude Kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov

Vene kindral hoiatab: USA kavatseb Venemaad seestpoolt õõnestada

164
(Uuendatud 16:29 06.03.2019)
Briti Times ei saanud jätta tähelepanuta Valeri Gerassimovi seisukohta Pentagoni uuest "Trooja hobuse" strateegiast. Samal ajal, kui autorid arutasid, kuidas Venemaa opositsioon "välisriigi käsilase" märgisest vabanemise pärast võitleb, avaldavad mõned lugejad kahetsust, et autoriteetne Briti väljaanne libiseb jälle russofoobiasse: "Gerassimov ei ole paranoiline psühhopaat. Me ei peaks oma vastaseid sellise põlgusega iseloomustama."

TALLINN, 6. märts — Sputnik. Putini väepealik ütles, et mitte sattuda Ameerika Ühendriikide rünnaku alla, peaks Venemaa oma vaenlasi Läänes rohkem ähvardama, vahendas portaal Inosmi Briti väljaanne Times.

Vene relvajõudude Kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov süüdistas Ameerika Ühendriike õõnestava strateegia väljatöötamises, sealhulgas protestiaktsioonide õhutamises ja nendele järgnevates rünnakutes infrastruktuuri võtmeelementide vastu. Tema sõnul oli Venemaa sunnitud "reageerima ohule omapoolse ohu loomisega". Jutt on kübersõdadest, mis võimaldavad "varjatud mõjutamist".

Gerassimov lisas: "Samal ajal on infotehnoloogiatest saamas üheks kõige paljutõotavamaks relvaliigiks". Tema kommentaar tugevdas Moskva ja Washingtoni vahelist juba külma sõja ajast pärit usaldamatust. Viimastel nädalatel pärast USA lahkumist peamisest relvastuskontrollilepingust on see vaid suurenenud.

Mida teevad Venemaa poliitikud Merkeli juures?>>

Gerassimovi kõne tähendab ka seda, et Venemaa vihastas USA katsete pärast kukutada Venezuela president Maduro ja on valmis nendele reageerima. Kindral märkis, et Ameerika Ühendriigid ja tema liitlased "on oma välispoliitika agressiivse vektori kindlaks määranud". Tema sõnul sisaldab Lääne pealetungiiseloomuga sõjaline tegevus uute relvade arendamist, samuti "värviliste revolutsioonide" kujul pehme jõu ja kasutamist. Selle mõistega tähistatakse Venemaal endistes Nõukogude liiduvabariikides (näiteks Ukrainas ja Gruusias) toimuvaid tavaülestõuse. Moskva sõnul on nende taga Lääne käsi.

Venemaa parlamendi ülemkoja esimees ja president Putini lähedane liitlane Valentina Matvienko ütles pühapäeval: "Me kardame väga, et Ameerika Ühendriigid võivad korraldada Venezuelasse sissetungimise ettekäändeks mistahes veriseid provokatsioone aga me teeme kõik, et seda ära hoida," ütles Matvienko.

Kindral Gerassimov teatas, et Pentagoni uus strateegia sai nimetati "Trooja hobune". "See seisneb "viienda kolonni" aktiivses kasutamises olukorra destabiliseerimiseks ja samaaegselt kõrgtehnoloogiliste relvade rakendamises olulisemate objektide suhtes," ütles Kindralstaabi ülem iga-aastases esinemises sõjaväe juhtkonnale Venemaa sõjalise strateegia kohta. "Viiendaks kolonniks" ja "rahvuslikeks reeturiteks" nimetas hr Putin pärast Krimmi annekteerimist, 2014. aastal oma siseriiklikke vastaseid.

Venemaa kaitseministeeriumi avaldus annab tunnistust rahu kehtestamisest Süürias>>

Pentagoni pressiesindaja Eric Pahon lükkas selle avalduse ümber väitega: "See on Venemaa Süürias, Ida-Euroopas ja Ukrainas läbi viidava tegevuste varjamisele suunatud ilmselge desinformatsioon. Mingit "Trooja hobuse" nimelist programmi Pentagonil ei ole."

Kindral Gerassimovi peetakse kuus aastat tagasi sündinud "Gerassimovi doktriini" autoriks, kui ta teatas, et poliitiliste ja strateegiliste eesmärkide saavutamiseks ei ole mittesõjalised vahendid sugugi vähemtõhusad kui traditsioonilised relvad. Paistab, et seda kinnitavad USA etteheited, et Venemaa sekkus 2016. aastal USA presidendivalimistesse.

Eelmisel aastal esitasid Ameerika Ühendriigid tagaselja süüdistuse 12 Venemaa sõjaväeluure GRU ametnikule USA Demokraatliku partei arhiividesse tungimises ja sealt varastatud e-kirjade avalikustamises. Paljude Venemaa ja välismaa analüütikute arvates on häkkerid ja propaganda tänapäeva hübriidsõja tavalised meetodid ning kindral Gerassimovi doktriin on vaid tõend, et Moskva mängib tagaajamismängu.

"Gerassimovi doktriin" ja Venemaa hübriidsõja tont>>

Illustreeriv foto
© Sputnik / Николай Хижняк

Kindrali laupäevase kõne täistekst avaldati Kaitseministeeriumi ajalehes "Krasnaja Zvezda". Kõne ilmus vahetult enne Gerassimovi kohtumist tema Ameerika kolleegi Joseph Dunfordiga Viinis, kus arutatakse sõjalisi suhteid ja Süüria konflikti. Gerassimov nimetas Venemaa strateegiliste tegevuste võtmeelementideena "ootamatust, otsustavust ja järjekindlust".

"Me peame vaenlast ennetama, tuvastama õigeaegselt tema haavatavad kohad ja tekitama talle suurte kahjustuste tekitamise ohu," ütles Gerassimov.

Oma sõjalise kohalolekuga Venemaa piiride lähedal ja pärast eelmisel kuul toimunud lahkumist lühikese ja keskmise tegevusulatusega rakettide keelustamise lepingust sundisid Ameerika Ühendriigid Moskvale peale uute relvade arendamise.

"Meie Lääne partnerite poliitika sunnib meid reageerima ohule omapoolse ohu tekitamisega," selgitas Gerassimov.

Vene opositsiooni on juba pikka aega pidanud tõrjuma süüdistusi välisriikide agentideks olemises. Kindral Gerasimov ei selgitanud, kuidas tema arvates seda "protestipotentsiaali" täpselt kasutama hakatakse, kuid ütles, et Venemaa vaenlased võivad kasutada "kaose ja kontrollimatuse õhkkonna" tekitamiseks sabotaaži ja isegi terrorismi. Kaks nädalat enne Gerassimovi esinemist ütles härra Putin, et Moskva avab tule otse Ameerika sihtmärkide pihta, kui USA raketid paigutatakse Euroopasse ja nendega tulistatakse Venemaad.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

164
Tagid:
Venemaa, Pentagon, USA, kindral, Valeri Gerassimov
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde