President Macron pöördus Euroopa rahvaste poole

President Macron pöördus Euroopa rahvaste poole, aga teda ei võetud eriti kuulda

105
(Uuendatud 14:10 06.03.2019)
Prantsusmaa riigipea, keda paljud Euroopa Liidus peavad muudatuste käivitajaks, pöördus Euroopa rahvaste poole üleskutsega kaitsta "Euroopa ideed" ja ühinenud Euroopa saavutusi "üliriikide" eest.

ТАLLINN, 6. märts — Sputnik, Aleksei Toom. Prantsusmaa president pöördus Euroopa Liidu riikide elanikkonna poole üle nende rahvusriikide valitsuste pea, kutsudes neid Euroopat "uutma", üldeuroopalikke väärtusi kaitsma ja kriisile vastu seisma. Eurooplased suhtusid Emmanuel Macroni emotsionaalsesse üleskutsesse vaoshoitult ja innustuseta.

Võttes endale vabaduse otse teie poole pöörduda, ei tee ma seda mitte ainult meid ühendava ajaloo ja väärtuste nimel. Teen seda, kuna viivitada ei tohi. Paari nädala pärast toimuvad Euroopa Parlamendi valimised on Euroopa tuleviku jaoks otsustavad," väitis Prantsusmaa riigipea Pariisi poolt levitatud pöördumises "Euroopa renessanss", mis on tõlgitud kõigisse 22 EL-i ametlikku keelde. "Pärast teist maailmasõda pole Euroopa olnud kunagi vajalikum kui praegu. Samas pole ka Euroopa olnud kunagi samavõrd ohustatud."

Põhiliseks ohuks nimetas president Macron "Euroopa kriisi", mis ilmneb Suurbritannia otsuses EL-ist 2016. aasta referendumi tulemuste kohaselt lahkuda. "Seda sümboliseerib Brexit. See sümboliseerib kriisi Euroopas, mis pole osanud leida vastuseid olukorras, kus rahvad tunnevad, et vajavad kaitset praegusaja maailma suurte vapustuste ajal. See sümboliseerib ka lõksu, millesse Euroopa on sattunud," ütleb Macron, selgitades, et lõksu all mõtleb ta "valesid ja vastutustundetust", mis võivad Euroopa Liidu hävitada.

"Kollased vestid" kipuvad Euroopa Parlamenti – miks see neil ei õnnestu>>

Macron süüdistas tema poolt nimetamata isikuid ja jõude Suurbritannia alamate, Põhja-Iirimaa elanikkonna petmises, kes enne referendumit ei mõistnud Euroopa mandriga liitlassuhete purunemise tegelikke tagajärgi.

"Euroopa armee" suhtes oli Macron ettevaatlik

Prantsusmaa riigipea jättiski Euroopa ühtsuse "peamised vaenlased" nimetamata, kuid ütles järgnevalt, et ilma Euroopa Liiduta ei suudaks ükski Euroopa riik vastu seista üliriikide "agressiivsetele strateegiatele", ei suudaks "digimaailma hiiglaste" palge ees suveräänsust säilitada.

"Kuidas paneksime vastu finantskapitalismi kriisidele ilma eurota, mis on kogu Euroopa Liidu tugevus?" lausus Macron. Liiga palju vihjeid selleks, et eurooplased Prantsusmaa riigipea kõne ajel ei taipaks raevukalt ja süüdistavalt kuhugi Washingtoni suunas kiigata.

Emmanuel Macron tuletas eurooplastele meelde ühiseid, tõepoolest tublisid saavutusi mitmesugustes eluvaldkondades ja kutsus neid üles Euroopat lõimumise teel edasi viima, "Euroopa mudelit" kaitsma ja oma euroopalikku "kaitsevõimekust" looma.

Kahekesi koos: Prantsusmaa ja Saksamaa veedavad mesinädalad ÜRO Julgeolekunõukogus>>

Paljude teiste ideede kõrval käis Prantsusmaa president välja ettepaneku luua üleeuroopaline siseministeerium, ühtne piirivalvesüsteem ja ühine immigratsiooniteenistus. Kuid Macron hoidus kordamast varem väljapakutud kavatsusi moodustada tulevikus ühtsed relvajõud, piirdudes ettepanekuga valmistada ette ja allkirjastada kaitse- ja julgeolekulepe, kaasa arvatud vastastikuse kaitse kohustus agressiooni korral, suurendada kaitsekulutusi, teha koostööd NATO-ga ja moodustada Euroopa julgeolekunõukogu, kuhu oleks kaasatud ka Suurbritannia.

Presidendile meenutati tema enda probleeme

Tuleb nentida, et Prantsusmaa presidendi küllaltki julge ning vaadeldava mineviku ulatuses ilmselt pretsedenditu samm, pöördudes Euroopa rahvaste poole üle rahvusriikide valitsuste peade (igatahes niiviisi see välja paistab) ei tekitanud mingit ažiotaaži tormiliste arutelude ega stiihiliste rahvakogunemiste kujul, rääkimata juba meeleavaldustest tänavail.

Kuidas Prantsusmaal "kollavestide" üle kohut mõistetakse>>

Meediakanalite vastukaja paistab samuti üpris loid. Ajalehed ei jätnud lugejaile meelde tuletamata, et Prantsusmaa presidendil on tõsiseid raskusi omaenese riigi avalikkusega suhtlemisega, usalduskriisi ületamisega ja "kollaste vestide" meeleavaldustes väljenduvast vähekindlustatud valijate rahulolematusest jagusaamisega. Nad tuletasid ka meelde, et Macroni varasemad samalaadsed puhangud on Saksamaa skepsise mõjul kustunud.

Emmanuel Macroni ettepanekud jäid nende ähmasuse tõttu arusaamatuks, ehkki tervikuna said toetatud, kuivõrd evivad silmanähtavalt euroopameelset suundumust ja kätkevad selget üleskutset mitte hääletada Euroopa Parlamendi valimistel euroskeptikute, populistide ja rahvuslaste poolt.

Esialgu ei ole järgnenus Euroopa pealinnade, sealhulgas Tallinna vastukaja Macroni ettepanekule kutsuda selle aasta lõpul kokku Euroopa konverents, et valmistada ette "Euroopa projekti" muudatused ja võib-olla ka parandused ning sisuliselt töötada välja olemasolevast Lissaboni lepingust ambitsioonikam Euroopa Liidu leping. Hulk Euroopa poliitikuid on ettevaatlikult sõna võtnud "Euroopa uue läbimurde" toetuseks.

105
Tagid:
EL, Prantsusmaa, Euroopa, Emmanuel Macron
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde