Ratas ei välista koalitsiooni EKRE-ga, illustreeriv foto

Velman: Ratas ületas EKRE-ga flirtimisel lubatu piirid

294
(Uuendatud 17:33 05.03.2019)
Kogenud poliitik ja Riigikogu liige Vladimir Velman kommenteeris portaalile Sputnik Eesti Keskerakonna juhi avaldust võimaliku koalitsiooni kohta Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE).

TALLINN, 5. märts - Sputnik. Keskerakonna koalitsioon rahvus-konservatiividega, mida Keskerakonna juht Jüri Ratas võimalikuks pidas, tõukab vene valijad lõplikult Keskerakonnast eemale ja tõmbab risti peale erakonna tulevikule, ütles üks vanimaid erakonna liikmeid ja Riigikogu liige Vladimir Velman.

Venelased pöörduksid EKRE-ga lähenevast Keskerakonnast ära

Kogenud poliitiku nördimus on tingitud Jüri Ratase vastusest "Aktuaalse Kaamera" stuudios esitatud küsimusele, kas on võimalik tsentristide koalitsioon erakonna Isamaa ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE). Keskerakonna juht selgitas, et Keskerakonna võimalikud koalitsioonipartnerid peavad arvestama tema põhimõtetega.

"Sellises koalitsioonis, kus on meie väärtushinnangud sees, oleme nõus olema," vastas ta, lisades, et kui EKRE oma väärtusi ei muuda, on raske koostööst temaga rääkida.

"See avaldus läheb kaugemale minu arusaamast lubatavusest poliitikas," kommenteeris partei esimehe sõnu tema erakonnakaaslane Vladimir Velman portaalile Sputnik Eesti. Ta ütles, et kuigi tsentristide juht võis lihtsalt "hirmutada" valimised võitnud reformierakondlasi võimaliku koalitsiooniga EKRE-ga, kuid see "ei ole vabandus".

Владимир Вельман, депутат Таллиннского городского собрания, член Центристской партии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vladimir Velman

"Kui Ratas sõlmib koalitsioonileppe EKRE-ga, tõukab see vene valijad lõpuks Keskerakonnast eemale ja põrmustab erakonna tulevikuväljavaated Eesti poliitikas. Sellisel juhul lahkun ma sellise liidri juhitavast erakonnast," ütles Velman.

Häbi ja alandus

Ratase sõnad võimaliku koalitsiooni kohta EKRE-ga tekitasid reaktsiooni ka teistes Eesti poliitikutes. Nii nimetas portaali Tribuna toimetaja Rodion Denissov keskerakondlaste liidri avaldust sotsiaalvõrgustikus "absoluutseks mülkaks".

Родион Денисов
© Sputnik
Rodion Denissov

"Ma ütlesin kunagi, et koalitsioon EKRE-ga on teoreetiliselt võimalik (head "keskerakondlased" oleksid mind selle eest äärepealt tuhvlitega loopima hakanud), kuid oma südames lootsin ma keskerakondlaste mõistlikkusele. Ja nüüd siis ütleb nende juht Jüri Ratas, et ta on valmis minema koalitsiooni EKRE-ga," selgitas Denissov oma kahtluste tagamaid.

"Kas see tõesti meeldib teile? Arvan, et Ratas oleks pidanud seda ütlema nädal enne valimisi, siis oleks keskerakondlaste tulemus olnud veelgi muljetavaldavam," kirjutas ta.

Ka poliitik Leonid Tsingisseril ei jäänud Ratase avaldus märkamata ja ta võrreldes Ratast viimase NSV Liidu presidendi Mihhail Gorbatšoviga.

Леонид Цингиссер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Leonid Tsingisser

"Pole mõtet udutada, et see oli kaval taktikaline samm, et "Reformile" EKRE-ga võimaliku koalitsiooniga survet avaldada. Igal juhul on see valija lollitamine, keda nende kahe parteiga hirmutati," kirjutas ta.

Tsingisseri sõnul on Ratase soov võimule jääda tugevam "elementaarsest enese alahoiuinstinktist". Ekspert ennustas, et koalitsiooni korral EKRE-ga laguneks Keskerakond täielikult ja Ratas põgeneks peaministri ametist Tallinna linnapea toolile või Euroopa Parlamenti.

Ka Kaljulaid ei ole EKRE-ga koalitsiooni vastu

Oma soovis EKRE-ga koalitsiooni mineku hinnaga võimule jääda, ei ole Ratas üksi. Keskerakonna juhatuse liige ja Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid ütles oktoobris, et vaatamata Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ksenofoobsele poliitikale ei saa eitada temaga koostöövõimalust, et mitte solvata oma valijaid, kes on osa Eesti ühiskonnast.

Раймонд Кальюлайд
© Sputnik / Евгений Ашихмин
Raimond Kaljulaid

"Kunagi Andrus Ansip teatas, et tema ei tee koostööd selle Keskerakonnaga, mida juhib Edgar Savisaar. Kui meie ütleks nüüd sama EKRE kohta, siis mis see teeks neile inimestele, kes EKRE-t täna toetavad? Kas need inimesed tunneksid end rohkem või vähem Eesti ühiskonna osana? Kas toksilisus Eesti ühiskonnas kasvaks või kahaneks?" seletas Kaljulaid oma põhjenduse loogikat.

Millisest "sõnavabadusest" unistab EKRE >>

"Ehk isegi kui EKRE poliitilised eestkõnelejad käituvad kohutavalt halvasti, ei saa me minna ja nende valijatele öelda, et teie ei loe," märkis ta. Samal ajal tunnistas Kaljulaid, et kahe osapoole vahel on suured erinevused, millest peamine on see, et EKRE on "ksenofoobne erakond, kes jagab Eestis elavaid rahvusi eri sordi alustel". "Meie põhimõtteliselt ei nõustu sellega," ütles valitseva Keskerakonna juhatuse liige.

294
Tagid:
Riigikogu, valimised, poliitika, koalitsioon, Keskerakond, EKRE, Jüri Ratas
Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)
Samal teemal
EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata
EKRE pikett Kohtla-Järvel: õppetöö koolides ainult eesti keeles
EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida"
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde