Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise

Euroopa Liit ei luba Hiinal osaleda Soome lahe aluse tunneli ehitamise

218
(Uuendatud 13:05 17.02.2019)
Brüssel märkis, et Eestil ei ole oma strateegiliste välisinvesteeringute riskide hindamise strateegiat ja seepärast tuleb kasutada Euroopa Komisjoni kriteeriume, mille eesmärk on takistada Hiina ja Venemaa juurdepääsu Euroopa taristule.

TALLINN, 17. veebruar — Sputnik, Aleksei Toom. Brüssel tervitas Euroopa Parlamendi otsust toetada Euroopa Komisjoni kavatsust luua kontrollisüsteem, mis takistaks Hiina, Venemaa ja Brasiilia investoritel omandada strateegiliselt olulisi ettevõtteid ja tehnoloogiaid.

Päev varem teatas Euroopa Parlament, et enamik saadikuid toetas Euroopa Komisjoni ideed suurendada välisinvesteeringute kontrolli strateegiliselt olulistes EL rajatistes ja tehnoloogiates. Euroopa Komisjon esitas sellise ettepaneku Lääne-Euroopa riikide mõjul, kes on mures Hiina poolt ettevõtete kokkuostmise pärast EL riikides. Üleskutsed vajadusest takistada välismaalastel strateegiliselt oluliste objektide ostmist hakkasid eriti tugevalt kõlama 2016. aastast, kui Hiina äriühing omandas kontrolliva osaluse Kreeka Pireuse sadamas.

Helsingi-Tallinna tunneli projekti rahastab Dubai firma>>

Brüsseli pakutud Euroopa kolmandate riikide investeeringute kontrolli kava tähendab, et Euroopa Liidu riigid peavad Euroopa Komisjonis loodud institutsiooni taotlusel esitama teavet välisriikide investeeringute, näiteks ettevõtte ostmise kohta või teatama kohustuslikult tehingutest, mis kujutavad endast julgeolekuriski ja küsima Brüsseli soovitusi.

See omakorda konsulteeriks teiste huvitatud liitlasriikidega ja annaks välisinvesteeringuid vastu võtta kavatsevale riigile soovitusi, mida ta peaks otsuse tegemisel arvestama.

Hiinlastel võidakse keelata investeerida ka Soome lahe alusesse tunnelisse

Peaaegu kõikidel EL riikidel on juba oma välisinvesteeringute kontrollisüsteemid ja teenistused olemas, kuid Euroopa Komisjoni arvates on riikide investeeringute riskitasemete hindamise kriteeriumid liiga erinevad ning seetõttu on absoluutselt vajalik ühtne lähenemisviis, ühised eeskirjad ja erinevate EL riikide huvide kooskõlastamine.

On selge, et selliste väikeste riikide puhul, nagu Balti riigid, tähendaks Euroopa Komisjoni soovitus, mis tugineks näiteks Saksamaa või Prantsusmaa arvamusele, välisinvestoriga tehtava tehingu keelamist. Seega võib EL välisinvesteeringute kontrollisüsteem lubada peaaegu igasuguse Hiina või Venemaa äriühingu investeeringu blokeerimist julgeolekuriski ettekäändel EL-le tervikuna.

Näiteks kui Hiina poleks Sillamäe haruldaste muldmetallide tehase ostnud varem, vaid soovinud seda osta alles praegu, oleksid nad tehingust tõenäoliselt keeldunud, sest selliste metallide tootmist võib mõistlikult pidada strateegiliselt oluliseks kogu Euroopa Liidu seisukohalt.

Soome pealinn Helsingi
© Sputnik / Михаил Фомичев

Simson ja Michal näevad koostöövõimalust>>

Kahtlemata on ka Helsingi ja Tallinna vaheline veealune tunnel, mille projekt on nüüd huvi äratanud juba Läänemere mõlemal kaldal, samuti strateegiliselt tähtis objekt kogu EL jaoks. Sellest tulenevalt ei pruugi Brüssel, nagu Sputnik Eesti on juba kirjutanud, lubada huvitatud riikidel projekti Hiina investoreid kaasata, mis tähendab kõige tõenäolisemalt kogu tunneli idee mahamatmist.

Välisinvesteeringute erihinnangu nõue on seotud eelkõige veevarustuse ettevõtete, transpordi- ja sidetaristuga, meediaga, pooljuhtide tootmisega seotud tehnoloogiatega, tehisintellekti ja robootikaga.

USA investeeringud on head, Hiina ja Brasiilia omad aga ohtlikud

"Kiirus, millega me üksmeelele jõudsime, näitab vajadust luua kiiresti üleeuroopalised eeskirjad välisinvesteeringute kontrollimiseks," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, kommenteeris saadikute hääletust Euroopa Komisjoni ettepaneku eelnõu üle, "me tahame, et Euroopal oleks kõige avatum investeerimisrežiim maailmas, kuid samal ajal peame me kaitsma Euroopa strateegilisi huve ning sellepärast looma kolmandate riikide ettevõtete poolt Euroopa ettevõtete ja strateegiliste objektide soetamise hindamise ja kontrollimise (süsteemi)."

"Mul on väga hea meel, et Euroopa Parlament seda algatust toetas," ütles ELi kaubandusvolinik Cecilia Malmström, "välisinvesteeringud on Euroopa majanduse tervisele väga olulised. Samal ajal on ilmne, et me oleme sunnitud reageerima võimalikele ohtudele meie julgeolekule, mis on tingitud teatud investeeringutest kriitilistesse rajatistesse, tehnoloogiatesse ja infrastruktuuridesse. EL riikidel ja Euroopa Komisjonil saab olema märksa parem ülevaade Euroopa Liitu tehtud välisinvesteeringutest ning esimest korda suudame me ühiselt ära hoida võimalikke riske julgeolekule ja avalikule korrale."

Tallinn-Helsingi püsiühenduse rajamise toetusrühma avaüritus
© Riigikogu / Erik Peinar

Soomlased on valmis liituma Rail Balticuga>>

Brüssel ei varja eriti, et Lääne-Euroopa on mures Hiina investeeringute pärast Euroopa ettevõtetesse ja sadamatesse.

Nagu tõendab Euroopa Komisjoni statistika, ei ole Euroopa siiani eriti mures olnud selle üle, et USA investeeringud Euroopas on peaaegu võrdsed eurooplaste endi investeeringutega oma majandusse, tehnoloogisse ja meediasse (vastavalt 5,1 ja 5,7 triljonit eurot) , kuid muutus närviliseks, kui Hiina ettevõtete investeeringud suurenesid kuus korda, mis 2015. aasta (tõenäoliselt juba aegunud) andmetel oli 1,5 triljonit eurot, Venemaa investeeringuid kahekordistusid ja Brasiilia otseinvesteeringuid suurenesid viimase kahe aastakümne jooksul kümme korda.

218
Tagid:
Euroopa Komisjon, tunnel, Hiina, Soome, Eesti
Teema:
Tallinna–Helsingi tunnel (13)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde