Miks EKRE sõnavabadust hävitab, illustreeriv foto

Seltsimees Šarikovi vaimus: miks EKRE sõnavabadust hävitab

148
(Uuendatud 15:13 09.02.2019)
Kui kuulus Bulgakovi tegelaskuju Šarikov tahtis kõik laiali jagada, siis Eesti poliitik Urmas Reitelmann otsustas rahva hüvanguks kõik kinni panna. No kui mitte just kõik, siis vähemalt portaali Sputnik Eesti.

Boriss Grigorjev

Sellest teatas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liige ilmselt impulsiivselt. Võiks öelda, et lükkas sellega oma seltsimehed tanki. Eestis tuntud "Kremli vandenõude" paljastaja Oleg Samorodni "avastas" hiljuti ja teatas tõsimeeli avalikkusele, et EKRE eduloo taga on just nimelt Sputnik Eesti. No kuidas siis lugupeetud inimest mitte uskuda.

Teisi ideid pole

Nali-naljaks aga soov ära keelata, kinni panna ja kõiki karistada ilmneb Eesti poliitikutel viimasel ajal üha sagedamini. Paneme vene koolid kinni ja kõik probleemid riigis kaovad iseenesest! Lülitame end lahti "ebademokraatlikust" ida elektrivõrgust ja hakkavadki pudrumäed kerkima ja piimajõed voolama!

Millisest "sõnavabadusest" unistab EKRE >>

Ja kui veel karistada kõiki Sputnik Eestit lugevaid ja Vene televisiooni vaatavaid inimesi, on Eesti kohe mitte ainult viie rikkama riigi seas, vaid suisa nende eesotsas!

Eesti ajakirjanikud on märganud, et praeguse valimiskampaania ajal (mis muide on juba lõppemas) ei ole määratletud peateemasid.

See tähendab, et poliitikutel ei ole vähimatki ettekujutust, kuhu meie riik peaks minema, ja mida täpselt teha, et inimesed tõesti paremini elama hakkaksid. Muide, see ongi ju riigi seadusandliku organi peamine ülesanne. Miks on sinna nii palju tahtjaid? Hea palga ja privileegide pärast?

Luua näivus

Ja et suuri eesmärke ja konstruktiivseid ideid enam pole, tegelevad poliitikud aktiivselt töö tegemise matkimisega. Lisaks püüavad mõned neist oma loorberitel puhata ja praalida soovitut tegelikkuse pähe esitades.

Näiteks tsentristide maksureformi edukuse tõendiks peetakse asjaolu, et maksumaksjaid, kes sel aastal enammakstud tulumaksu tagasi saavad, on palju rohkem kui neid, kes tulumaksu juurde maksma peavad.

Samal ajal ei räägi keegi, et inimeste massiline tulumaksu ülemaksmine näitab vaid, et riik ei saa hakkama oma kohustusega maksutulude täpseks arvestamiseks ja reguleerimiseks.

Inimesed aeti segadusse ja hirmutati niivõrd ära, et nad võtsid lihtsalt oma perekonnaeelarvest "igaks juhuks" raha ja andsid riigile intressivaba laenu. Ja seda esitletakse saavutusena!

Kas vaesus pole probleem?

Muide, saadud maksuteadetest ilmnes üks riigi suurimaid probleeme - elanikkonna äärmine vaesus. Poliitikud võivad keskmise palga kasvule viidates rääkida nii palju kui tahavad, et Eestis on kõik suurepärane, tegelikult näitas maksudeklaratsioonide statistika, et elanikkonna absoluutse enamuse sissetulekud on alla 1200 euro kuus (meie hindade juures!).

Ja 413 075 inimese igakuine sissetulek eelmisel aastal oli alla 500 euro! See tähendab, et 41% kõigist Eesti maksumaksjatest elab praktiliselt vaesuses.

Hoopis sellele probleemile võiks tõhusat lahendust pakkuda. Aga mis siin pakkuda, kui kaubandus Eesti suurima loomuliku turu - Venemaaga - on poliitilistel põhjustel teadlikult raskendatud (me oleme väga põhimõttelised) ja pea kõigi suuremate erakondade üks peamisi prioriteete on kaitsekulutuste suurendamine?

Iga neljas Eesti inimene sooviks kärpimist riigikaitse arvelt >>

Ja nii tulebki tegelda pettemanöövritega - võitlusega väidetavalt "ohtliku" Sputnik Eestiga ja kohalike venelaste eestlasteks ümberõppega. See on ju lihtsam ja selle pinnalt on kergem emotsiooni üles kütta. Ehk läheb õnneks ja valitakse priske lobi peale tagasi.

Selle taustal on igati mõistatav praeguse justiitsministri, Isamaasse kuuluva Urmas Reinsalu tegevus, kes kiitles ajakirjanikele, et on juba aastaid osutanud kangelaslikku vastupanu EL püüdlustele kehtestada Eestis kriminaalvastutus vihakõne eest.

Kuidas saab keelata seda, mis toob kõige rohkem poliitilisi dividende? Ära võtta, laiali jagada ja ära keelata!

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

148
Tagid:
valimised, Riigikogu, poliitika, Sputnik Eesti, EKRE
Teema:
2019. aasta Riigikogu valimised (94)
Samal teemal
Suhtelises vaesuses elas mullu ligi 300000 elanikku
Presidendi intervjuu - Eestis elava vene rahva mõnitamine
Eesti pensionärid on Euroliidus kõige vaesemad
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde