Riia linnapea Nils Ušakovs

Meeleavalduse eel: Daugavgrīvas lendlehed, suhtlusvõrgustikes üleskutsed vägivallale

131
(Uuendatud 16:38 07.02.2019)
Riia linnapea Nils Ušakovsi toetuseks toimuva meeleavalduse eelõhtul on kired kõrgele kruvitud: Twitteris otsitakse natsipiltidega lendlehtede autoreid, Facebookis aga kutsutakse üles kohtumiseks kaikaid kaasa haarama.

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Ühes Daugavgrīva majas leidsid elanikud lendlehed natside ja vangirõivastuses Riia linnapea kujutisega ning kirjega nende pea kohal "Sellepärast, et on venelane", edastab Sputnik Läti.

Kummalised lendlehed üleskutsega minna Riia linnapea Nils Ušakovsi toetuseks meelt avaldama tekitasid mõnedes Daugavgrīva elanikes mõistmatust.
Ühel lendlehel oli Nils Ušakovs kujutatud vangiriietes ja kirjega "sellepärast, et on venelane", teisel aga oli tekst, mis kutsub tulema linnapea toetuseks toimuvale meeleavaldusele ja teave tasuta bussisõidust Riiga.

Antud lendlehed, mis otse välja öeldes sarnanevad pigem provokatsiooniga kui Riia linnapead toetavate aktivistide koordineeritud tegevusega, tekitasid otsemaid vastukaja valvsate elanike seas vastasleerist.

​"Niisugused lendlehed tervitavad Daugavgrīva elanikke nende koduuksel. Kas see ei ole vaenuõhutamine? @Valsts_policija @rebaltica," küsib keegi kasutajanimega Legally blonde, nenditakse riikliku politsei ja ajakirjandusuuringute Balti keskuse Re:Baltica postituses.

Ilmselt taaskordse "skandaalse juurdluse" lootuses haarasid Re:Baltica töötajad otsekohe teemast kinni.

​"Kellel veel on kodumaja trepikojas selliseid lendlehti? Või plakateid üleskutsega laupäevasest miitingust osa võtta? Palun saatke meile sõna aadressil rebaltica@rebaltica.com<mailto:rebaltica@rebaltica.com> või siinsamas Twitteris. Aitäh," pöördusid Re:Baltica esindajad oma portaali jälgijate poole.

Ja mõistagi saadeti neile otsemaid üks ametlikest plakatitest, kus on koguni märgitud, et see plakat on ühenduse Saskaņa tasutud reklaam.

​Küll juba ilma sellise tulihingelise huvita, kuid siiski küsisid Re:Baltica esindajad täpsustuseks, kas seda maja Čiekurkalnsis hooldab (Riia kinnisvara haldusfirma – toim.) RNP.

Samal ajal levitatakse Facebookis ilma sõltumatute ajakirjanike ja politsei poolse liigse tähelepanuta üleskutseid tulla 9. veebruaril Raekoja platsile ja enesega kaikad kaasa haarata.

"Kutsun Alfa (eriüksuse pataljon – toim.) sportlasi 9. veebruaril Raekoja platsile Maskačka spordimehi minema nüpeldama," kirjutab keegi Kaspars Kuncis.

Meenutame, et erakond Koosmeel korraldab 9. veebruaril meeleavalduse Riia linnapea Nils Ušakovsi toetuseks, kelle kabinetis ja kodus toimusid hiljuti linnale kuuluvas transpordiettevõtte Rīgas Satiksme riigihangetega seotud korruptsioonijuhtumite uurimise raames läbiotsimised. Aktsiooni toetavad osaliselt ka Läti Vene Liidu liikmed.

Läti valimistel kogus enim hääli erakond Üksmeel>>

Meeleavaldus toimub Riia Raekoja platsil kell 12 päeval. Kavandatakse umbes tuhande inimese osalemist. Koosmeel kutsub riialasi üles kaitsma oma õigust otsustada, kellest saab pealinna linnapea ja millised erakonnad asuvad linnavolikogu juhtima.

Neil päevil sai teatavaks, et Rahvusliku Liidu "Kõik Läti eest!" – "Isamaale ja Vabadusele/LNNK" Riia osakonna juhatus otsustas samuti korraldada 9. veebruaril oma meeleavalduse – ürituse aeg ja koht langeb täielikult ühte piketiga, mida korraldab Koosmeel.

Politsei on samas alustanud kuriteomenetlust kriminaalkoodeksi 1. osa 78. paragrahvi "Teadlikult suunatud rahvusliku või rassilise viha või vaenu õhutamisele suunatud tegevused" alusel.

 

131
Tagid:
miiting, linnapea, Riia, Nils Ušakovs
Teema:
Riia linnapea tagandamine (10)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde