Theresa Mayd ei oota lähikuudel ees midagi head

May-kuu: Briti valitsuskabinet otsustas Brexiti edasi lükata

127
(Uuendatud 14:38 07.02.2019)
Otsustades selle järgi, mida Briti kabineti erakorralisest kohtumisest teada on, ei oota Theresa Mayd lähikuudel ees midagi head. Järgmisel teisipäeval (12. veebruaril – toim.) peab parlament hääletama Brexiti kava. Järelikult on oodata järjekordseid avaldusi Skripalide kohta.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Sellistel juhtudel kasutab ajakirjandus reeglina fraasi "Püha õhtusöömaaeg", mille esinemise sagedus hägustab selle olemust. Täna on see vulgaarne stamp, milles on oluline saladuse pitser, mitte salastatus, varjatus ja mitte pühadus. Nii võiks Briti kabineti salajane kohtumine ka sellist nimetust kanda.

Tema Majesteedi alamatele esimesena valitsuse suletud koosolekust teatanud The Daily Telegraph sellist piibelliku analoogiat ei kasutanud. Ilmaasjata. Vähemalt ühes asjas oli selline paralleel Uue Testamendiga igati õigustatud. Nad on praegu olukorras, kus isegi tooride hulgas võib igaüks Juudaseks osutuda. Isegi too, kes peaks päästja olema - ema. Kuid meedia sõnul otsustas ta tegutseda oma nime all. Vähemalt ei esita Telegraph muid põhjuseid, miks otsustati Brexit 29. märtsilt 24. maile (millal see ükskord tuleb!) üle viia.

Tegelikult pole seal silpigi, miks Theresa May kabinet valis just selle kuupäeva. Ja milleks selline salastatus. Ja mis kõige tähtsam - kellele, kui niigi kõik teavad, et kõigile on parem hiljem kui mitte kunagi. Selles mõttes, et kokkuleppel, kui ilma leppeta.

EL on juba öelnud, et algset lepingu versiooni ta ei muuda. Tähendab kõik, mida ta Ühendkuningriigile veel pakuta saab, on ajapikendus. Põhimõttel "kas teeme kohe otsa peale või tahad veel piinelda?" Kui May sellistest kaalutlustest juhindub, pole ta lootusetu. Ta pole küll enam raudne, kuid oma loogika on siin olemas. Iseasi, mida ta selle kaheksa nädalaga ära teha jõuab, kui ta ei suutnud midagi ära teha kahe aastaga. Isegi juuksurite kursused kestavad kauem.

Brexiti elav logo: Theresa May peab veel veidi kannatama >>

Temal aga tuleb saadikute enamus ühe mütsi alla saada. Otsustades selle põhjal, mida erakorralisest kinnisest istungist teada on, siis oma kabinetis 13. veebruaril ta seda teha ei kavatse.

Parlament peaks lahkumisplaani üle hääletama järgmisel teisipäeval ja ilmselt on oodata uusi avaldusi Skripalide kohta. Selle vahel pole mingit seaost, kuid neil on see alati nii, kui Brexitist midagi uut kirjutada pole. Skripalidega on lihtsam – seda ei saa kontrollida. Ometi tõotas May peaaegu pühalikult, et lahutus toimub määratud ajal ja mitte sekunditki hiljem. Hea veel, et mürki võtta ei lubanud, ega edasilükkamise korral end rööbastele heita. Kindlasti oleks talle sõnapidamiseks abimehi leidunud.

Ta võib muidugi loota, et mai on ikkagi tema kuu. Eriti sellepärast, et maikuu on talle võlgu konservatiivide ebaõnnestumise eest tema enda korraldatud ennetähtaegsetele parlamendivalimistel. Kuid kui näiteks Cameron oleks siiamaani peaminister, oleks ta pidanud samast perekonnanime põhimõttest lähtuvalt lahkuma EL-st näiteks kuhugi kaugele avamerele, jäämäe lähedale.

May uus versioon ei tõota samuti midagi peale kokkupõrke. Kasvõi sellepärast, et ta loodab välja kaubelda Brüsselilt edasilükkamise vastutasuks kohustusele peale suruda oma stsenaarium Briti parlamendisaadikutele.

Ühesõnaga, kuidas seda salajast ministrite kohtumist ka nimetada - keegi ei kahetse, et nende "Pühal õhtusöömaajal" ei ole Leonardo da Vinci't. Seal on Banksy. Tema juba teab, kuidas kaduvaid figuure maalida, mis peavad ainult end müüma, selleks et hävida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

127
Tagid:
Brexit, Theresa May, Ühendkuningriik
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)