Theresa Mayd ei oota lähikuudel ees midagi head

May-kuu: Briti valitsuskabinet otsustas Brexiti edasi lükata

135
(Uuendatud 14:38 07.02.2019)
Otsustades selle järgi, mida Briti kabineti erakorralisest kohtumisest teada on, ei oota Theresa Mayd lähikuudel ees midagi head. Järgmisel teisipäeval (12. veebruaril – toim.) peab parlament hääletama Brexiti kava. Järelikult on oodata järjekordseid avaldusi Skripalide kohta.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Sellistel juhtudel kasutab ajakirjandus reeglina fraasi "Püha õhtusöömaaeg", mille esinemise sagedus hägustab selle olemust. Täna on see vulgaarne stamp, milles on oluline saladuse pitser, mitte salastatus, varjatus ja mitte pühadus. Nii võiks Briti kabineti salajane kohtumine ka sellist nimetust kanda.

Tema Majesteedi alamatele esimesena valitsuse suletud koosolekust teatanud The Daily Telegraph sellist piibelliku analoogiat ei kasutanud. Ilmaasjata. Vähemalt ühes asjas oli selline paralleel Uue Testamendiga igati õigustatud. Nad on praegu olukorras, kus isegi tooride hulgas võib igaüks Juudaseks osutuda. Isegi too, kes peaks päästja olema - ema. Kuid meedia sõnul otsustas ta tegutseda oma nime all. Vähemalt ei esita Telegraph muid põhjuseid, miks otsustati Brexit 29. märtsilt 24. maile (millal see ükskord tuleb!) üle viia.

Tegelikult pole seal silpigi, miks Theresa May kabinet valis just selle kuupäeva. Ja milleks selline salastatus. Ja mis kõige tähtsam - kellele, kui niigi kõik teavad, et kõigile on parem hiljem kui mitte kunagi. Selles mõttes, et kokkuleppel, kui ilma leppeta.

EL on juba öelnud, et algset lepingu versiooni ta ei muuda. Tähendab kõik, mida ta Ühendkuningriigile veel pakuta saab, on ajapikendus. Põhimõttel "kas teeme kohe otsa peale või tahad veel piinelda?" Kui May sellistest kaalutlustest juhindub, pole ta lootusetu. Ta pole küll enam raudne, kuid oma loogika on siin olemas. Iseasi, mida ta selle kaheksa nädalaga ära teha jõuab, kui ta ei suutnud midagi ära teha kahe aastaga. Isegi juuksurite kursused kestavad kauem.

Brexiti elav logo: Theresa May peab veel veidi kannatama >>

Temal aga tuleb saadikute enamus ühe mütsi alla saada. Otsustades selle põhjal, mida erakorralisest kinnisest istungist teada on, siis oma kabinetis 13. veebruaril ta seda teha ei kavatse.

Parlament peaks lahkumisplaani üle hääletama järgmisel teisipäeval ja ilmselt on oodata uusi avaldusi Skripalide kohta. Selle vahel pole mingit seaost, kuid neil on see alati nii, kui Brexitist midagi uut kirjutada pole. Skripalidega on lihtsam – seda ei saa kontrollida. Ometi tõotas May peaaegu pühalikult, et lahutus toimub määratud ajal ja mitte sekunditki hiljem. Hea veel, et mürki võtta ei lubanud, ega edasilükkamise korral end rööbastele heita. Kindlasti oleks talle sõnapidamiseks abimehi leidunud.

Ta võib muidugi loota, et mai on ikkagi tema kuu. Eriti sellepärast, et maikuu on talle võlgu konservatiivide ebaõnnestumise eest tema enda korraldatud ennetähtaegsetele parlamendivalimistel. Kuid kui näiteks Cameron oleks siiamaani peaminister, oleks ta pidanud samast perekonnanime põhimõttest lähtuvalt lahkuma EL-st näiteks kuhugi kaugele avamerele, jäämäe lähedale.

May uus versioon ei tõota samuti midagi peale kokkupõrke. Kasvõi sellepärast, et ta loodab välja kaubelda Brüsselilt edasilükkamise vastutasuks kohustusele peale suruda oma stsenaarium Briti parlamendisaadikutele.

Ühesõnaga, kuidas seda salajast ministrite kohtumist ka nimetada - keegi ei kahetse, et nende "Pühal õhtusöömaajal" ei ole Leonardo da Vinci't. Seal on Banksy. Tema juba teab, kuidas kaduvaid figuure maalida, mis peavad ainult end müüma, selleks et hävida.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

135
Tagid:
Brexit, Theresa May, Ühendkuningriik
Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde