Ameerika raketid Patriot Poolas

USA "Kuldvõtmeke": kuidas Varssavi Washingtonile kasulik on

82
(Uuendatud 09:35 03.02.2019)
USAs peetakse Poolat Ameerika huvide jaoks vägagi oluliseks. Ta asub nii heas kohas, et võib vajaduse korral osutuda NATO jaoks äärmiselt mugavaks platsdarmiks. Tuleb välja, et tegu polegi mitte partnerluse, vaid tavalise arvestusega.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

On hea, et Poola on olemas, arvatakse Ameerika Ühendriikides. Lõppude lõpuks, on see uhke riik Venemaa heidutamise "võti", teatas USA relvajõudude kindral Ben Hodges.

Mida ta muud võinukski öelda kohtumisel Poola äriringkondade esindajatega. Ilmselt tahtis ta neile komplimenti teha, aga tundub, et see kukkus välja Poolale tema koha kättenäitamisena.

Varssavi ülestõusu tähistamine
© AP Photo / Czarek Sokolowski

Mis tähendab rõhutamisena, et ameeriklased sõbrustavad poolakatega vaid seetõttu, et viimastel on väga mugav geograafiline asukoht ja vajaduse korral saavad NATO väed Poola kaudu kulgevaid teid kasutada.

Selleks tuleb Varssavi ja Lodzi vahele ehitada keskne transpordisõlm ning loomulikult NATOga integreerumist jätkata - mida Poola on alati valmis tegema.

Mida rohkem USA sõjaväge riigis on, seda parem see Poolale tundub. Varssavi ise pakkus ameeriklastele oma riigi territooriumi sõjaväebaasi ehitamiseks, millele anti juba nimigi - "Fort Trump".

Poolakad on enda jaoks selle küsimuse juba otsustanud ja leidnud isegi paar miljardit dollarit, et ehituse kulud katta. Washington ei ole aga veel kindlat vastust andnud.

Õige ka, sellise otsusega ei tasu kiirustada. Poola endine president Lech Walesa peab seda plaani mõttetuks.

"Me võime hävitada elu maa peal 11 korda, sest meil on niivõrd palju relvi. Ja praegu käib vaidlus kaheteistkümnenda korra üle. Piisab, kui meid üksteist korda tapetakse, kaheteistkümnendat korda enam vaja ei ole," ütles Walesa intervjuus RIA Novostile.

Sellistes tingimustes, kus USA näeb Poolat mitte täieõigusliku liitlasena - kellega oleks vaja arvestada ja keda tuleks kaitsta - vaid lihtsalt oma eesmärkide saavutamise võtmena, ei ole tõenäoline, et neid huvitaks, kui mitu korda poolakaid tapetakse.

Ameeriklaste sõnul on Washingtoni geopoliitiliste plaanide elluviimiseks kõik vahendid head.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

82
Tagid:
partnersuhted, NATO PA, USA, Poola