Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärgi kavaler, Ukraina Ülemraada saadik Borislav Bereza

Ajakirjanikku jõhkralt tõuganud poliitik loeti Eesti riikliku aumärgi vääriliseks

295
(Uuendatud 17:34 30.01.2019)
Eesti Vabariigi presidendi poolt avaldatud 2019. aasta teenetemärkide kavaleride hulgas ei ole mitte ainult tuntud teadlased, sportlased ega kultuuritegelased. Nimekirjas on ka oma radikaalsete avalduste ja tegemiste poolest tuntud Ukraina natsionalist.

TALLINN, 30. jaanuar — Sputnik. Eesti Vabariigi iseseisvusdeklaratsiooni 101. aastapäeva eelõhtul kinnitas Eesti president Kersti Kaljulaid nimekirja poliitikutest, avaliku elu tegelastest, sportlastest, kultuuritegelastest ja teadlastest, kes riiklikud preemiad saavad, edastas Sputnik Eesti.

Iseseisvuse väljak Kiievis
© Sputnik / Grigoriy Kostin

Täielik nimekiri avaldati Eesti Vabariigi presidendikantselei kodulehel

Autasude väärilisteks loetute hulgas on näiteks NATO peasekretär Jens Stoltenberg, Soome välisminister Timo Soini, ning USA relvajõudude Euroopa väejuhatuse ja NATO vägede ülemjuhataja Euroopas kindral Curtis Scaparotti.

Autasu Ukraina äärmuslasele

Selgub, et Maarjamaa Risti IV klassi teenetemärk antakse ka Ukraina Ülemraada saadikule Borislav Berezale. Selgituses kirjutatakse, et eelpool mainitu on " Eesti toetaja Ukrainas. Ülemraada Eesti sõprusrühma esimees, kes on aidanud aktiivselt ja tulemuslikult lahendada Eesti ja meie ettevõtjatega seotud probleeme."

Venemaa sissesõidukeeluga "Paremsektori" * propagandist

Boris Bereza on radikaalne Ukraina natsionalistist poliitik, kes on hästi tuntud oma leppimatu suhtumise poolest Venemaasse, riigi "ukrainastamise" ja teisitimõtlevate kaasmaalaste represseerimise agar toetaja.

Ta nimetab end Ukraina rahvuslase, antisemiidi ja antikommunisti Stepan Bandera austajaks.

Alates 2014. aasta sõjategevuse algusest Donbassis on Bereza vastutanud propaganda ja teabe levitamise eest ultra-parempoolses sõjalises organisatsioonis "Pravõi Sektor" *, mida loetakse Venemaal terroriorganisatsiooniks.

Serbia poliitiku avaldus kutsus ENPA-s russofoobide seas esile hüsteeriahoo >>

Bereza esineb korduvalt Ukraina meedias ja oma sotsiaalvõrgustike lehel karmide avalduste ja ettepanekutega - alates riigiametnike "puhastamisest" kuni mittepoliitkorrektsetelt isikutelt kodakondsuse äravõtmiseni.

Alates 2014. aasta oktoobrist on Bereza Ukraina Ülemraada üksikkandidaadist saadik. Hiljem organiseeris ta fraktsioonidevahelise parlamendirühma "Ukrop" – ("ukraina opositsioon"), kuhu kuuluvad ka teised tuntud marurahvuslased ja radikaalid Dmitri Jaroš, Boris Filatov, Andrei Biletski ja Vladimir Parasjuk.

9. mail 2017 püüdis ta koos mõttekaaslastega takistada "Surematu polgu" aktsiooni läbiviimist Kiievis.

Ukraina Ülemraada delegatsiooni liige Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA).

25. jaanuaril 2019. a. surus ta Rada aseesimehe Irina Geraštšenko briifingul ENPA-s kõrvale telekanali Rossija-1 ajakirjaniku Olga Skabejeva ega lasknud teda Geraštšenko lähedale.

Pärast puhkenud skandaali kommenteeris ta oma "kangelastegu" sõnadega: "Tegutsesin nii, nagu igaüks oleks pidanud seda tegema".

Alates 2018. aasta novembrist kuulub Borislav Bereza Ukraina isikute nimekirja, kelle vastu Vene Föderatsiooni valitsus sanktsioonid kehtestas.

* Venemaal keelustatud organisatsioon

295
Tagid:
russofoobia, russofoob, Bandera, natsionalistid, natsionalist, Kaljulaid, Ukraina Ülemraada, Ukraina
Samal teemal
Ülemraada saadik rääkis Euroopa gaasipettusest
President tunnustab iseseisvuspäeva eel riigi teenetemärkidega 112 inimest
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde