Президент Венесуэлы Николас Мадуро выступает перед своими сторонниками

ÜRO endine töötaja rääkis sellest, kuidas USA organisatsioonile oma tingimusi dikteerib

82
(Uuendatud 03:35 29.01.2019)
ÜRO endine eriraportöör Alfred de Zayas väitis intervjuus The, et Venezuela majanduskatastroofi peamiseks põhjuseks on USA poolt rakendatud sanktsioonid.

TALLINN, 29. jaanuar — Sputnik. Tema oli viimase 21 aasta jooksul esimeseks ÜRO esindajaks, kes selles Ladina-Ameerika riigis on viibinud. Kusjuures ta käis seal juba 2017. aasta lõpul, veel enne praeguse kriisi puhkemist, vahendas RIA Novosti.

Reisi vältel suhtles ta mitte ainult Venezuela valitsuse esindajatega, vaid ka riigis tegutsevate MTÜ-dega, opositsiooniga, teadlastega, kodanikuaktivistidega, kiriku esindajatega, ärimeestega ja ÜRO kohalike üksustega.

"Sanktsioonid on tapvad," teatas Alfred de Zayas väljaandele antud intervjuus, märkides, et kõige enam kannatavad nende tõttu kõige vaesemad rahvastikukihid, surres ilma toidu ja ravimiteta.

Pärast oma külaskäiku esitas ta ÜRO-s sõiduraporti, kus tegi ettepaneku, et rahvusvaheline kriminaalkohus võtaks uurida, kas need sanktsioonid ei kujuta endast lausa inimsusevastast kuritegu.

Tema hinnangul on sanktsioonid ebaseaduslikud kasvõi sellepärast, et need kehtestati ilma ÜRO heakskiiduta.

"Praegused majandussanktsioonid ja blokaad sarnaneb keskaegse linnade piiramisega," rõhutas endine ÜRO töötaja.

Ent ÜRO-s, nagu Zayas nentis, tema ettekannet kuulda ei võetud ning ÜRO inimõiguste ülemvolinik keeldus üldse temaga kohtumast. Endine raportöör leiab, et põhjus seisneb selles, et tema järeldused lähevad vastuollu praegu levinud arvamusega, et Venezuela vajab riigikorra muutust, ning ÜRO on huvitatud ainult neist raportitest, mis sealset režiimi kritiseerivad ja kutsuvad seda kukutama.

De Zayas lisas, et põhilist rolli mängib selles protsessis USA, kes püüab sanktsioonide abil president Nicolás Madurot võimult kukutada. Tema sõnul on USA ÜRO-s "riikidel käsi väänamas" ja sunnib neid majanduslike tagajärgedega ähvardades hääletama USA-le meelepärasel viisil.

Asi on selles, et USA on investeerinud Venezuelasse hiigelsummasid, kuid pärast natsionaliseerimist kaotanud ligipääsu Venezuela tööstusele ja püüab nüüd seda tagasi saada.

"Ma tunnen, et juhul kui Venezuelal ei oleks loodusressursse, oleks kõigil Chávezi ja Maduro ja kelle iganes peale veel vaid sülitada," vahendab väljaanne Zayase sõnu.

Kokkuvõtteks kutsub ÜRO eksraportöör rahvusvahelist üldsust Venezuelaga dialoogi pidama, et olukorda klaarida, aga mitte teda sanktsioonide ja riigipöördekatsetega survestada, ja ühtlasi kritiseerib USA-d ja Suurbritanniat teise riigi siseasjadesse sekkumise pärast.

"Ainult venezuelastel on õigus otsustada, aga mitte USA-l ega Suurbritannial... Me ei taha 1973. aasta Pinocheti putši kordumist... Tähtis on Venezuela rahvale rahvusvahelise solidaarsuse teel abiks olla – tasuta humanitaarabiga ja finantsblokaadi tühistamisega, et Venezuela saaks osta ja müüa samaviisi, nagu iga teine riik maailmas. Ja siis on võimalik probleemid õiglase ja mõistuse abil lahendada," rõhutas Alfred de Zayas.

Kolmapäeval, 23. jaanuaril algasid Caracases massilisel meeleavaldused Venezuela ametisoleva presidendi Nicolás Maduro vastu. Riigi parlamendi spiiker Juan Guaidó kuulutas end samal päeval riigi ajutise valitsuse toimimise vältel ajutiseks riigipeaks. USA ja hulk teisi riike on teatanud Guaidó tunnustamisest ja nõudnud Madurolt, kelle presidendiks valimist nad ei loe seaduslikuks, mitte lubada jõuvõtteid opositsiooni sammude vastu.

Maduro on kuulutanud enda põhiseaduslikuks presidendiks, parlamendi opositsiooni juhti aga nimetanud "USA marionetiks".

82
Tagid:
Nicolás Maduro, Venezuela, USA, ÜRO
Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde