Премьер Венгрии обратился к гражданам после провала референдума

Ungari peaminister keeldus Venemaale USA nõudmisel survet avaldamast

114
(Uuendatud 12:16 28.01.2019)
Ungari soovib olla "neutraalne nagu Austria".

TALLINN, 28. jaanuar — Sputnik. Ungari peaminister Viktor Orbán teatas USA diplomaatidele, et ta tahab ajada neutraalset välispoliitikat, aga mitte täita USA nõudmisi, kirjutab Wall Street Journal.

Märgitakse, et riigipeale saabusid korraldused "Hiina küberluurele" vastu seista ja vastukaaluks Venemaale toetada Ukrainat. Orbán aga keeldus neid nõudmisi täitmast.

Tema sõnul soovib ta, et Ungari oleks "neutraalne nagu Austria".

Hoopis vastupidi, kirjutab väljaanne, Ungari peaminister meelitab riigi teabetaristusse Hiina investeeringuid ning seisab ministrite tasandil vastu NATO ja Kiievi vahelistele läbirääkimistele. Orbán ei ole rahul olukorraga rahvusvähemuste ungarikeelsete õppimisvõimaluste kärpimisega Ukrainas, edastas RIA Novosti.

Ungari peaminister Viktor Orbán
© Sputnik / Сергей Гунеев

"Demokraatia kahjustamise" eest karistatakse esmakordselt tervet riiki>>

Politoloog, Moskva Riikliku Ülikooli ajaloo- ja poliitikainstituudi asedirektor Vladimir Šapovalov eeldab, et Orbáni säärane seisukoht ei jää ilma vastukajata lääne ühiskonna poolt.

"See on julge avaldus Ungari peaministrilt, kuna sisuliselt on ta ilmutanud nõusolematust lääne ühiskonnas eksisteeriva nõudmisega riigi seisukoha täielikuks allumiseks USA poliitikale. Orbán on varemgi korduvalt väljendanud kainet ja ratsionaalset lähenemist, mis on seotud ennekõike oma riigi rahvuslike huvide kaitsmisega nii suhetes Venemaaga kui ka EL-i olude raames. Ja juba korduvalt on Orbán osutunud nii EL-i juhtkonna kui ka USA ulatuslike inforünnakute ja repressiivsete sammude sihtmärgiks. Võrdlemisi hiljuti leidsid Ungaris aset George Sorose poolt inspireeritud massilised meeleavaldused. Ja ilmselgelt ei jää Orbáni antud avaldus ilma vastava vastukajata lääne ühiskonna liidrite poolt. Tõenäoliselt kujuneb see vastukaja küllaltki karmiks ja kõige tõenäolisemalt osutub Viktor Orbán taas üsna tõsiste teaberünnakute sihtmärgiks," ütles Vladimir Šapovalov Sputniku raadiosaates.

Ungari läheb suhetes Euroopa Liiduga täispangale>>

 

Asjatundja hinnangul võidakse ette võtta katse Viktor Orbán võimult kõrvaldada.

"Pole välistatud, et Ungari suhtes langetatakse mingisugused repressiivse iseloomuga otsused ning rakendatakse meetmeid, mis on suunatud tema ( Viktor Orbáni – toim.) võimult kõrvaldamisele. Arsenali me tunneme – selleks on opositsiooni toetus ja Orbáni vastu suunatud siseriiklike aktsioonide korraldamine. Kusjuures sedasama arsenali näeme me praegu Venezuelas, mis on ühel või teisel määral iseloomulik teise riigi siseasjadesse sekkumise poliitikale, mida USA ja tema liitlased neis või teistes riikides läbi viivad. Seetõttu ei ole samalaadsed sammud, mis on suunatud Orbáni võimult kõrvaldamisele, Ungaris sugugi välistatud," leiab Vladimir Šapovalov.

2018. aasta lõpul teatas Vladimir Putin, et Venemaa ja Ungari vaheliste suhete arengus on õnnestunud märkimisväärset edu saavutada ja jõuda koostöö uutele rajajoontele. Ta avaldas ühtlasi lootust, et jätkub ka koostöö kahepoolsete sidemete tugevdamisel mitmesugustes valdkondades.

114
Tagid:
Venemaa päev, Venemaa, USA, Viktor Orban, Ungari
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde